Zleva dvě věže kostela sv. Ducha a Bílá věž v Hradci Králové

Zleva dvě věže kostela sv. Ducha a Bílá věž v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hradecká Bílá věž bude rok a půl zavřená, mezitím zbělá a prokoukne

  • 0
Hradecká Bílá věž se v polovině příštího roku uzavře návštěvníkům. Rekonstrukcí za 80 milionů projde nejen její plášť, ale i vnitřek. Dostane nová schodiště, inventář a vyroste u ní i třípatrové infocentrum. Jestli jste se ještě nebyli podívat na Bílé věži v Hradci Králové, máte na to posledních pár měsíců.

Pak to rok a půl nebude možné, protože hradecká dominanta se uzavře pro návštěvníky, obalí ji lešení a stavaři spolu s restaurátory se pustí do její kompletní rekonstrukce. Přípravy na opravu Bílé věže pomalu finišují.

Radnice chce už v prosinci stanovit podmínky výběrového řízení a v první polovině roku 2013 začít stavět. Akce s pracovním názvem "Bílá věž zase bílá" by měla být hotova do konce roku 2014. A nepůjde v ní jen o opravu vnějšku hradecké dominanty, ale i o její kompletní vnitřní přestavbu.

"Kromě vnější fasády chceme také zrekonstruovat schodiště, báň, krovy, ale i vnitřní plášť," uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich. Práce by měly stát 78 milionů korun, z toho 40 procent bude chtít město zaplatit z evropských dotací.

Na obnovení bílého opláštění, podle nějž renesanční věž získala své jméno, radnice vybírala ze tří metod. Vyhrála šetrná varianta.

Jak šel čas na Bílé věži

  • Městská hláska začala růst 7. června roku 1574 z milodarů obyvatel Hradce Králové. Stavaři ji postavili z hořického pískovce 48 metrů vysokou. O sedm let později do ní usadili druhý největší český zvon Augustin.
  • Následovala stavba střechy, která několikrát změnila tvar i barvu. Poslední přeměna tvaru přidala roku 1840 věži 20 metrů výšky. Čas na věži od roku 1585 odměřoval orloj, který měl až do roku 1829 takzvaný český ciferník se 24 hodinami.
  • Nové hodiny už ukazují čas, jak jsme zvyklí, i tak jsou ale neobvyklé. Minutová ručička totiž ukazuje hodiny a hodinová zase minuty.

"Firma, kterou vybereme na začátku příštího roku, plášť Bílé věže očistí speciální metodou za pomocí horké páry a pískování, čímž se její barva postupně změní na světlejší. Obdobný postup pak použije i na zdivo uvnitř věže," vysvětlila postup renovace mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Věž ze 16. století by měla získat i nové vybavení. Pro větší komfort turistů, které zmůže zdolávání všech 233 schodů, vedoucích na vyhlídkovou plošinu, chce radnice do památky nechat nainstalovat například nové lavičky v mezipatrech dvaasedmdesát metrů vysoké věže. Vnitřek historického objektu si vezmou do parády i hodináři, kteří zrenovují hodinový stroj. "Opravy se dočká také dřevěné zavěšení zvonu Augustin," řekla Vlčková.

Těsně vedle věže, v místech současné pokladny, kterou chce radnice nechat zbourat, vyroste třípatrové infocentrum.

"V současnosti vše majetkově řešíme s biskupstvím, kterému pozemek patří," sdělil Vedlich. Do nově vybudovaného infocentra chtějí nainstalovat například audiovizuální panely, které návštěvníkům přiblíží historii Bílé věže.

Renesanční památka prošla menší rekonstrukcí už v 80. a 90. letech minulého století, kdy vyrostla přístavba dnešní pokladny. Stavaři tehdy ve věži odstranili původní žebříkové schodiště a nahradili ho novým s železnými schodnicemi, které umožnilo návštěvníkům pohodlnější pohyb uvnitř věže.