Insolvenční správce si za promítací a ozvučovací techniku podle hradecké radnice řekl příliš a spory se potáhnou ještě dlouho.

Insolvenční správce si za promítací a ozvučovací techniku podle hradecké radnice řekl příliš a spory se potáhnou ještě dlouho. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Kauza kina Centrál i po dvou letech straší Hradec. Město se teď soudí

  • 1
Hradecká radnice se rozhodla bojovat u soudu o peníze, které investovala do nákupu promítací a ozvučovací techniky pro kino Centrál. Insolvenční správce totiž městu takovou pohledávku popřel.

Insolvence bývalého provozovatele kina Centrál - občanského sdružení Pro-Centrál - i dva roky po jejím vyhlášení straší hradeckou radnici i nového nájemníka artového kina.

Městu se totiž nedaří dostat do svého vlastnictví promítací techniku, kterou si musí pronajímat od insolvenčního správce (více o kauze čtěte zde). S ním zároveň magistrát vede spory o tři pohledávky, které městu popřel. Radnice před dvěma lety přihlásila celkem pět pohledávek za zhruba 4,5 milionu korun, správce ale uznal jen část z nich.

„Jeden spor o pohledávku ve výši 250 tisíc korun město zatím v prvním stupni vyhrálo. Insolvenční správce ale hned po skončení naše právníky upozornil, že se určitě odvolá, takže spor bude mít pokračování u Vrchního soudu v Praze. Správce nám zároveň popřel dvě pohledávky v celkové výši 3,45 milionu korun. Podali jsme žalobu na určení pravosti a výše této pohledávky,“ říká mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Žalobou by se měl zabývat hradecký krajský soud počátkem letošního prosince.

Celkem 3,3 milionu korun investoval magistrát do digitalizace a ozvučení kina v letech 2007-2009. Poskytnutí dotace na modernizaci kina město podmínilo závazkem, že sdružení převede vlastnické právo k technice digitalizace a částečně i k technice ozvučení do vlastnictví města v předem dohodnutém termínu.

Správci chodí měsíčně na účet 32 tisíc korun

Ke stejnému kroku radnice tlačila Pro-Centrál i poté, kdy z auditu zjistila chyby v účetnictví a dluhy. Bývalý provozovatel a šéf sdružení Pro-Centrál Leoš Kučera se ale hájí tím, že přepsáním promítací techniky na magistrát by byl jednou nohou v kriminálu.

„Ve smlouvě s městem bylo, že po ukončení nájemní smlouvy na něj máme převést techniku. Právníci mě ale upozornili, že pokud bychom to později udělali, soudy by to mohly brát jako vyvádění majetku,“ vysvětluje Kučera, proč technika zůstala v majetku Pro-Centrálu.

Zařízení je tak nyní v rukou správce, který jej hradecké radnici pronajímá. Za to mu na účet chodí měsíčně 32 tisíc korun. „Tento režim je bohužel jediný možný způsob, jak mít provozuschopné kino pro lidi,“ krčí rameny Vlčková. Radnice insolvenčnímu správci nabídla, že techniku odkoupí, jednání ale nakonec ztroskotala na nepřijatelně vysoké ceně.

Správce si za promítací a ozvučovací techniku podle města řekl příliš. „Je to hodně i s ohledem na to, že se jedná o již použité věci, které navíc město už jednou zaplatilo tím, že na jejich pořízení poskytlo finanční příspěvek,“ odůvodňuje mluvčí magistrátu, proč radnice nabídku nepřijala.

Problémy se přenášejí i na nového provozovatele

Radnici i novému provozovateli tak hrozí nepříjemnosti s tím, že by správce mohl celé zařízení prodat někomu jinému, kdo by o něj projevil zájem.

Situace příliš neusnadňuje život ani novému provozovateli kina - přejmenovaného na Bio Central - Petru Vítkovi (o novém provozovateli čtěte zde).

„Tím, jak si město pronajímá techniku od insolvenčního správce, nám chybí jistota. Promítáme vlastně na cizí technice,“ říká Vítek, který se jen modlí, aby se promítačka či ozvučení neporouchaly.

Pokud by se to stalo, právě nevyjasněná vlastnická práva by mu komplikovala urychlenou opravu zařízení. „Museli bychom nejdřív nechat opravu nacenit, k tomu by se musel vyjádřit správce a až poté bychom se dohodli na způsobu opravy. Když ale chcete vysílat, na takovéto kolečko není čas,“ upozorňuje provozovatel Bia Central.

Redakce MF DNES se s dotazy směřující na insolvenční řízení a možného odkupu obrátila přímo na insolvenčního správce Tomáše Matouška, ten se ale nevyjádřil, protože je podle svého asistenta na dovolené.

Za první rok obnoveného provozu přišlo 31 tisíc diváků

Z dokumentů vedených v insolvenčním spisu ale vyplývá, že na umořování dluhu občanského sdružení začal rozprodávat některý jeho majetek. Osobní počítač a laptop koupila soukromá osoba, tisíc kusů 3D brýlí pak prodal novým provozovatelům kina.

Kino Centrál bylo po výpovědi zadluženému občanskému sdružení téměř půl roku mimo provoz, Petr Vítek ho spolu se svým týmem znovu rozjel v prosinci roku 2012.

Za první rok znovuobnoveného provozu do artového kina přišlo 31 tisíc diváků, letos by provozovatelé rádi zvedli číslo ke 40 tisícům. „Za první letošní půlrok šla návštěvnost hodně nahoru, je vidět, že se diváci vracejí,“ pokyvuje hlavou provozovatel kina.

Kromě artových filmů biograf sází i na různé festivaly, ale také na aktivity, které se kina příliš netýkají.

„Hodně se snažíme zaměřit na komunitní projekty, pořádáme například veganské večeře, vzdělávací programy a podobně. Chceme, aby k nám lidé chodili nejen za filmy, ale aby se tu i setkávali. Proto v Centralu pořádáme i koncerty, autorská čtení a hodně se snažíme zaměřovat také na projekty pro děti,“ vyjmenovává Vítek.