Paní Marie díky kochleárnímu implantátu opět slyší.

Paní Marie díky kochleárnímu implantátu opět slyší. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Žena nevěřila, že ještě uslyší hudbu. Díky implantátu se těší na koncerty

  • 0
Lékaři z Fakultní nemocnice v Hradci Králové mají novinku, která pomůže nedoslýchavým. Elektronický kochleární implantát s řečovým procesorem mnoha pacientům spolehlivě vrací sluch i řeč. Operaci dosud prováděli jen v Praze, Brně a Ostravě.

Paní Marie z Vysokého Mýta trpěla oboustrannou poruchou sluchu, která se po letech natolik zhoršila, že o sluch přišla úplně. Už zřejmě ani nevěřila, že někdy uslyší hudbu, kterou měla tak ráda. Před několika dny však znovu uslyšela lidský hlas a díky řečovému procesoru poprvé mohla znovu promluvit.

„Miluju vážnou hudbu a jsem šťastná, že se slyším. Už se moc těším na koncert, na který jsem si před operací koupila lístky. Doufám, že se mi zlepší i můj mluvený projev,“ říká.

Marie patří mezi první hradecké pacienty, kterým lékaři Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové před několika týdny úspěšně voperovali kochleární implantát.

Jde o elektronické zařízení, které dokáže zčásti nahradit sluch lidem, kteří se narodili jako neslyšící nebo ho náhle ztratili. Fakultní nemocnice se stala teprve čtvrtým zařízením v zemi, kde tento zákrok nově provádějí.

„Implantát je propracovanou metodou rehabilitace neslyšících, která umožňuje nejen vnímání zvuků, ale i porozumění řeči a zlepšení, nebo dokonce vytvoření vlastních řečových schopností. Implantát přeměňuje zvukové vlnění v elektrické impulzy, které jsou kódovány a pak použity k přímému dráždění zvukového nervu. Kochleární implantát tedy představuje jakousi náhražku vnitřního ucha,“ vysvětluje princip unikátního zařízení přednosta kliniky Viktor Chrobok.

Paní Marie je zrovna na vyšetření a profesor Chrobok pacientce vysvětluje, že mají před sebou ještě hodně práce. Z pokroku, který udělala, však mají radost.

„Cítím se dobře. Koncert Dagmar Peckové u nás v kostele ve Vysokém Mýtě je v březnu, tak snad se podaří, že tam budu moct jít a slyšet to. Všichni můžete přijít,“ směje se pacientka, která má sice zatím s mluvením problémy, ale rozumět jí je už výborně.

Vhodný i pro děti

Kochleární implantát je vhodný také pro neslyšící děti. Ty do dvou let věku se díky němu stihnou naučit slyšet a mluvit, ještě než se v mozku uzavřou centra řeči.

V Česku dosud každý rok prováděli lékaři na sto kochleárních implantací, a to v Praze, v Brně a v Ostravě. Oproti mnoha západním zemím, kde jich za stejnou dobu zvládnou i pětkrát tolik, však stále zaostáváme. Hradecká nemocnice snad pomůže tuto statistiku změnit.

„Jen letos plánujeme provést asi deset implantací,“ říká profesor Chrobok.

Operaci i následnou péči hradí pojišťovny, jedno takové zařízení stojí až 600 tisíc. „Po dlouhé době slyším zase vysoké tóny, je to pro mě novinka. Mám z toho dobrý pocit,“ dodává Marie, které se podle lékařů nyní vrací celé spektrum zvuků od hlubokých až po vysoké.

Vlastní operace je pouze prvním krokem. Součástí zařízení je řečový procesor, který odborníci nastavují individuálně. Pooperační fáze je dlouhodobá, pacienti musí opakovaně do nemocnice dojíždět, ti z regionu už nebudou muset až do Prahy nebo Brna.

Přednosta Chrobok také vyzývá všechny rodiče, aby nechali své děti ještě předtím, než jdou do školy, vyšetřit. Lékaři totiž u řady dětí zjišťují nedoslýchavost, o které do té doby nevěděli rodiče ani učitelé.

Před několika lety lékaři ORL kliniky v Hradci Králové vyšetřili sluch všem prvňákům v sedmnácti hradeckých školách. Ti, kteří měli podezření na nedoslýchavost, putovali do nemocnice, kde zjistili, že 2 až 3 procenta dětí opravdu špatně slyší a jedno procento z nich má závažnou nedoslýchavost. Vyšetření sluchu u dětí by mělo být podle Chroboka samozřejmostí.

„Prosíme rodiče, aby s dětmi došli na preventivní prohlídku a aby nepodceňovali nabídnuté vyšetření sluchu,“ říká.

Špatný sluch u novorozenců a dětí může mít závažné následky. Pokud dítě neslyší, nemůže se mu správně rozvinout řeč. Podle celosvětových výsledků se vyskytnou těžce nedoslýchavé dvě děti z jednoho tisíce novorozenců.