Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Růžička, MAFRA

Kolowrat zavřel lesy, vyplašeného jelena v říji může stres zabít

  • 3
Přestože za porušení zákazu nočního vstupu do lesa hrozí pokuta až 10 tisíc korun, kolowratští správci v nich běžně načapají nezodpovědné návštěvníky, kteří v noci světly vyhledávají zvěř. Podobné safari však může jelenům v říji přivodit i smrt.

Parta natankuje naftu do džípu, počká, až se setmí, a pak vyrazí do Kolowratských lesů a luk. Dělá hluk a jako by to vše nestačilo, silnými reflektory vyhledává zvěř. Takové safari je v Orlických horách běžnou záležitostí.

Jenže jeleni v říji a ostatní zvěř na následky vystresování často umírají. Až do konce října proto platí od šestnácté hodiny až do devíti ráno do lesů zákaz vstupu.

Správci provedli kontrolu, během které i přes zákaz za pouhé dvě hodiny odhalili v nočních hodinách osm aut, která do lesů i přes zákaz vjela. Přitom za porušení zákazu hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

Nezvané návštěvníky láká panenská příroda

"Hříšníci jsou takoví myslivci v uvozovkách. Správný myslivec totiž zvěř poslouchá a nebude ji rušit, jezdit za ní autem, natož na ni svítit. Bohužel se ale rozkřiklo, že v naší oblasti je jelení zvěře dost a je tu panenská příroda, jaká by měla být. Intenzita návštěvníků je proto veliká a bohužel jsou mezi nimi i neposlušní jedinci, kteří zvěř ruší," dodává vedoucí Správy Kolowratských lesů Libor Krček.

Nevylučuje, že mezi lidmi, kteří se teď do lesů vydávají, jsou i pytláci: "Pokud sem jezdí taková masa lidí, dovedou se mezi nimi dobře skrýt. Občas najdeme zvířata, která jsou ulovená jinou zbraní, než povolenou jako loveckou."

Rušení způsobuje zvěři stres, kvůli kterému může uhynout a snižuje se i její průměrná váha. "Je to aktuální, protože na hřebenech už začalo chumelit a pokud tam někdo chodí v mysliveckých revírech a ruší v hustých porostech, zvěř pak nemá celý den klid, ztrácí spoustu potřebné energie a umírá třeba na zápal plic," vysvětluje Krček.

Vyrušená zvěř také častěji přebíhá přes silnice. "Dělá nám pak také škody na lesních porostech, protože nemá klidové zóny, kde se dříve běžně na loukách pásla i ve dne," vysvětluje správce.

Do Orlických hor migrují také jeleni z Polska

Běžně se v Kolowratských lesích pohybuje kolem dvou až tří stovek jelení zvěře. Během říje jich je ale ještě víc. Region je totiž na hranicích s Polskem, kde jsou rozlehlá chráněná lesní území, do kterých lidé téměř nezavítají a zvířata odtud migrují.

"Zvěř se tam dožívá vyššího věku a je vidět, že tam není tak rušená. Je tam patrné to, co se ještě před pár lety dělo také u nás. Když jedete autem, zvířata se jen podívají a dál se pasou, kdežto u nás jede auto a zvěř už prchá. Z toho je jasné, že má špatné zkušenosti."

Zákaz, který má také zajistit bezpečnost návštěvníků lesa během lovu, platí v lesích kolem obcí Říčky, Malá a Velká Zdobnice, Souvlastní, Kačerov, Černá Voda, Kunštát a Nová Ves.

Noční zákaz vstupu platí v lesích kolem obcí Říčky, Malá a Velká Zdobnice, Souvlastní, Kačerov, Černá voda, Kunštát a Nová Ves.

Na přístupových cestách jsou tabule s upozorněním na zákaz vstupu. Během celého roku přitom platí, že lidé se mohou sice v krajině pohybovat, ale nesmí zvěř úmyslně rušit, vyhledávat a vábit.