V Trutnově až do 28. března vystavují 66 snímků ze zlaté kolekce 220 fotografií fondu bývalého Národního muzea fotografie. | foto: Jan Bartoš

Ikony české fotografie vystavují v Trutnově, nechybí Saudek či Štreit

  • 0
Stručný návod, jak se vyznat v současné české fotografii, podává nová výstava trutnovské galerie. Představuje výběr 66 snímků z kolekce 220 fotografií ze zlatého fondu bývalého Národního muzea fotografie v Jindřichově Hradci. Zastoupeny jsou na ní takoví autoři jako Jan Saudek, Bohdan Holomíček, Josef Koudelka nebo Jindřich Štreit. Výstava potrvá do 28. března.

Na žádném jiném místě u nás zájemci o fotografii neuvidí tolik velkých jmen pohromadě na tak malém prostoru. Výstava zaujme i žánrovou pestrostí a časovým rozpětím. Vedle sociálního dokumentu, portrétů a krajin nabízí i reportážní snímky, zátiší nebo akty.

Nejstarší záběry pocházejí ze 40. let minulého století, nejnovější vznikly teprve před několika lety. Nejmladší generaci autorů zastupuje například Andrea Lhotáková.

Krkonošský region na přehlídce reprezentuje janskolázeňský Bohdan Holomíček a krajinář Jiří Havel z Trutnova.

„Výstava je průřezem historií fotografie. Díky tomu návštěvníci mohou vidět, jak se v průběhu let proměňoval tvůrčí přístup a pohled,“ shrnuje ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

Vznikl jedinečný výstavní soubor

Výběr pochází ze souboru 220 fotografií, který pro zamýšlené muzeum v Jindřichově Hradci poskládali Ivo Gil, Tomáš Dvořák a Jaroslav Prokop. Do kolekce přispělo jedním reprezentativním snímkem 220 současných autorů.

„Chtěli jsme, aby měl každý stejnou zásluhu na tom, že instituce vznikne. Vznikl tak jedinečný výstavní soubor,“ poznamenává Ivo Gil.

Po neshodách s jindřichohradeckou radnicí, která se do bývalé jezuitské koleje nakonec rozhodla umístit městský úřad, hledají iniciátoři projektu od roku 2010 kamenné muzeum.

Snímky jsou v současnosti uloženy v depozitářích brněnského Technického muzea. „Nikdy se nenašel takový prostor, aby byl soubor vystavený v celé šíři,“ dodává Gil.