Otázky Václava Moravce speciál z Hradce Králové (17. března 2010) - Zleva: Hana...

Otázky Václava Moravce speciál z Hradce Králové (17. března 2010) - Zleva: Hana Orgoníková (ČSSD), Jozef Kochan (ODS), Soňa Marková (KSČM), Leoš Heger (TOP 09) , Jan Hrdina (Věci veřejné), Jan Patzelt (Stran práv občanů Zemanovci) | foto: Jakub Macháček, ČTK

Politolog chválí hradecké poslance, byli výrazní. Volič to vidí jinak

  • 1
Statistika ukazuje, jak se poslanci z Královéhradeckého kraje činili ve Sněmovně za tři roky. Na první pohled žádná sláva, expert ale mluví jinak. Většina z bývalých poslanců chce ve volbách za dva měsíce uspět znovu.

Hradecký poslanec Pavel Staněk za více než tři roky v Poslanecké sněmovně devatenáctkrát promluvil u řečnického pultu, podal čtyři pozměňovací návrhy a stihl průměrně sedm z deseti hlasování.

Je to málo, nebo dost? Například Karlu Malému z Jaroměře přijde nejen aktivita Staňkova, ale činnost všech končících poslanců za Královéhradecký kraj žalostná.

Aktivita poslanců za hradecký kraj (2010-2013)

Účast na hlasováních - Vystoupení na schůzích - Písemné interpelace - Ústní interpelace - Pozměňovací návrhy

ČSSD

Robin Böhnisch 79 % - 20 - 0 - 2 - 1

Vladímíra Lesenská 75 % - 13 - 0 - 0 - 1

Hana Orgoníková 75 % - 18 - 5 - 1 - 1

ODS

Zdeňka Horníková 68 % - 16 - 0 - 2 - 1

Jozef Kochan 53 % - 0 - 0 - 0 - 0

Jan Pajer 93 % - 6 - 0 - 1 - 1

Pavel Staněk 73 % - 19 - 0 - 0 - 4

KSČM

Soňa Marková 86 % - 26 - 2 - 3 - 0

TOP 09

Josef Cogan 98 % - 18 - 0 - 0 - 0

Leoš Heger 76 % - 27 - 0 - 0 - 1

Jiří Oliva 91 % - 19 - 0 - 0 - 1

VV

Jiří Štětina 79 % - 17 - 0 - 5 - 3

Pozn.: Jozef Kochan se stal poslancem v dubnu 2013, Zdeňka Horníková byla poslankyní jen do dubna 2013.

Pramen: kohovolit.eu

Přečetl si statistiky, které o zákonodárcích z nedávno rozpuštěné Sněmovny uveřejnilo sdružení Kohovolit.eu, a podle svých slov nechápe, za co politici berou vysoké platy.

"Za celé tři roky ve Sněmovně skoro necekli, navrhli minimum zákonů, a dokonce si tam kolikrát nešli ani sednout. Kdybych měl takovou produktivitu v práci já, vyhodili by mě za dva dny," rozčiluje se Malý.

Důležitá je i "skrytá" práce ve výborech, říká politolog

Podle hradeckého politologa Kamila Švece, který působí na Univerzitě Karlově v Praze, je ale jeho hodnocení příliš přísné. Expert dokonce poslance za Královéhradecký kraj chválí. Jak je to možné?

"Politická aktivita těchto poslanců je na celkem dobré úrovni. Statistiku není dobré brát na lehkou váhu, je ale třeba upozornit, že viditelná práce na schůzích není jedinou činností," vysvětluje politolog.

"Je nutné brát v úvahu práci v jednotlivých výborech, podvýborech či komisích, o ní však statistiky mlčí, velká část poslanecké práce se odehrává právě tam," dodává politolog.

Pět až šest poslanců bylo výrazných

Zároveň Švec upozorňuje, že poslanci zvolení v Královéhradeckém kraji byli v porovnání s některými z jiných krajů dost viditelní i na celostátní úrovni.

"Královéhradecký kraj měl výhodu, že měl relativně vysoký počet poslanců s celostátním přesahem, navíc napříč politickými stranami," říká Švec.

"U ČSSD je velmi viditelná 'profesionální politička' Orgoníková. TOP 09 měla svého ministra Hegera a místopředsedu Poslanecké sněmovny Olivu, ODS prosadila Zdeňku Horníkovou na post viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu, což má jistě celorepublikový přesah," podotýká politolog.

Z hlediska významu oceňuje i Soňu Markovou, která se jako jedna z mála političek a politiků KSČM dostala do druhého kola senátních voleb. V něm pak prohrála s hejtmanem Lubomírem Francem.

Vzornou docházku měl Cogan

"A nesmím zapomenout na Josefa Cogana z TOP 09, který byl velmi aktivní a účastnil se většiny schůzí. Z dvanácti poslanců jich v posledním volebním období nejméně pět mělo výrazný vliv na celostátní politiku, což je možné považovat za úspěch," soudí politolog.

Právě Cogan byl dokonce s 98 procenty premiantem celé Sněmovny v účasti na hlasováních. Kritizovat méně aktivní kolegy se mu ale nechce. "Je to záležitost jejich svědomí. Já se snažím svou práci dělat tak, abych naplnil důvěru voličů," říká poslanec.

Podle Švece by měli být aktivnější i sami voliči - aby si o práci svého poslance udělali věrohodný obrázek, nemohou se dívat jen na to, jak se prezentuje ve Sněmovně.

"Bylo by dobré, kdyby se voliči o své poslance zajímali, navštěvovali je v regionálních kancelářích, psali jim e-maily a ptali se, jak je poslanec aktivní, jak je reprezentuje, třeba i mimo Sněmovnu," říká politolog.

Vyjádřete se!

Myslíte si, že poslanci zvolení za Královéhradecký kraj pracovali dobře? Zaslouží si v předčasných volbách důvěru? Napište nám svůj názor na e-mail redhk@mfdnes.cz.

S tím souhlasí i komunistka Marková, přestože právě ona hned po ministru Hegerovi byla z krajských poslanců nejčastějším řečníkem - za tři roky ve Sněmovně promluvila šestadvacetkrát. Ministr Heger měl o jedno vystoupení více.

"Lidé by neměli hledět jen na čísla. Důležitý je obsah projevů, ne jejich četnost. Například Pavel Bém mluvil velice často, avšak také zbytečně, ta svá vystoupení si klidně mohl odpustit," připomíná proslulá vystoupení pražského exprimátora za ODS Marková.

Bývalí poslanci půjdou znovu do voleb

Většina poslanců, kteří uspěli v Královéhradeckém kraji v roce 2010, se bude ucházet o poslanecký mandát i v předčasných volbách za dva měsíce (o lídrech stran čtěte zde).

Někteří zcela jistě nedosáhnou úspěchu. Dobré vyhlídky nemají například občanští demokraté, jejichž preference jsou na historickém minimu.

"Nechci spekulovat o tom, co bych dělal, kdybych se opět nestal poslancem. Zatím ani nevím, na jakém místě kandidátky budu. O tom rozhodne sněm 4. září. Jedno vím ale jistě: nepřichází v úvahu, že bych vystoupil z ODS," ujišťuje občanský demokrat Pavel Staněk.

Nebude tak následovat stranického kolegu, místopředsedu krajské ODS Petra Štěpánka, který minulý týden oznámil, že po 23 letech opouští stranu a chce přispět k opětovnému zapojení Václava Klause do politiky.