Komunista Pavel Janeček zaujal v Hradci rétorikou z éry socialismu.

Komunista Pavel Janeček zaujal v Hradci rétorikou z éry socialismu. | foto: Profil Pavla Janečka na Facebooku

Mladý komunista vyzdvihl dělnické seriály, ty dnešní prý velebí flákače

  • 783
Trojka na kandidátce KSČM v Královéhradeckém kraji Pavel Janeček tepe dnešní kulturu slovy jak z Majora Zemana. Na úterní předvolební besedě v hradeckém Muzeu východních Čech se pustil do seriálů i "zlaté" mládeže.

Na svůj výstup ke kulturní problematice dostal Janeček stejně jako kandidáti jiných stran tři minuty. Věnoval je svérázné kritice televizních pořadů, filmů i hudebních festivalů.

"Dnešní televizní a filmová produkce zesměšňuje předlistopadovou dobu, používá zkreslené a vymyšlené argumenty. Je to oslava západního způsobu života," poznamenal Janeček.

"Natáčí se povrchní příběhy bohatých lidí, kteří buď pracují někde v managementu, spíše však nepracují vůbec a nevědí, co s volným časem," přednesl třicetiletý Janeček přísně.

Umělci se odvděčují, kritizuje komunista

O tom, co by české televize měly vysílat, má jasno: "Je chyba, že prakticky nevznikají pořady, které by řešily problémy dělníků, nezaměstnaných a dalších občanů, kteří tvoří jádro společnosti."

Nastínil také, co si myslí o umělcích. Ti podle něj byli po roce 1989 odměněni za to, že přispěli k pádu režimu a dodnes na tom vydělávají.

Připomnělo mi to Majora Zemana, píše politolog

Vyjádření kandidáta Pavla Janečka je příznačné. Ukazuje, že KSČM, ač se profiluje jako neextrémní a neradikální levicová strana, stále sdružuje lidi, kteří mají blízko k nedemokratickému způsobu myšlení. Uvažování a rétorika, které bychom čekali spíš v 50. letech v dobách nejtužšího komunismu, trochu děsí.

Ukazuje, že státní intervence není minimálně některým kandidátům cizí, a to nejen ve sféře ekonomické, ale i kulturní. Myslím, že je třeba být velmi na pozoru, před takovými kandidáty. Nejsem odborník na mediální trh a po jakých filmech či pořadech je poptávka, ale myslím, že ani kandidát Janeček, bude-li zvolen, nebude moci určovat, které filmy a pro kterou "třídu" by se měly točit.

Dává-li svými vyjádřeními najevo, že je potřeba kulturu zaměřit konkrétním směrem, bez ohledu na volně se vyvíjející trh, nepřímo tím směřuje k rozvoji nového undergroundu. Naposledy jsem podobně laděná vyjádření slyšel v Majoru Zemanovi v díle Mimikry. Ale od kandidáta do Poslanecké sněmovny v roce 2013 bych to nečekal.

Kamil Švec, politolog Fakulty sociálních věd UK

"Většina pořadů je financována ze soukromých a ideologických zdrojů. Protože je takových pořadů nadbytek, vytvořily se možnosti finančních příjmů velkého počtu umělců, kteří se odvděčují svým chlebodárcům tím, že veřejně vystupují ve prospěch pravice," kritizoval Janeček.

Přítomného šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka jeho vystoupení zhrozilo, že to může myslet vážně.

"Byl to projev z dob minulých a připomnělo nám to, že musíme být pořád ve střehu. Pokud KSČM prezentují lidé s takovými názory, hodně to o ní vypovídá. Jejich myšlení se vůbec neposunulo," poznamenal šestatřicetiletý šéf lidovců.

Na vstupenky by nedal nižší daň, ač strana ano

Komunista Janeček se také poněkud překvapivě postavil proti návrhu jeho vlastní strany, aby byly vstupenky na kulturní akce ve snížené sazbě DPH.

"Nějaké úpravy sazeb daní nezajistí zvýšení návštěvnosti. Naši voliči buď nemají na kulturu čas, nebo nemají peníze, protože představení jsou předražená," tvrdil Janeček.

"Ti, co chodí místo za kulturou do hospody, se budou pořád chovat stejně, i když se cena vstupenky do divadla sníží z 500 na 450 korun," prohlásil ekonom z Náchoda Janeček.

Ředitel uznávaného Klicperova divadla Ladislav Zeman nad tím jen kroutí hlavou. Zdejší představení každoročně vidí více než 100 tisíc diváků a ceny vstupenek jsou od 90 do 250 korun. Hraje se klasika i mladí autoři.

"Brát to jako závan dávných časů 50. let nestačí. Vybrat si může skutečně každý, kdo chce. Kdo nechce, nebo neumí, ten se pak dopouští podobných politických proklamací, kterým snad nevěří ani členové jeho vlastní partaje. Vím, že se spíše stydí," reagoval Zeman.

Exposlankyně kolegu nechválila, omlouvá ho

Jednička komunistické kandidátky, exposlankyně Soňa Marková, mladého kolegu za výstup nepochválila. Vyčetla mu, že nevysvětlil přístup KSČM ke kultuře. Omlouvá ho však dosavadní nezkušeností.

"Je to mladý člověk a některé jeho názory jsou radikální, je to takový hřích mládí. Měl by ale dostat šanci," řekla Marková, která s Janečkem souhlasí, že většina filmů a seriálů nezobrazuje reálný život.

Pavel Janeček dal o sobě vědět už před pár dny, kdy poskytl rozhovor internetovým Parlamentním listům. V něm například použil pro popis dnešní doby označení "krutost středověkého kapitalismu". Tomu se diví i učitelka dějepisu Marková.

"Děti bohatých prožívají mládí bezkoncepčně"

Na besedě se Janeček vyslovil i k festivalům: "Nevím, proč bychom měli daňově zvýhodňovat různé hudební festivaly a podobné akce, když tam často nad kulturními zážitky převládají drogy, alkohol a další atrakce zlaté mládeže."

Když jej oslovila MF DNES, některá vyjádření korigoval a jinde si přisadil. A jak podle něj vypadá správná zábava pro "nezlatou", například dělnickou mládež?

"Nedělím ji na zlatou a dělnickou. Kritériem dělení mládeže na kategorie je zdravý způsob života, příprava na budoucí povolání a sport na straně jedné a alkohol, drogy a bezkoncepční prožívání mládí na straně druhé," napsal Janeček v e-mailu.

"Mladý člověk, který má svou budoucnost zajištěnu bohatstvím rodičů získaným bůhvíjakým způsobem, víc inklinuje k tomu méně zdravému způsobu života," dodal.

Přiznal však, že jím kritizovanou seriálovou tvorbu vlastně vůbec nezná.

"Nesleduji ji, byla by to ztráta času. Informace čerpám od svých známých, kteří i přes své pravicové smýšlení ztrácejí o takovéto filmy a seriály zájem," tvrdí Janeček.

Za vydařené seriály z minulosti považuje Nemocnici na kraji města, Syny a dcery Jakuba Skláře nebo Sanitku. "Je to oslava poctivé práce," vysvětluje.