Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Antimonopolní úřad dal Jičínu už druhou pokutu za opravu stacionáře

  • 1
Město Jičín má zaplatit pokutu 50 tisíc korun za správní delikt ve veřejných zakázkách. Udělil mu ji Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli tendru na rekonstrukci objektu pro denní stacionář v Soudné ulici v Jičíně. Za projekt přitom již město dostalo jinou pokutu letos v květnu.

„Ano, je to další pokuta. V tomto případě nám vytýkají, že v projektové dokumentaci byly uvedeny názvy konkrétních výrobků, ale v textu nebyly uvedeny smluvně. Například na fotografii v dokumentaci byla vidět elektronika s logem konkrétní firmy, což se ÚOHS nelíbí,” říká mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová.

Město se tomu brání a podalo takzvaný rozklad k rozhodnutí úřadu. „Nesouhlasíme s pokutou z důvodu, že pochybení nevidíme. Každopádně provoz stacionáře to neohrožuje a ani neohrozí,” uvedla Doležalová.

Nový denní stacionář pro tělesně a mentálně postižené od letošního května užívá asi 20 klientů neziskové organizace Apropo Jičín. V opraveném objektu v areálu základní školy v Soudné ulici vznikla také herna, odpočívárna, jídelna nebo dílna pro výtvarné a pracovní činnosti.

Stavaři upravili i vstup do zahrady, ze spojovací chodby vznikla zimní zahrada. Na půdě jsou nově zřízeny dva jednopokojové cvičné byty pro mladé dospělé. Stavba stála 25 milionů korun a vnitřní vybavení a zařízení pro nepohyblivé klienty další asi čtyři miliony.

Aktuální pokuta je už třetím problémem, který opravu objektu provází. Poprvé podal jeden z účastníků tendru návrh na přezkoumání průběhu výběrového řízení na dodávku takzvaného kolejnicového systému po budově pro tělesně postižené klienty a rehabilitační zařízení.

„Odvolali se k předsedovi ÚOHS. Úřad, ale nenašel žádná pochybení, jinak řečeno, výběrové řízení bylo v pořádku,” doplnila Doležalová.

Výběr zakázky prověřuje policie

Zatímco tato stížnost na město byla zažehnána, ve vzduchu stále visí obvinění, že zadavatel ovlivnil výběr nejvhodnější zakázky při odkanalizování objektu a na provedení silnoproudých a slaboproudých rozvodů.

Podle úřadu město mohlo uzavřením dodatku ke smlouvě o provedení díla ovlivnit výběr nejvhodnější zakázky. Za to úřad v květnu vyměřil radnici pokutu 30 tisíc korun (o rozhodnutí jsme psali zde).

ÚOHS se případem zabýval z podnětu anonymního pisatele, který obvinil vedení města, že při opravě došlo k překročení limitu víceprací o 40 procent, a dokonce ke zneužití evropské dotace. Případ prověřuje i policie. Vedení města také v tomto případě pochybení odmítá a podalo proti závěrům úřadu rozklad.

„Úřad udělil městu pokutu ve výši 30 tisíc korun. Podle mého názoru tyto vícepráce předpokládat nešly. V tomto smyslu jsme podali rozklad a bude o tom rozhodovat odvolací orgán,“ uvedl starosta Jičína Jan Malý (ANO).

Výsledky rozkladu na pokutu 30 tisíc korun, ještě nejsou k dispozici.