Lidé v Náchodě se bojí o zdroje pitné vody i o prameny léčivé minerálky Ida.

Lidé v Náchodě se bojí o zdroje pitné vody i o prameny léčivé minerálky Ida. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Jednání o těžbě plynu doprovodil protest, Náchod se bojí o minerálku

  • 36
Starostové měst a obcí nespokojených se záměrem těžit na Náchodsku a Trutnovsku břidlicový plyn, si dali s těžaři schůzku v Náchodě. Chtěli znát podrobnosti o rizicích. Spolu s nimi dorazilo k divadlu také přes 200 demonstrantů. Přímo v Náchodě podle starosty záměr ohrožuje i prameny minerálky Ida.

Na jedné straně stojí firma BasGas Energia Czech, která tuší, že v kraji pod Krkonošemi a kolem Broumovských stěn leží v břidlicovém podloží cenné zásoby plynu. Ministerstvo životního prostředí už zakreslilo prostor o velikosti 777 kilometrů čtverečních, kde by se mohla ložiska zkoumat.

Na druhé straně jsou obce, občanská sdružení a další organizace, které se obávají o zdroje pitné vody, kontaminaci půdy i narušení rázu krajiny kolem přírodních památek. Stojí za nimi také hejtman Lubomír Franc. 

"Těžní věže ve stínu Krkonoš či nad Babiččiným údolím nepovažuji za něco, co by zde mělo být," prohlásil Lubomír Franc na jednání, které se živě vysílalo i na webových stránkách krajského úřadu.

Břidlicový plyn

Jde o nekonvenční zdroj plynu, který by mohl o něco snížit energetickou závislost evropských zemí na Rusku. Těžba plynu z břidlic se v posledním desetiletí rozvinula hlavně v USA, v Evropě se zásoby zatím zkoumají, některé státy to však kvůli rizikům odmítly.

Používají se hlubinné vrty, které rozruší podloží a umožní plynu unikat a zachytávat ho na povrchu. K rozrušení se používá voda a písek, ale také přídavné chemické látky. Právě ty jsou odpůrcům trnem v oku (více si o tom přečtěte zde).

Zástupce těžební firmy Pavel Lhotský ale na jednání v Náchodě obavy z chemikálií odmítl. "Chemikálie používané při těžbě jsou z velké části běžně používané látky, jako kuchyňská sůl či kyselina citronová," řekl Lhotský s tím, že se metoda hydraulického frakování použila v Česku už v několika případech, například na Ostravsku.

Vyšlo ovšem najevo, že odbor životního prostředí na krajském úřadě dal k vytyčení průzkumného území kladné stanovisko, čemuž se hejtman podivil. Zvrátit ho může v polovině března rozkladová komise ministerstva životního prostředí.

Těžaři se snažili při debatě obavy kritiků rozptýlit. Pavel Lhotský zastupující společnost Basgas Energia Czech poukázal na to, že výběr místa pro těžbu se opírá o řadu posudků od dopravy přes vliv na životní prostředí až po vlivy na společnost.

"Ložiska břidlicového plynu jsou v hloubkách kolem 1,5 kilometru, ložiska pitné vody jsou maximálně 500 metrů pod povrchem. Každý vrt je vícenásobně izolován formou cementu i ocelového pažení," řekl Lhotský s tím, že v USA po deseti letech těžby k žádnému ohrožení spodních vod kvůli těžbě nedošlo.

Starosta Náchoda, který debatu hostil, má ale opačný názor. "Město Náchod má dvě hlavní priority, proč nesouhlasí - jsme napojeni na břidličnou polickou pánev pitné vody a máme ve svém katastru Bělovsi minerální vodu Idu," vysvětlil Jan Birke ráno ve vysílání Radiožurnálu.

Na jednání šel s tím, že se nedá přesvědčit ani případnými finančními výhodami, které by z těžby mohly plynout. Obává se, že když se těžařská firma domůže u příslušných institucí svolení k průzkumným vrtům a investuje do nich peníze, pak už ji nic nezastaví.

Ideální chemikálii pro těžbu firma stále hledá

Firma Hutton Energy, matka společnosti BasGas Energia Czech, si ale podle svého výkonného ředitele Davida Messiny uvědomuje, že jednání jsou teprve na začátku. Manažer slíbil, že bude mluvit s každým kritikem a objasňovat své záměry.

"Jsme si plně vědomi, že v tomto kraji máte určité bohatství, a tím je krajina, příroda a vodní zdroje. Oblasti, které nejsou pro těžbu vhodné, budou bezpochyby vyloučeny," prohlásil Messina.

K opravdové těžbě by podle něj došlo nejdřív za tři roky a firma zatím neví, jaké chemikálie by k narušování hornin používala. Stále totiž hledá nejvhodnější složení.

"Mohu slíbit, že to bude nejekologičtější a nejčistší tekutina, která bude v té době k dispozici," ujišťoval výkonný ředitel.  

Vodě zdar, plynu zmar! křičeli demonstranti

Jednání firmy a starostů předznamenala demonstrace. Po osmé hodině se před náchodským divadlem sešlo přes 200 lidí. Starosta Birke s sebou přivedl také kolegu z partnerského města Kudowa Zdrój, které leží hned za hranicí v Polsku.

"Jsem velmi rád, že jste se zde sešli, že na to nejsme sami. A mám pro vás skvělou zprávu: Poláci jsou s námi!" řekl starosta a dav skandoval "Polska, Polska!"

Na hlavami se objevily také transparenty "Zachraňte čistou vodu pro naše děti" v angličtině, nebo "Těžba plynu z břidlice, nebude to korupce?".

Demonstranty pozdravil také senátor Petr Pakosta nebo Jan Balcar hájící zájmy obecně prospěšné společnosti Království Jestřebí hory. Od lidí sbírali vzkazy pro těžaře, demonstranti měli také možnost podepsat petice proti průzkumu a těžbě.

"V žádném případě bych to nepovolil, jsou to nenávratné zásahy do podloží a je nesmysl ho rozstřílet. Voda by se mohla ztratit. Ať si uvědomí, co chtějí udělat," zlobil se jeden z demonstrantů, Karel Nývlt ze Svatoňovic.

,