Královéhradecká filharmonie

Královéhradecká filharmonie | foto: Martin Veselý, MF DNES

Symfonická hudba v Hradci není retro, zná Supermana i Phantasmagorii

  • 0
Desátý ročník festivalu Hudební fórum Hradec Králové začne ve čtvrtek ve zdejší Filharmonii i na stanici Vltava. Unikátní „okno do světa hudby budoucnosti“ nabídne do 13. listopadu čtyři večery, světová jména skladatelů i světelný design.

„Hudební fórum už jednu dekádu dává přesvědčivý důkaz, že symfonická hudba není žádné ‚retro‘, ale že je ‚in‘. Festival nabízí seznámení s reprezentativními díly uznávaných světových tvůrců, s výsledky skutečné tvorby, nikoli recyklace,“ říká dramaturg Filharmonie Marek Hrubecký.

Koncerty zaměstnají nejen uši, ale i oči. „Pastvou pro ně je světelný design umně využívající moderní sál. Zajímavé balení baví studenty univerzit a středních škol, kteří v koncertech nevidí manifestaci konzervativních kulturních stereotypů,“ pokračuje Hrubecký, jenž se snaží uvádět skladatele, kteří s hudbou dělají něco nového. 

„Po určitém čase se vžité vyjadřovací prostředky opotřebují a účinnost působení hudby musí být zajištěna zřetelnou, mnohdy i radikální proměnou. Poslední proměna šla na ruku posluchači. Zatížení klasické hudby racionálními technikami ustoupilo intuitivnějšímu chápání hudby. Posluchač už nemusí nic analyzovat, stačí, aby se nechal vést sluchem a vlastním citem.“

První koncert s díly amerických autorů připomene pětadvacáté výročí pádu Berlínské zdi. Na dohled od ní totiž kdysi vznikla titulní píseň alba Davida Bowieho Heroes, kterou Philip Glass použil ve stejnojmenné symfonii. Z ní hradecká Filharmonie zahraje za řízení šéfdirigenta Andrease S. Weisera úvodní větu.

S Daughertyho Symfonií Metropolis přijde zase komiksový Superman, který pomáhá na zemi hájit spravedlnost a zjednávat pořádek.

Druhý koncert s Janáčkovou filharmonií Ostrava a dirigentem Pavlem Šnajdrem bude protikladný s kouzlem bezbranné krásy, dětství i zázraku hudby.

Program Hudebního fóra

  • 30.10. 20.00 Sál Filharmonie Philip Glass: Symfonie č. 4 - „Heroes“ (1996), 1. Heroes, Mason Bates: The B-Sides (2009), Michael Daugherty: Metropolis Symphony (1988-1993) Filharmonie HK, D. Pokorný - housle, H. Brožová Knauerová - flétna, C. Luquiens - flétna, pikola, A. S. Weiser - dirigent 
  • 4.11. 20.00 Sál Filharmonie Gija Kančeli: Symfonie č. 5 (1977), Valentin Silvestrov: Symfonie č. 5 (1980-1982) Janáčkova filharmonie Ostrava, P. Šnajdr - dirigent 
  • 6.11. 20.00 Sál Filharmonie Arvo Pärt: Festina lente pro smyčcový orchestr a harfu ad libitum (1988), Louis Andriessen: Mysterie´n (Mysteries), (2013), Unsuk Chin: Miroirs des temps (1999, rev. 2001) Filharmonie HK, Gentlemen Singers, M. Štryncl - dirigent 
  • 13.11. 20.00 Sál Filharmonie John Corigliano: The Mannheim Rocket (2000), John Corigliano: Phantasmagoria, suita z opery Duchové Versailles (2000), John Adams: Absolute Jest (2012), Tan Dun: Internet Symphony „Eroica“ (2009) Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Bennewitzovo kvarteto, P. Vrábel - dirigent www.fhk.cz

Mahlerovský aparát dvou monumentálních pátých symfonií upozorňuje ale na to, že jde o hodnoty, které je třeba bránit všemi silami.

„Autory symfonií jsou Gruzínec Gija Kančeli, jehož kompoziční jazyk léta nechává fascinované publikum bez dechu, a ukrajinský bard Valentin Silvestrov. Smutek obsažený v Silvestrovově Páté dostane při hradeckém provedení v důsledku mezinárodní situace nečekaný nový rozměr. Dílo ukrajinského hudebního velikána, podle některých nejzajímavějšího skladatele současnosti, se obhajuje samo. Hájit dnes potřebuje jeho země,“ říká dramaturg. 

Závěrečný koncert patří držiteli Pulitzerovy ceny a Oscara

Kromě Pärtovy skladby Spěchej pomalu obrátí na třetím koncertu festivalu posluchače od pozemského shonu Mysteria nizozemského skladatele Louise Andriessena psaná pro Královský orchestr Concertgebouw v Amsterodamu a Zrcadla času Jihokorejky Unsuk Chin zkomponovaná na objednávku BBC a Londýnského filharmonického orchestru.

Ve své grand buffo opeře Corigliano nabízí jiný pohled na Velkou francouzskou revoluci. Gilotina se v něm stává děsivým a dokonalým symbolem všech fundamentalistických hlasatelů pokroku. Neméně úspěšnými sběrateli slavných cen jsou i John Adams a Tan Dun.

Závěrečný koncert festivalu patří hudbě a myšlenkám držitele Grawemeyerovy a Pulitzerovy ceny, Oscara a pěti cen Grammy, Johna Corigliana.

Z opery Duchové Versailles, kterou objednala newyorská Metropolitní opera ke svému stoletému výročí, zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu s Peterem Vrábelem suitu nazvanou Phantasmagoria.