Jiráskovo divadlo v Hronově | foto: Michal Klíma, MAFRA

Bude průšvih, když přijdeme o Jiráskův Hronov, zní ve městě po kritice

  • 2
Na letošní ročník divadelního Jiráskova Hronova se snesla kritika od účastníků. Nejcitelněji jim vadilo dojíždění do internátů. Tradiční přehlídka ochotníků se tak bude muset proměnit. Hronovu by mohlo hrozit, že o ni přijde.

Pořadatelé i návštěvníci Jiráskova Hronova se přou, jak vlastně dopadl letošní 85. ročník. Vady mělo vzdálené ubytování a doprava, ubývá míst pro setkání divadelníků. Probíral to festivalový výbor i lidé na sociálních sítích.

Starostka Hronova však většinu výtek odmítla jako vykonstruovanou. I tak Hronov čelí spekulacím, že se přehlídka může přesunout do jiného města.

„Jestli přijdeme o festival, který je nejstarší v Evropě, tak je to velký průšvih nás všech. Nevím, proč nejsme informováni o problémech, které Jiráskův Hronov provázejí. Zápis festivalového výboru nezní pro Hronov zrovna příznivě,“ řekla opoziční zastupitelka Olga Líbalová.

„Asi spousta věcí nefungovala, stravování v Hronově je na hraně, chyběl nám i hotel Radnice, kde jsme zadraho vybudovali venkovní sezení. Měli jsme kliku, že bylo teplo,“ dodala farářka církve československé husitské Líbalová. Vytýkala také, že město neotisklo kritický otevřený dopis od festivalového dobrovolníka.

Jiráskův Hronov

* letos se konal 85. ročník

* navštívilo ho 14 tisíc diváků

* celkem nabídl 88 představení od 32 amatérských souborů

* součástí bylo 15 festivalových seminářů a dílen

* v internetovém hlasování 9 190 lidí se 39 procent vyjádřilo, že příště už nepřijedou

* přehlídka vyšla na 3,4 milionu korun, ministerstvo kultury přispělo 850 tisíci, kraj 200 tisíci, město 250 tisíci, sponzoři 430 tisíci, Kulturní a informační středisko 345 tisíci, NIPOS 60 tisíci

Někteří z místních souhlasí, že festival by potřeboval oživit. „Program se opakuje a byli bychom rádi za nějaké novinky. Hodně lidem v Hronově chybí takový prostor, jaký se při jednom z posledních ročníků otevřel pro kapely v Dolíčku. Bylo to parádní a zaujalo to i mladší generaci, pak jsem slyšela, že k dalšímu opakování už nebylo město vstřícné. Také ubytování by se mělo řešit, protože na tom festival stojí,“ podotkla obyvatelka Velkého Dřevíče po zasedání hronovských zastupitelů.

Město doplácí na loňský krach soukromé hotelové školy, která měla internát, kde dřív divadelníci přespávali. Nyní museli dojíždět do Velkého Poříčí nebo Náchoda, autobusové spojení nebo dva taxíky však nevyhovovaly.

K tomu byla zavřená restaurace v městském hotelu Radnice, protože nájemce se oběsil, a nedaleká kavárna Blanka zavřela kvůli nemoci majitelky.

Někdo chce národní žatvu přestěhovat jinam

Starostka Hana Nedvědová se brání, že město vychází vstříc požadavkům festivalových partnerů a výtky byly účelové.

„Máme problém s ubytováním, protože se uzavřel internát na Chocholouši, to ví každý. Jiné problémy nejsou. Kladu si otázku, proč pár lidí šíří, že je letošní ročník Jiráskova Hronova provázen nějakou blbou náladou. Udělali jsme si vlastní průzkum mezi soubory, které tu účinkovaly, a vyšli jsme z toho jako velmi úspěšní pořadatelé,“ řekla starostka.

„Mám čím dál víc utkvělý pocit, že by někdo chtěl národní přehlídku, takzvanou národní žatvu, přestěhovat někam jinam a mám podezření, že už někdo možná má i přichystanou agenturu, která by to pro nás organizovala,“ prohlásila starostka Nedvědová, podle níž se spor netýká značky Jiráskův Hronov.

Připustila, že město musí příště posílit dopravu pro účastníky festivalu, a hledá bydlení i u soukromníků. Odmítá však stavět za městské peníze ubytování pro 250 lidí, které by nemělo využití po zbytek roku. Kvůli napjaté situaci kolem festivalu teď město hledá oporu u hejtmana i ministerstva kultury.

Studenti už sbírají podklady pro analýzy

Příští rok se Jiráskův Hronov odehraje ještě podle zaběhnutého scénáře, ale další ročníky budou záležet na tom, co ukážou dvě nezávislé analýzy.

Jednu už provádí katedra sociologie Univerzity Karlovy, další zpracuje katedra managementu Vysoké školy ekonomické. Podle radnice však potvrdí jen problém s ubytováním.

„Zadali jsme analýzy, aby se ukázaly rezervy v infrastruktuře, včetně řízení a financování. Nikdo nikdy neřekl, že se bude Národní žatva přesouvat. Jiráskův Hronov zůstane tam, co je. Jiná otázka je, zda se domluvíme, že koncepce zůstane stejná, nebo bude jiná,“ řekla ředitelka pořadatelského Národního informačního střediska pro kulturu (NIPOS) Lenka Lázňovská.

„Koncepce žatvy v Hronově je pro rok 2016 stejná, jako byla letos. Co bude potom, se uvidí na základě analýz. Je naprosto předčasné k tomu cokoli říkat. Navíc to není věc jen naše nebo města, ale i ministerstva kultury i zájmových organizací, které působí v amatérském divadle,“ dodala ředitelka Lázňovská.

Jiráskův Hronov je mezidruhovou divadelní přehlídkou, kam postupují nejúspěšnější soubory z celostátních přehlídek. Pořádá ho NIPOS, což je příspěvková organizace ministerstva kultury, s městem a jeho Kulturním a informačním střediskem.