Povodí Labe plánuje pokácet letité stromy na hrázi Orlice v Hradci Králové.

Povodí Labe plánuje pokácet letité stromy na hrázi Orlice v Hradci Králové. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Stromům stoleté aleje v Hradci opět hrozí pily, chystá se další protest

  • 6
Stoletá alej na březích Orlice v Hradci Králové ještě nemá vyhráno, Povodí Labe navrhuje pokácet 156 stromů. Iniciativa Nechceme holé břehy proto plánuje další demonstraci.

Nejspíš jen sedm měsíců vydrží křehký mír mezi iniciativou Nechceme holé břehy a Povodím Labe. Státní podnik v dubnu po několika protestních akcích a petici, kterou dosud podepsalo více než 11 tisíc lidí, slíbil, že v hradecké aleji na břehu Orlice pokácí jen nemocné stromy.

Jenže firma nyní ve třech etapách navrhuje poslat pod pilu rovnou 156 dubů, javorů, bříz či topolů mezi Orlickým mostem a silnicí k Malšově Lhotě.

Stromořadí přitom zatím získalo třetí nejvyšší počet hlasů v anketě Alej roku. Prořez se má už v první etapě dotknout rovněž statného javoru mléč, který před několika lety získal ocenění Hradecký strom roku.

Další demonstrace bude na jaře

„Na rovinu říkám, že na začátku jara opět svoláme demonstraci, protože to minule zabralo a jsem přesvědčen, že to zabere zase,“ říká odhodlaně Denis Patlejch, organizátor akce Nechceme holé břehy (více o loňské demonstraci najdete zde).

Fotogalerie

„Nemá smysl organizovat schůzky a pak se dotazovat, o co jde, protože mezitím by ty stromy pokáceli,“ dodává Patlejch.

To, že pod pilu nenavrhuje poslat pouze nemocné dřeviny, ostatně potvrzuje rovněž zpráva podniku.

„Ke kácení jsou předběžně navrženy stromy zejména z pěstebních důvodů a dále stromy, které vykazují výrazně zhoršenou vitalitu, špatný zdravotní stav a stromy s narušenými statickými poměry,“ píše tisková mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Návrh pod titulem „Pěstební a systémová opatření“ společnost doručí na radnici i ochráncům přírody ještě do konce roku a pak bude čekat na povolení ke kácení.

Dřevorubci by se v případě souhlasu do aleje nastěhovali mezi květnem a červencem a v úvodní etapě poslali k zemi 39 stromů, z nichž šest vadí vodohospodářskému objektu.

Druhá etapa počítá s kácením 73 stromů a v třetí, poslední, ke které má dojít po roce 2018, by padlo 44 stromů. Dalších více než 300 dřevin by se podle představ Povodí Labe mělo podrobit zdravotním, bezpečnostním a redukčním řezům.

„Zprávu jsme prostudovali, je to naprostá blbost. V nejbližších dnech na Povodí Labe odešleme naše vyjádření, ve kterém se budeme ptát, proč hodlají kácet tak ohromnou spoustu stromů,“ zdůrazňuje Patlejch, jenž v minulosti našel podporu i u primátora. „I já jsem zásadně proti kácení,“ uvedl v minulosti Zdeněk Fink.

Soubor stromů „zralých na pilu“ prý dala dohromady pětičlenná skupina odborníků, jež jejich stav posuzovala v září a říjnu. Konstatovala sice, že v úseku nejsou stromy v havarijním stavu, avšak našla jiné vady:

„Převládá proschnutí v koruně, časté je defektní větvení, poškození kořenů vlivem přisypání kořenových náběhů a byla zjištěna také přítomnost dřevokazných hub.“

Zajímavé je, že experti jen doplňovali projekt, který v lednu zpracovala firma Safe Trees. Její šéf a autor studie Jaromír Kolařík přitom radikální zásah s pilami nedoporučil. „Žádné naše doporučení ke kácení nezaznělo,“ uvedl pro MF DNES po zimním průzkumu aleje.

Ani 156 stromů určených k pokácení nemusí být konečný počet. „V rámci druhé a třetí etapy jsou uvedeny předběžné počty, před započetím těchto etap aktualizujeme navržená opatření podle zjištěných okolností,“ upozorňuje mluvčí a dodává, že společnost myslí i na náhradu: „Za odkácené stromy je státní podnik Povodí Labe připraven provést na vybraných místech náhradní výsadbu.“