Radko Tásler před vstupem do jeskyně Trucovna. Pod listím je ještě na jaře...

Radko Tásler před vstupem do jeskyně Trucovna. Pod listím je ještě na jaře ukrytý sníh. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Speleologové hledají v krkonošském údolí skrytý podzemní labyrint

  • 0
Do podzemí největšího vápencového údolí Krkonoš se po několika letech vracejí jeskyňáři. Speleologové z Albeřic se rozhodli obnovit výzkum v jeskyních Trucovna a Vývěrka. Hledají pokračování dosud objeveného podzemního systému. Není vyloučené, že právě v Horním Maršově se skrývá nejdelší krkonošská jeskyně.

Největší naděje se vkládají do Trucovny v opuštěném lomu na okraji Vodovodního údolí. Poslední větší průzkum zde probíhal v polovině 80. let, jeskyňáři tehdy našli 35 metrů nových prostor s nejkrásnější krápníkovou výzdobu v Krkonoších.

Trucovna měří celkem padesát metrů, v jejím okolí jsou ale další podzemní chodby, které teprve čekají na objevení.

"Jeskyně je přerušená, určitě tam jsou další nové prostory. Je to zřejmé už podle charakteru jeskyně. Celkově se může jednat i o desítky metrů, to v tuto chvíli nedokážeme určit," říká šéf albeřické speleologické společnosti Radko Tásler.

Země se rozevřela

Nad Trucovnou je totiž rozsáhlá vápencová plošina. Podle pamětníků tam dokonce bývala propast, kterou zemědělci později zasypali.

Existenci jeskynního labyrintu potvrzuje i příhoda z 80. let. Když se během velké průtrže mračen po louce valil potok, najednou se země rozevřela a stovky hektolitrů vody mizely v podzemí.

Jeskyňáři se domnívají, že by skrytý labyrint mohli objevit právě z Trucovny. Povolení od ochranářů už mají, letos začnou odstraňovat vápencové bloky a doufají, že budou mít štěstí. Práce mohou zabrat i několik let.

O zrádnosti Trucovny se speleologové přesvědčili už během prvního výzkumu. Celkem pět let v podzemí kopali a razili si cestu severním směrem pomocí trhavin, aby nakonec zjistili, že chodba už dál nepokračuje. Novou část jeskyně pak na druhé straně objevili během pouhých dvou dnů.

Špatným směrem

Naději na objevení nového podzemního labyrintu dává také jeskyně Vývěrka přímo u řeky Úpy.

Jeskyně Vývěrka se nachází na břehu řeky Úpy. Podle speleologů se ve zdejším podzemí dají objevit nové prostory.

Původně měřila pouze metr a zbytek podzemí byl zanesený štěrkem. Speleologům se v minulých letech podařilo vykopat 25 metrů chodeb, ale i v tomto případě jejich prvotní snažení vedlo do slepé uličky.

"Pravděpodobně jsme nezvolili správný směr. Pod jeskyní je vývěr, ze kterého vytéká podzemní voda, takže je pravděpodobné, že tam jsou další prostory," vysvětluje Tásler.

Pokračuje také výzkum Medvědí jeskyně

Kromě Trucovny a Vývěrky speleologové pokračují v průzkumu Medvědí jeskyně ve Svobodě nad Úpou, kde v posledních třech letech našli pravěké zvířecí kosti. Také zdejší podzemí je podle všeho mnohem rozsáhlejší.

Potvrzují to geologické vzorky i desítky let stará nehoda při geologickém průzkumu na dekorační kameny. Tehdy se utrhlo vrtné soutyčí a zmizelo neznámo kde.

"Určitě tam nějaký jeskynní systém je, ale zatím pořádně nevíme, jak se tam dostat. Museli bychom použít trhaviny, což je poměrně nákladné," říká Radko Tásler.

Albeřičtí speleologové zkoumají krkonošské podzemí od roku 1974. V počátcích se zaměřili na oblast Horních Albeřic, kde objevili Krakonošovu a Celní jeskyni i nové prostory v Albeřické jeskyni. Ta je s délkou 250 metrů nejdelší v trutnovském regionu.

Ve Vodovodním údolí bádali v polovině 80. let, v roce 1988 se pak přesunuli do Obřího dolu, kde začali zpřístupňovat historické důlní dílo Kovárna. To byl také důvod, proč průzkum jeskyní ve východních Krkonoších šel stranou.