V bývalém rudném dole v Peci pod Sněžkou je konstatní teplota 7 stupňů Celsia.

V bývalém rudném dole v Peci pod Sněžkou je konstatní teplota 7 stupňů Celsia. | foto: archiv České speleologické společnosti Albeřice, MF DNES

Před vedrem můžete utéct do skal na Sibiř nebo do dolů pod Sněžkou

  • 2
V místnostech naplno jedou větráky a klimatizace, ale tropická vedra se dají přežít i venku, a to nejen u vody. Příjemný chlad je i na horách, ve skalách, v dolech či v pevnostech. V hradeckém kraji si dokonce můžete užít sněhovou koulovačku nebo se nechat hluboce zmrazit.

36 až 28°C Venku tropy, chladněji je na horách

Rtuť v teploměru se v Královéhradeckém kraji v těchto dnech šplhá k 35 stupňům Celsia, ale na horách je příjemněji. V tisíci metrech se teplota pohybuje kolem 28 stupňů. Čtvrtek bude ještě tropičtější, meteorologové předpovídají až 36 stupňů, ale pak vzduch zchladí přeháňky nebo bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, kroupy a silné nárazy větru.

26 až 17°C Vedra se dají přežít u vody

Obležené jsou v těchto dnech všechny možné vodní plochy od rybníků přes nádrže a přírodní písníky až po umělá koupaliště. Třeba na královéhradeckém koupališti Flošna má voda v bazénech 26 stupňů a od pondělí si tam mohou jít zaplavat i ranní ptáčata, bazén je otevřený už od 6 hodin. Voda podle hygieniků vyhovuje také v Jinolicích, v Dachovech u Hořic nebo na Rozkoši, kde láká k osvěžení voda, která má 17 stupňů Celsia.

12 až 6°C Ochlazení v pevnostech

Velmi příjemný chládek je i v těchto vedrech uvnitř vojenských pevností, a to nejen prvorepublikových ze železobetonu. V kraji se můžete vydat třeba do podzemních chodeb císařské pevnosti v Jaroměři-Josefově, kde se po celý rok teplota pohybuje kolem 12 stupňů.

Tropickým teplotám se vyhnete i na tvrzi Hanička na Rychnovsku nebo v pevnosti Dobrošov na Náchodsku, vybudovaných před druhou světovou válkou. Tam bývá i v létě jen kolem šesti stupňů Celsia, tak se nezapomeňte obléknout, v pokladně pevnosti mají teplého oblečení na půjčení jen omezené množství. 

7°C V dolech pod Sněžkou

Ve starých hornických štolách v krkonošském Obřím dole je konstantních 7 stupňů Celsia. Představte si úzké tmavé chodby, žebříky a schodiště, soustavy nerezových žebříků s ochrannými koši vedoucí po vodorovných terasách, propletených vykutanými štolami a šachtami. V dole Kovárna najdou trasu jak nenáročné výpravy, tak dobrodruzi, kteří mohou sestoupit až do hloubky padesáti metrů, do štoly zvané Mezipatra.

5 až 0°C Sibiř v Teplických skalách

Až na bod mrazu klesá teplota v soutěsce zvané Sibiř v teplickém skalním městě. Také se tam téměř celý rok drží sníh. "Stále tam jsou zbytky sněhu, vydrží snad až do začátku července," řekla Klára Borůvková z místního infocentra a připomněla, že se v soutěsce dlouhé asi půl kilometru pohybuje teplota lehce nad nulou, maximálně do pěti stupňů Celsia.

Prohlídkový okruh vede okolo Skalní kaple Chrámovými stěnami, které jsou vysoké až 70 metrů a kde hnízdí vzácný sokol stěhovavý. Teplické skály spojuje s Adršpašskými Vlčí rokle, kde nejspíš pramení řeka Metuje. Vysoko položené jezírko, po kterém se můžete projet lodí, zakončuje prudký vodopád. 

-160°C Hluboký mráz je prospěšný

Pokud si chcete tělo doslova zmrazit, můžete vyrazit do takzvané kryokomory v Hradci Králové. Na dvě až tři minuty vás zavřou do polária, kde vaše tělo vystaví mrazu až minus 160 °C.

Krátkodobé působení velmi nízkých až extrémních teplot pozitivně působí na lidský organismus. Klesne totiž teplota kůže a podkožních tkání, ale nikoli vnitřní teplota, takže hluboký mráz člověku neublíží, uvnitř kryokomory je totiž upravený suchý vzduch, technicky zbavený vlhkosti.

Po kryoterapii následuje cvičení a intenzivní pohyb, díky kterému se zvýší prokrvení a vyplavují se hormony. Pozor! Na mrazivý zážitek máte čas jen do konce června, kryokomora v Hradecké ulici totiž končí.