Nová Knihovna města Hradec Králové.

Nová Knihovna města Hradec Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

V Hradci otevřela knihovna s velrybou na střeše. Navrhl ji David Vávra

  • 7
Čtenáři v Hradci Králové mají novou moderní knihovnu za 200 milionů od architekta Davida Vávry. Ve Wonkově ulici vzniklo nové společenské centrum, kde je kromě 340 tisíc knih také literární kavárna nebo terasa s velrybou na střeše.

Knihovna v obrovských prostorách bývalé továrny Vertex pustila dovnitř první návštěvníky ve středu ve dvě hodiny odpoledne. Vyjmenovat, co vše kromě knih tu lidé  naleznou, by trvalo příliš dlouho.

Tak alespoň malá ochutnávka: hned po vstupu do budovy, kde čtenáři vrátí knížky obsluze nebo do speciálních boxů přede dveřmi, se mohou vydat několika směry. Pár metrů odtud je literární kavárna, kterou lze navštívit po celý den.

"Uprostřed každého stolu můžete vidět zasazená barevná tělesa ze skla, která pro knihovnu ve sklárně vlastnoručně vytvořil sám architekt David Vávra. Jezdil totiž po celém světe, studoval trendy a pak vše přenesl sem do nové knihovny," říká vedoucí metodického oddělení knihovny Kateřina Hubertová.

To hlavní, knihovna pro děti a dospělé, se nachází ve druhém patře, kam čtenáře dostane prosklený výtah nebo barevné točité schody uprostřed vstupní haly, které tvoří pomyslné obaly knížek se jmény desítek slavných autorů, jako byl Kafka, Remarque, Hrabal, Lustig nebo Hemingway.

Ještě o kus výš je letní odpočinková terasa s ocelovou konstrukcí ve tvaru "velryby moudrosti", kterou již brzy pokryje zelený porost.

V číslech

120 vteřin bude podle knihovníků trvat, než dorazí vybraná kniha ze skladu ke čtenáři. Dříve to trvalo i několik dní.

5 kilometrů dlouhou řadu by vytvořilo všech 340 tisíc knih.

16 188 čtenářů evidovala knihovna v roce 2012. Knihovníci věří, že počet nyní poroste.

Podle ředitelky Barbory Čižinské by knihovna už neměla být jen půjčovnou knížek, ale také společenským centrem pro celou rodinu, která se tam může zabavit po celý den.

"Pod střechou tu máte všechno. Můžete zajít na výstavu, dojít si na kávu, sednout si s knížkou, zajít na přednášku, poslechnout si koncert. Je to kulturní zařízení s mnoha funkcemi," popisuje Čižinská.

Vedle knihovny pro dospělé nadchne svým vzhledem už na první pohled červenomodré dětské oddělení, laděné do stylu populární stavebnice Merkur. Na stropu visí několikametrové letadlo ze stavebnice. Děti si v oddělení nemusejí jen číst, je tu i mnoho hraček i malý ateliér s kompletním vybavením na malování a kreslení.

Uvnitř je i hudební oddělení

Knihovna vyniká také hudebním oddělením, kde mají vlastní audiovizuální studio nebo designově netradiční boxy, do kterých si posluchač zaleze, zapojí sluchátka a může poslouchat muziku.

"Není vůbec problém, aby si sem vzal i knížku, kávu nebo notebook, může tu být klidně celý den," říká vedoucí Huberová. 

A celý den může čtenář v létě prosedět i na střešní terase, které dominuje ocelová konstrukce velryby, taktéž od Davida Vávry. Konstrukce má vzpomenout na pohádkovou rybu z knížky Jiřího Trnky Zahrada.

Moderní knihovna

Knihovna sídlí v budově, kde se kdysi spřádala bavlna a později skleněná vlákna.

Otevírací doba: pondělí, středa, čtvrtek a pátek od 8 do 18 hodin, v úterý od 12 do 18 a v sobotu od 8 do 12 hodin.

K registraci stačí občanský průkaz nebo městská karta, roční poplatek je 120 korun.

Projekt stál necelých 200 milionů korun, z toho 130 milionů přispěla EU.

"Za našeho mládí to pro nás byla velmi cenná kniha, kde byla velryba nositelem moudrosti, protože přečetla všechny časopisy. Chceme, aby knihovna byla také nositelem moudrosti, a protože na střeše chceme vybudovat odpočinkovou zahradu, velryba je hezkým symbolem, který vše propojuje," uvedl architekt a známý herec Vávra.

V knihovnickém komplexu jsou také originální uzavřené konferenční boxy, které mohou využít třeba studenti pracující na svých projektech, nebo zasedací sál s pódiem hned vpravo od vstupu do budovy. V informačním středisku Europe Direct se zase lidé dozví vše o Evropské unii.

Právě ta přispěla na projekt 130 miliony korun. Celkové výdaje projektu dosáhly necelých 200 milionů korun.

"Koncem roku 2003 zpracovala knihovna stavební záměr a už v březnu 2004 byla na stole první architektonická studie rekonstrukce Vertexu z ateliéru Davida Vávry," připomíná mluvčí knihovny Vladimíra Svobodová.

Bývalá továrna Vertex ve Wonkově ulici nabízí 5 600 metrů čtverečních oproti dosavadním 1 100 metrům. Tato kapacita umožnila sloučit půjčovny a oddělení z Tomkovy ulice, rozšířit volný výběr a zrušit několik skladových prostor po městě.