V Královéhradeckém kraji se bude ucházet o voličské hlasy osmnáct stran a sdružení. Ilustrační snímek

V Královéhradeckém kraji se bude ucházet o voličské hlasy osmnáct stran a sdružení. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dělníky povede v Hradci do voleb Marx, Bobošíková ulovila olympioničku

  • 1
Do předčasných voleb jde v Královéhradeckém kraji osmnáct stran a sdružení. Na jejich kandidátkách se objevilo mnoho zajímavých osobností i několik překvapení. Poslancem chce být třeba populární zpěvák, bývalý konzul v Kongu, někdejší šéf českého Microsoftu či olympijská medailistka.

Kandidátní listiny, které v úterý odevzdaly politické strany a sdružení před říjnovými volbami do Sněmovny, mohou vyvolat i úsměv na rtech.

A to dokonce i ve chvíli, kdy si volič přečte seznam kandidátů kontroverzního sdružení Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Kdo kandiduje v kraji?

Reálnou šanci dostat se do Sněmovny má podle dosavadních průzkumů devět stran a hnutí. MF DNES přináší přehled prvních tří míst jejich kandidátek tak, jak je v úterý strany oznámily. Do soboty do nich ještě strany mohou zasahovat.

ANO
1. Ivan Pilný, 69 let, podnikatel, bývalý šéf Microsoftu ČR
2. Pavel Plzák, chirurg, krajský předseda hnutí ANO
3. Martina Berdychová, starostka Holovous
(Pozn. red.: První tři místa jsou potvrzená, kompletní podobu kandidátky však strana zveřejní až na konci týdne.)

ČSSD
1. Ing. Hana Orgoníková, stavební inženýrka
2. PhDr. Robin Böhnisch, učitel
3. doc. RNDr. Marian Slodičák, CSc., vědecký pracovník

KDU-ČSL
1. MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph. D., MPA, veterinární lékař, předseda KDU-ČSL
2. Ing. Anna Maclová, náměstkyně primátora
3. MUDr. Jiří Veselý, primář interního oddělení Náchod

KSČM
1. Mgr. Soňa Marková, 50 let, pedagožka
2. JUDr. PhDr. Zdeněk Ondráček, Ph. D., 44 let, zástupce ředitele střední školy
3. Ing. Pavel Janeček, 30 let, ekonom

ODS
1. JUDr. Pavel Staněk, 1973, advokát
2. Ing. Martin Puš, 1963, ekonom
3. Jan Bém, 1956, místostarosta

STRANA PRÁV OBČANŮ ZEMANOVCI
1. Daniel Hůlka, zpěvák a divadelník
2. Ing. genmjr. v v. Miroslav Štěpán, náměstek ministra vnitra a bývalý generální ředitel HZS ČR
3. Ing. Petr Vrzáň , výkonný ředitel Asociace - profesního sdružení firem

STRANA ZELENÝCH
1. Michal Kudrnáč, projektový manažer
2. Jiřina Šiklová, socioložka a zakladatelka gender studies
3. Martin Hanousek, krajinný ekolog a zastupitel města Hradec Králové

TOP 09
1. doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., 65 let, lékař
2. Mgr. Josef Cogan, 40 let, právník, místopředseda rady MAS Brána do Českého ráje
3. doc. Ing. Jiří Oliva, Ph. D., 61 let, vysokoškolský pedagog

ÚSVIT PŘÍMÉ DEMOKRACIE
1. Jiří Štětina, 72 let, lékař, exposlanec
(zbytek kandidátky hnutí nedodalo)

Uskupení oblíbené u extremistů totiž povede do voleb Marx. Ovšem nikoliv Karel, ale Marcel.

Narážky na své jméno spojující ho se slavným myslitelem a teoretikem dělnického hnutí, prý ale ještě od svých politických kolegů neslyšel.

"I když jsem tak trochu počítal s tím, že si ze mě třeba budou dělat legraci, tak zatím nikdo nic neřekl," říká pětačtyřicetiletý dělník Marcel Marx.

Farář a kominík v jednom, neparazitující živnostník

Někteří kandidáti zaujmou svými povoláními. Například náhradníka na listině SPOZ dělá bývalý generální konzul České republiky v Kongu Petr Říha.

Kolonku povolání vyplnil poněkud netradičně Tomáš Karel z Trutnova, který kandiduje za Stranu zelených. Podle kandidátní listiny pracuje jako husitský farář a kominík zároveň.

