Čínská vicepremiérka Liu Yandong a Pavel Bělobrádek v Hradci Králové (17.6.2015). | foto: Ondřej Littera, 5plus2.cz

Čínská medicína v hradecké nemocnici, nabízí akupunkturu a baňkování

  • 4
Hradec Králové se stal hlavním městem střední Evropy pro výzkum tradiční čínské medicíny. Ve fakultní nemocnici otevřeli nové výzkumné centrum, které by mohlo do budoucna úzce spolupracovat se Světovou zdravotnickou organizací. V následujících letech při ní postupně vzniknou klinická pracoviště a celá klinika tradiční čínské medicíny.

O významu spolupráce svědčí i velká mezinárodní účast na celé akci. Čínská strana do hradecké nemocnice vyslala delegaci desítek zástupců v čele s vicepremiérkou Liu Yandong. Spolu s ní nové centrum otevřela i ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO), hongkongská rodačka Margaret Chanová.

„Mám pro vás jednu výzvu. Světová zdravotnická organizace sdružuje 194 zemí světa, které jsou rozhodnuty podporovat tradiční medicínu. Začněte pracovat na svém úspěchu a pokud se vám bude dařit, můžete se stát spolupracujícím centrem tradiční čínské medicíny pro WHO,“ slíbila přítomným Chanová.

Taková myšlenka se velmi zalíbila hradeckém u primátorovi a lékaři Zdeňku Finkovi (HDK): „Myslím si, že to Hradec zase posune dál. Pokud nemocnice tento potenciál využije a stane se spolupracujícím subjektem WHO, bude to pro město další velké plus,“ reagoval Fink.

Snad se zlepší zdraví obyvatel Česka, řekla vicepremiérka

Výzkumné centrum bude nyní zkoumat účinky tradiční čínské medicíny na onkologické pacienty a lidi trpící roztroušenou sklerózou. Lékaři by do budoucna rádi prozkoumali například možnost úlevy od nepříjemných vedlejších příznaků po chemoterapii.

„Tradiční čínská medicína věnuje velkou pozornost přírodě, naladění a harmonii těla. Věřím, že dokáže přispět k lepšímu zdravotnímu stavu obyvatel České republiky,“ vyjádřila své přání čínská vicepremiérka. Tradiční čínská medicína kromě bylinných přípravků využívá například i akupunkturu či baňkování.

Otevření výzkumného centra osobně podpořil také český vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který sám trpí roztroušenou sklerózou, na níž chtějí čeští a čínští lékaři společnými silami hledat možnosti léčby.

„Já jsem se svojí léčbou tady ve fakultní nemocnici spokojen. Výzkum se bude nejspíš provádět na lidech, kteří budou vytipování. Jestli budu osloven, tak o tom určitě budu uvažovat,“ uvedl Bělobrádek, podle nějž je tradiční čínská medicína v prostorách fakultní nemocnice vhodnou alternativou na rozdíl od různých šarlatánů, kterým se řada lidí v dobré víře svěřuje do rukou.

Pavilon bude financovat čínská strana

„Jsem proto rád, že vše bude ve spolupráci s našimi lékaři,“ řekl vicepremiér.
Centrum bude zatím sídlit pouze v několika místnostech hradecké nemocnice, samotný pavilon tradiční čínské medicíny by měl v areálu špitálu vzniknout v několika následujících letech. „Financovat by jej měla čínská strana,“ uvedl ředitel nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula.

Ne všichni však s takovou praxí souhlasí. Například prezident České lékařské komory Milan Kubek v lednu v České televizi uvedl, že komora doporučuje všem pacientům medicínu založenou na důkazech.

Zatím také neexistuje zákonná možnost, aby čínští lékaři mohli legálně léčit české pacienty. „V tomto zařízení budou působit čeští lékaři, čínští budou fungovat ve spolupráci s nimi. Z hlediska naší legislativy v tom problém není. Já nevnímám rozpor mezi západní medicínou a tradiční čínskou. Vnímám to jako metody, které se doplňují. Zvláště u některých bolestivých či chronických stavů může čínská medicína našim pacientům pomoci,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).