Pražský soubor Relikty Hmyzu uvedl inscenaci F.RACEK.

Pražský soubor Relikty Hmyzu uvedl inscenaci F.RACEK. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hronov nabídl nejlepší amatérská divadla, denně přilákal tisíc lidí

  • 0
Šestaosmdesátý ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov je již minulostí. Devítidenní přehlídka skončila v sobotu a přinesla to nejlepší z české neprofesionální divadelní scény. Diváci mohli navštívit celkem 46 představení, semináře či tvůrčí dílny.

Jiráskův Hronov představuje pro ochotníky z celého Česka nejprestižnější událost sezony. Soubory se účastní krajských a celostátních přehlídek, jejich vítězové pak míří právě do Hronova.

Hlavní program měl 32 inscenací z oblasti činohry, tance, loutkového, studentského i experimentálního divadla. V doprovodném programu bylo dalších dvanáct představení. Kromě divadelních scén, kam se denně prodalo kolem tisícovky lístků, se zaplnily také semináře a dílny pro členy amatérských souborů i veřejnost. Organizátoři si proto pochvalovali dobrou návštěvnost, kterou přisuzují dlouhodobě vysoké úrovni festivalu.

„Lektory vzdělávací části jsou přední divadelní odborníci. Seminář zaměřený na loutkové divadlo povede Marek Bečka z divadla Buchty a loutky, Dílnu hereckých dovedností otevře Elena Mironova z Ruska a Laboratorium jevištní kreativity Citlali Huezo Sánzech z Mexika,“ popisovala již na začátku festivalu semináře mluvčí přehlídky Marcela Hančilová.

Přehlídky se účastnily stálice, tedy soubory, které vyhrávají pravidelně, například pražský Ty-já-tr/HROBESO, který letos přivezl představení Dokonalá stavba. Naopak nováčkem byl s představením Jídelna aneb Vařím, vaříš, vaříme... žákovský soubor KUK! z Prahy.

Zaujaly také práce Jarky Holasové ze ZUŠ F. A. Šporka v Jaroměři, hlavně inscenace Ušubraná souboru Děvčátka a slečny. Kateřina Prášilová a Monika Němečková, oblečené do lidového kroje, s nůší trávy a hráběmi v rukou vedly dialog-nedialog skrze lidovou poezii. Svým šibalským úsměvem si publikum naprosto podmanily.

Hronovský festival je nejstarší přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě. Poprvé se uskutečnil v roce 1931 a přežil i loňskou bouřlivou debatu, při níž se zvažovalo i stěhování z rodiště spisovatele Aloise Jiráska (více čtěte zde). Do roku 1951 držela přehlídka tradici, podle níž se každoročně uváděla alespoň jedna Jiráskova hra. Tu zažila přehlídka i letos. Místní ochotníci představili Vojnarku.