Za sdružení Hlavu vzhůru! Jany Bobošíkové zase na druhém místě kandiduje bronzová olympijská medailistka ve sjezdu na lyžích a trenérka Olga Křížová-Charvátová.

Za Zelené by se do Sněmovny rád dostal i pořadatel trutnovského Open air festivalu Martin Věchet.

TOP 09 zase na kandidátce zastupuje Miroslav Sazeček, který se v kolonce povolání označil za neparazitujícího živnostníka, zjevně v narážce na nedávná slova stínového ministra financí za ČSSD Jana Mládka.

Školní souboj: ředitel Vojáček vs. učitel Králíček

Jako v každých volbách na kandidátních listinách nechybí plno lékařů nebo pedagogů.

Pikantní volební souboj ze školních lavic budou sledovat studenti Biskupského gymnázia v Hradci Králové. O poslanecké posty se totiž utkají dva jejich učitelé, a to každý za jinou stranu.

Za lidovce se na jedenácté pozici na kandidátce objevuje ředitel školy Jiří Vojáček, z patnácté pozice na kandidátce Zelených pak bude o místo ve Sněmovně usilovat jeho kolega - učitel Ivo Králíček.

"Je to pro mě překvapení, až do dneška jsem nevěděl, že kolega také kandiduje. My se totiž o politice ve škole nebavíme," podivuje se nad novou informací ředitel Vojáček.

Dále v kraji kandiduje:

Suverenita, Strana zdravého rozumu, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Strana soukromníků České republiky, Česká pirátská strana, Aktiv nezávislých občanů, Hlavu vzhůru - volební blok, LEV 21 - Národní socialisté, Strana svobodných občanů, Politické hnutí Změna

Ve sněmovních volbách v květnu 2010 v Hradeckém kraji vyhrála ODS se ziskem 20,12 % a získala tři mandáty. Po třech mandátech získaly i ČSSD a TOP 09, kterým dalo hlas 19,87 a 19,24 % lidí. Čtvrtou pozici obsadily Věci veřejné, které získaly 12,25 % a jeden mandát. Na pátém místě skončila KSČM, která dostala 10,65 % hlasů a jeden mandát. Ostatní strany v regionu nepřekročily pětiprocentní hranici.

Pro gymnázium by byl jejich případný úspěch ve volbách velkým pozdvižením. "Vůbec se nebráním tomu, abych usedl s kolegou Králíčkem v jedné lavici," směje se ředitel.

Se svým podřízeným si prý o politice promluví až u kafe. "Na druhou stranu, kdyby kolega uspěl a dostal se do Sněmovny, byla by to pro náš ústav citelná ztráta. To bych snad škole ani nepřál," říká s nadsázkou Vojáček.

Bývalí poslanci oprášili původní profese

Samostatnou kapitolou kandidátek jsou i bývalí poslanci, kteří chtějí obhájit svůj post. V běžných volbách, kdy jim mandát končil až s nástupem nové Sněmovny, vystupovali na kandidátkách většinou s povoláním poslanec.

Po rozpuštění Sněmovny si tak většina z nich na listiny musela zapsat zaměstnání, kterému se řada z nich už roky nevěnovala.

Sněmovní matadorka Hana Orgoníková z ČSSD se tak označila za stavební inženýrku, byť tuto profesi už spoustu let nedělala - v parlamentu bez přestávky sedí už od roku 1992, kdy začínala jako poslankyně České národní rady.

V samostatné historii Poslanecké sněmovny v ní Orgoníková přežila už šest volebních období a jako lídryně ČSSD za Královéhradecký kraj se na místo v parlamentu může nejspíš těšit znovu.

Na druhém místě kandiduje též dosavadní poslanec Robin Böhnisch, Vladimíra Lesenská, která v Poslanecké sněmovně hájila barvy sociální demokracie spolu s nimi, se letos na kandidátku už nedostala.

Své dosavadní poslance nominovala i TOP 09, všichni tři obsadili první tři místa kandidátky, kterou vede do voleb bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Na doposud známé kandidátky stran a sdružení se nechaly zapsat více než dvě desítky starostů a místostarostů. Kdo by ale čekal, že jich většina bude na listině TOP 09, která tvoří kandidátky společně se Starosty a nezávislými, mýlil by se.

Za "topku" kandidují jen čtyři zástupci radnic. Nejvíc starostů se pro nadcházející volby upsalo ODS, která jich má na kandidátce osm, a KDU-ČSL, která jde do voleb se sedmi starosty či místostarosty.

,