Zchátralý areál lázní v Bělovsi (21.1.2011).

Zchátralý areál lázní v Bělovsi (21.1.2011). | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Lázně v Bělovsi strany chtějí, jen to už raději nepíší do programu

  • 0
Politici v Náchodě ve svých programech až na výjimky šetří sliby o znovuobnovení lázní v Bělovsi. Ve volbách před čtyřmi lety to byl přitom hlavní tahák. Jednání s majiteli ovšem skončila loni na mrtvém bodě.

Městu se ani nezdařila koupě lázeňského areálu, ani pro něj nezískalo žádného investora. Poslední nabídka na prodej lázní bez stáčírny ve výši 62 milionů korun padla loni v únoru, pak jednání ustala.

A zatímco v posledních komunálních volbách byly lázně hlavním tahákem, nyní strany z radniční koalice - sociální demokraté, TOP 09 nebo Východočeši - ve svých programech o lázních úplně mlčí. Stejně tak opoziční lidovci.

„Nyní je několik možností, jak můžeme lázně řešit. Buď si je postavíme jinde, tedy kousek vedle, s financováním přes dotace pro město sportu. Nebo je varianta, které už přestávám věřit, že by přišel nějaký investor, koupil by to a provozoval. Anebo můžete dostat vlastníky pod nějaký tlak,“ naznačil starosta Jan Birke (ČSSD).

Sociální demokraté si do programu nedali žádné konkrétní záležitosti, tedy ani lázně. Starosta tvrdí, že poslední nabídka na odkup lázní nebyla přijatelná. Lázně, obchvat i Tepnu vidí jako úkoly pro nové zastupitelstvo.

„Kdyby se jednání o lázních mělo posunout, je třeba silná koalice, jako jsme měli i my. Řešili jsme však řadu problémů, pivovar, průtah, investice za dva roky ve výši 370 milionů korun. Lázně budou bezesporu tématem pro příští čtyři roky,“ dodal starosta.

„Stojí za to se bavit znovu o koupi lázní, ale jen za reálných podmínek. Každé zboží má svou cenu a na budovách v Bělovsi se podepsalo, že majitelé do nich investovali úplné minimum,“ uvedl radní a předseda lázeňské komise Aleš Cabicar (TOP 09), který kritizuje postup vyjednavače místostarosty Tomáše Šuberta při stanovování ceny areálu.

Nabídka na prodej trvá

Majitelé lázní Miroslav Borůvka s Marianem Khalifou tvrdí, že nabídka na prodej trvá. Patří jim vedle lázeňských budov i sousední Jiráskův statek, pozemky, dvě ochranné známky a vrty. Stáčírnu prodat nechtějí.

Lázně v Bělovsi

  • Minerální voda byla známa už za třicetileté války, Albrecht z Valdštejna si ji nechával posílat do ležení v Kladsku. 
  • Jakubský pramen se k lázeňství užíval od roku 1818, kdy magistrátní rada v Náchodě Jan Schmidt z Bergenholdu koupil pozemek s vydatným pramenem „studánky Jákobovy“ na Šperlingovské louce pod kopcem Lazy a s hostinským Janem Macháčkem se pustili do lázní.
  • Kyselka Ida dostala název na památku uzdravení těžce nemocné princezny Idy z Waldeck-Pyrmontu, pozdější manželky Jiřího Viléma Schaumburga-Lippe. 
  • Lázně zažily rozkvět v druhé polovině 19. století, kdy je koupil italský malíř Jacopo Bonato, a také od začátku 20. století, kdy je vlastnil univerzitní profesor Ivan Honl, jeho rodina o ně přišla po nástupu komunistů. 
  • Znárodněné lázně vlastnil stát, v restituci se vrátily potomkům Honlových, ale kvůli hygienickým požadavkům v roce 1996 skončily. 
  • V roce 2000 je koupili Miroslav Borůvka a Marian Khalifa, ti je opakovaně nabízeli městu k prodeji, v roce 2009 se je neúspěšně pokusili vydražit.

„Město Náchod má možnost odkoupit celý lázeňský areál již od roku 2000, a to vždy za aktuální kupní cenu danou znaleckým posudkem vypracovaným znalcem, kterého si pověří samo město,“ uvedl člen představenstva společnosti Běloveské lázně Marian Khalifa.

Vzniklo už několik znaleckých posudků, ty cenu postupně snižují, v posledních jsou částky kolem 50 až 60 milionů korun. Navrhovaná akciová společnost se současnými vlastníky však neprošla.

„Některé kluby v zastupitelstvu deklarovaly, že i částka 50 milionů korun je moc vysoká. Důvodů tam však bylo více,“ řekl místostarosta Tomáš Šubert (Patrioti města Náchoda).

Opoziční komunisté slibují voličům postavit aspoň druhý prameník. Strana zelených s nezávislými jako jediní chtějí v dalším období revitalizovat lázně v původním areálu.

Strany sázejí na jiné projekty

Občanští demokraté, Patrioti či lidovci sázejí spíš na nový projekt rehabilitačního centra na pozemcích, které už předešlé zastupitelstvo koupilo před osmi lety nad lázněmi.

„Máme rehabilitační areál v balíčku Evropského města sportu. Také Evropské město Náchod - Kudowa Zdrój má prioritu v lázeňství, takže tento náš projekt má naději. Budeme se snažit stavět na zelené louce,“ řekl Šubert.

Lázně skončily provoz roku 1996, v roce 2001 se po bankrotu zavřela i stáčírna minerálky Ida. Zastupitelé už v roce 2005 odhlasovali, že lázně koupí.

Přes pět tisíc obyvatel, tedy 85 procent hlasujících, tehdy souhlasilo s koupí celého areálu včetně stáčírny za 78 milionů korun.

Město jednalo s několika investory, ale bez výsledku. Jedinou změnou je, že lidé už nečepují slavnou minerálku Idu z trubky u řeky, ale z opraveného prameníku. Město ho vybavilo před třemi lety, majitelé ho zapůjčili na dvacet let.