Přibližně 350 truhlíků se surfiniemi bylo potřeba umístit na zhruba 40 metrů...

Přibližně 350 truhlíků se surfiniemi bylo potřeba umístit na zhruba 40 metrů vysoký komín. Nyní už má vše v moci příroda. A samozřejmě potřebné zavlažování, bez něhož by komín nerozkvetl. | foto: Jiří Janeček

Barevné květy převislých surfinií nasadí komínu pruhovanou šálu

  • 1
Nebourá se, nedemoluje, ale kvete. Přesněji řečeno, bude kvést. Řeč je o více než čtyřicet metrů vysokém komínu, který stojí v areálu českoskalické společnosti Agro CS. Ten je opět "v zajetí" stovek truhlíků s květinami.

Už v loňském roce se chtěl zapsat do tuzemské knihy rekordů jako největší rozkvetlý sloup. To se sice nepodařilo k úplné dokonalosti, neboť květy převislých surfinií se nespojily v jednolitý fialovo-růžový koberec, přesto komín budil velikou pozornost.

Truhlíky už visí, teď záleží na počasí

Poučeni z loňských nedostatků se o splnění vytyčeného cíle pokusí v Agru i letos. Navzdory nepříznivému větrnému počasí specialisté na výškové práce minulý týden v pátek na komín zavěsili poslední truhlík a odstartovali tak květinovou misi, o jejíž úspěšnosti se rozhodne až na přelomu léta a podzimu.

"V loňském roce jsme si vyzkoušeli, jak převislé surfinie rostou v extrémních podmínkách, které na komíně ve více než třicetimetrové výšce panují. V příštích měsících se ukáže, zda získané poznatky zúročíme v novém pokusu," říká marketingový pracovník firmy Jiří Janeček.

355 truhlíků ve 34 řadách

Nejvýraznější změnou je výrazné zhuštění řad a navýšení počtu truhlíků. Zatímco vloni činila rozteč mezi jednotlivými řadami se zavěšenými truhlíky 1,6 metru, letos jsou více nahusto.

"Ukázalo se, že surfinie nevytvořily tak dlouhý převis, aby se spojily v jeden kvetoucí celek. Proto jsme nechali pověsit na komín ve 34 řadách 355 truhlíků, což je v porovnání s minulým rokem nárůst o více než stovku truhlíků." říká Janeček, který neopomněl zmínit i barevnou změnu.

"Chceme vytvořit větší kontrast, a tak jsme sáhli po osvědčeném fialovém kultivaru, který jsme doplnili bílou barvou," prozradil Jiří Janeček barevnou inovaci.

Jelikož bíle surfinie vytvářejí kratší závěsy než fialové, tak odstupy mezi jednotlivými patry nejsou stejnoměrné. Pod řadou s bílou variantou je rozteč 70 centimetrů a pod fialovou 110 centimetrů.

"Chceme komínu nasadit pěknou, nepravidelně pruhovanou šálu, jež bude mnohem kontrastnější než ta, kterou jsme mu oblékli minulý rok," vysvětlil Janeček.

Vodu dodají stovky metrů zavlažovacích hadic

O tom, zda se komín promění v celistvý kvetoucí sloup, budou rozhodovat přírodní podmínky, které samozřejmě lidé musí podpořit zavlažováním.

"Zcela optimální pro rostliny je, aby bylo slunečno, teplo a srážky. Ty naštěstí umíme nahradit závlahovým systémem. Stejně jako vloni použijeme centrální zavlažování, které se oproti loňsku rozrostlo o další dvě tři stovky metrů. Když posčítáme všechny hadice od těch silných až po zavlažovací kapací, tak se dostaneme zhruba ke čtrnácti stům metrů," odhaduje Jiří Janeček, podle nějž na jednu zálivku během hezkých slunečních dnů bude potřeba 1 500 litrů vody, která by květinám měla postačit asi na dva dny.

Aby surfinie vytvořily kýžené bohaté převisy květů, musí se jim pomoci "dopingem". Zhruba po čtyřech týdnech se rostliny začnou přihnojovat.

Podle Janečka jsou výchozí rostlinky v lepší kondici, než tomu bylo před rokem. Avšak ani to není záruka úspěchu.

"Bez pěkného počasí nám to nepomůže. Budeme si optimisticky přát, aby nám hezké počasí začalo tento týden a vydrželo do konce září, kdy budeme rozkvetlý komín vyhodnocovat," dodal Janeček.