Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc na ustavujícím jednání krajského

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc na ustavujícím jednání krajského zastupitelstva | foto: Martin Veselý, MF DNES

Francovo odcházení, bitva o křeslo hradeckého hejtmana začíná

  • 3
Zájemců či kandidátů o uvolněný post hejtmana v příštím roce je v kraji poměrně dlouhá řada. Do boje se hlásí poslanci, starostové, rozmýšlí se senátor a nabídku od „konkurence“ dokonce dostal místopředseda vlády.

I když se nové krajské volby budou konat až za rok, už nyní je jedna velká jistota: dosavadní hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc dopředu ohlásil, že svůj post nebude po osmi letech obhajovat.

Toto rozhodnutí paradoxně může znamenat jeho posun na žebříčku popularity, na kterém se dvaašedesátiletý Franc od roku 2008 tradičně nalézá až na samém konci (výsledky průzkumu zde). Politologové mu mají nejvíc za zlé zdvojování důležité hejtmanské funkce se senátorským mandátem, obyvatelé regionu jej zase podle průzkumu považují za téměř neviditelného politika.

Pravděpodobní kandidáti na hradeckého hejtmana

ČSSD - Jan Birke

ANO 2011 - Jiří Hlavatý

KSČM - Otakar Ruml

Koalice KHK - Pavel Bělobrádek

TOP 09 - Adolf Klepš

ODS - zatím neznámý

Východočeši - Martina Berdychová

Sociálním demokratům patří 11 ze 13 hejtmanských křesel a Franc je jedním z pouhých tří krajských šéfů, kteří s více než ročním předstihem oznámili, že znovu už kandidovat nebudou. Plzeňský Václav Šlajs usoudil, že už je ve čtyřiašedesáti příliš starý a zlínský Stanislav Mišák toho má stejně jako Franc dost po osmi letech.

„Až do roku 2018 mám senátorský mandát a budu se plně věnovat této práci,“ říká Franc, jenž připustil, že se nejspíš na kandidátce ČSSD objeví, ale poněkud dál než byl zvyklý.

Královéhradecký kraj je však výjimečný nejen díky „abdikaci“ nynějšího hejtmana. Zatímco v ostatních krajích se většinou jména lídrů úzkostlivě drží pod „komunální pokličkou“, tady už jsou jasní první velmi silní soupeři o hejtmanský post a další známá i populární jména budou s největší pravděpodobností už brzy následovat.

Starosta Náchoda Jan Birke

Téměř jistotou je, že žezlo sociální demokracie bude v krajských volbách držet starosta Náchoda a současně poslanec Jan Birke. Záležet sice bude na rozhodnutí spolustraníků, ale jejich souhlas s hejtmanskou kandidaturou má být jen formalitou.

„Pro mě je důležité, abych neodešel z Náchoda. Mám tady plno rozdělané práce, kterou chci dodělat. Ale rezignoval bych na poslance, to je bez diskuse,“ zdůrazňuje Birke, jenž ještě vloni emotivně prohlásil, že kdyby cítil tlak od vedení ČSSD, aby složil buď mandát starosty, či poslance, vzepřel by se, protože kumulace funkcí mu nedělá žádný problém.

Nyní stejně razantně říká, že je připraven opustit Poslaneckou sněmovnu, byť úplnou jistotu, že bude lídrem ČSSD ještě nemá: „Možné je, že se objeví i další kandidát, já jsem na to připravený a samozřejmě chci vyhrát.“

„Ještě nebyly primárky“

O stejně neotřesitelnou pozici, jako má Birke v Náchodě, se může v Trutnově opřít místní starosta, poslanec a současně předseda regionálního sdružení ODS Ivan Adamec.

Starosta Trutnova Ivan Adamec

„Ještě nebyly primárky a je předčasné o nějakých jménech hovořit. Předpokládám, že do konce roku by mělo být jasno,“ odmítá se sice Adamec bavit na téma kandidatura na hejtmana, avšak podle zdrojů redakce MF DNES o první místo na kandidátce usilovat nebude ani on, ani někdejší místopředseda Evropského parlamentu a hradecký primátor Oldřich Vlasák.

Lídry kandidátek mají naopak TOP 09 a nejspíš i KSČM. Nový krajský předseda „topky“ Aleš Cabicar vyhlásil, že jedničkou bude šéf krkonošských horských záchranářů Adolf Klepš, který vloni zkoušel prorazit i v senátních volbách. Komunisté sice ještě jedničku oficiálně nepředstavili, ale přáním „povýšit“ se nikterak netají současný náměstek hejtmana Otakar Ruml.

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš vloni přemluvil ke kandidatuře do horní parlamentní komory nyní již senátora Jiřího Hlavatého. Majitele královédvorské textilky Juta by však rád viděl i jako prvního muže Královéhradeckého kraje.

„Je zvyklý na velký objem práce a v Senátu se možná nudí,“ říká o Hlavatém Babiš, podle nejnovějších zpráv se ale miliardář Hlavatý dosud nerozhodl.

Nevyjasňuje se naopak v táboře Koalice pro Královéhradecký kraj, která do voleb půjde ve stejném složení jako před třemi lety (KDU-ČSL - HDK - VPM). Kandidaturu sice nevyloučil krajský předseda lidovců a zastupitel Vladimír Derner, avšak malou čáru přes rozpočet mu udělal hradecký primátor a lídr HDK Zdeněk Fink.

Pavel Bělobrádek

„My nemáme ambice vést kandidátku, chceme, aby v čele byl lidovecPavel Bělobrádek,“ zmiňuje jméno Dernerova stranického nadřízeného a místopředsedy vlády původem z Náchoda.

Společnou kandidátku dají dohromady i Východočeši se Starosty a nezávislými (STAN). Lídryní Východočechů je podle očekávání poslankyně Martina Berdychová. Koaliční partner o své jedničce rozhodne až koncem října na sněmu, ale prosáklo, že jedním z favoritů je například vrchlabský starosta Jan Sobotka.