Kněz Marian Lewicki působí na Náchodsku už dvacet let.

Kněz Marian Lewicki působí na Náchodsku už dvacet let. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Kněz z Polska zvládne za vánoční týden odsloužit šestnáct mší

  • 8
První půlnoční mši začne kněz Marian Lewicki sloužit na Štědrý večer v Machově už v 21 hodin. Pak rychle přejede autem do kostela na Bezděkov a o půlnoci do nedaleké Police nad Metují. Podobný kolotoč jej čeká i na Boží hod a na Štěpána. V součtu odslouží za celý vánoční týden šestnáct mší.

"Na jednu stranu se těším, ale vím, že to bude vyžadovat trošičku víc práce. Té se nebojím, tu mám rád. A jestli to má přinést slávu Pánu Bohu a zážitek věřícím lidem i těm, kteří přijdou jen jednou za rok na půlnoční, mám z toho radost," říká kněz.

Na Náchodsku působí už dvacet let. Říká, že už advent je dobou velkých příprav, i po duchovní stránce.

"Snažíme se setkávat s božím slovem na zvláštních mších svatých, které nás přibližují k velkému tajemství víry, což je zrození Božího syna. Advent znamená i hodiny strávené ve zpovědnici. Za ně jsem vděčný, protože to znamená, že v lidech ještě zůstává pocit hříchu, ne že jsme ti nejlepší, nejdokonalejší. Lidé se chtějí smířit s Bohem a mnoha z nich to pomáhá i smířit se s druhým člověkem," myslí si.

Na Štědrý den večeří s bratrem

Štědrý večer tráví kněz původem z polského polského Wałbrzychu se svým bratrem. "Moje osobní příprava na Vánoce spočívá také v úklidu a chystání. Když už nemám rodiče, zvu bratra, aby byl na večeři se mnou. Když skončí večeře a rozdáme si dárky, začíná maraton," líčí.

Vypráví, že zvládnout tři mše za jeden večer není žádní legrace. "Dokud jsem jezdil na Vánoce do Polska, pomáhali mi tu farníci, kteří měli v Machově a na Bezděkově bohoslužbu slova. A já jsem si krásně přijel na půlnoční do Police, takový usměvavý, obdarovaný. Teď už to tak není," vzpomíná kněz.

"Začátek i konec bohoslužeb záleží na počasí i na tom, jak se zpívají koledy. Lidi nechci vyhánět z kostela brzy, aby si to trochu užili. Během svátků budu mít i nějaké volno, ale taky budu hlídat betlém v kostele a čekají mě i křtiny na Štěpána. Koncem roku musím spočítat finance farnosti, křty či pohřby," popsal svůj program Lewicki.

Kdo chce, může podle něj přijít opět na novoroční půlnoční mši do kaple na Hvězdě. "Když ji tam sloužil před dvěma lety Dominik Duka, přišlo kolem šedesáti lidí. A kdo na Silvestra plesal a potřebuje dlouho spát, může přijít na Nový rok na dodatečnou odpolední mši," nabádá.

Vánoční polévka ze sáčku

O Vánocích podle kněze navštíví kostel i rodiny s dětmi nebo lidé, kteří nechodí pravidelně. "V Polici se těším, že budu mít na mši dvě stě lidí, v Polsku by to byly tisíce. Ale je náročné mít třeba kostel plný dětí. Tady všechno člověk stihne v klidu, bez zbytečné nervozity."

Vánoční jídlo je podle kněze v Polsku velmi odlišné. "Když jsem přišel v roce 1990 do Čech, byl to pro mě šok - klobása a salát. Z Polska jsem si přinesl zvyk, že večeře musí mít dvanáct jídel. Dodržuje se také to, že si u stolu dělíme chléb v podobě oplatky," popisuje.

Letos bude na Štědrý večer připravovat mořskou rybu a brambory. "Bratr totiž nemá rád kapra. Polévka bude z červené řepy s taštičkami s houbovou náplní, tu měla ráda moje mamka. Nebudeme se ale zdržovat dlouhým vařením, nejlepší je ze sáčku. A dodržíme i zpívání koled a pastorel," uzavírá duchovní.