Jiří Pácha na rytířském vystoupení ve Švýcarsku. | foto: Archiv Jiřího Páchy

Chovatel z hor jezdí na koni ve filmech, hrál i v Letopisech Narnie

  • 1
Kaskadér a chovatel koní Jiří Pácha z Rokytnice v Orlických horách se prosadil ve filmu, a to v silné konkurenci. Splnil si sen: může dělat, co ho baví. Patří k české špičce ve westernovém sportu a řadí se k elitě jezdců v rodeové disciplíně.

„Musíte naučit koně, aby v momentě, když se zvednete ze sedla, přidal a dostal se před tele. Jinak se na něj nedostanete,“ říká jednačtyřicetiletý muž, jako by to byla hračka. Koním zasvětil život.

V dětství chtěl být žokejem. I když se mu to nevyplnilo, dosáhl v sedle mnoho úspěchů. Patří k české špičce ve westernovém sportu, řadí se k elitě jezdců v rodeové disciplíně a hlavně prorazil do filmu.

Na koni začal jezdit v osmi letech, výcviku se věnuje přes dvacet let. Na rodinné farmě v Rokytnici, kde má zázemí, zajišťuje ustájení koní, jejich sportovní přípravu a trénink jezdců na parkur, drezuru, military, rodeové disciplíny i westernové ježdění.

Stará se o více než deset koní, tři jsou jeho vlastní. S nimi natáčí filmy. Ostatní má svěřené od chovatelů na několikaměsíční výcvik. „Největší odměnou je, když se ke mně vycvičený kůň už nevrátí. Znamená to, že zákazník je s mojí prací spokojený,“ říká muž, který cvičí koně z celé České republiky.

Úspěšně reprezentuje na mnoha celostátních a mezinárodních soutěžích a s rytířskou skupinou kaskadérů vystupuje i v zahraničí. „Zaměřuji se na westernové plemeno quarter horse,“ říká nesměle.

Westernový sport vyžaduje dovednost nahánění telat, proto s americký kovbojským plemenem quarter horse, jež patří k nejstarším, neboť se začalo chovat už na počátku 17. století, pracuje nejraději. Kaskadérské kousky a speciální výcvik k adrenalinovým jezdeckým sportům se naučil v 90. letech, když objížděl republiku s ukázkou amerického rodea.

„Měl jsem zlomené snad už všechno. Tvrdých pádů bylo opravdu mnoho. Nejtěžší úraz? Asi zlomená čelist, to jsem byl půl roku mimo hru. Jindy jsem na čas skončil na kolečkovém křesle. To když jsem měl na noze rozdrcené kosti. Teď už jsem o něco zkušenější, umím padat,“ usmívá se nenápadný rodák z Orlických hor.

Jiří Pácha bývá často na cestách. Před deseti lety se mu povedl husarský kousek. Prosadil se ve filmu, a to v silné mezinárodní konkurenci kaskadérů a chovatelů. V posledních letech natáčí dva filmy ročně po celé Evropě.

Letopisy Narnie i koprodukční Angelika

Má za sebou Letopisy Narnie: Princ Kaspian, koprodukční Angeliku, historické drama Hříšnice nebo připravovaný historický velkofilm Emperor o císaři Karlu V. Habsburském.

„Nejzajímavější bylo natáčení filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian. Měsíc jsem natáčel ve Slovinsku a měsíc v Ústí nad Labem. Dostal jsem se tam jako jezdec-kaskadér a až později jsem uspěl i se svými koňmi. To byl velký úspěch,“ neskrývá potěšení.

Ve filmech ho však poznají jen zasvěcení. Hraje většinou davové scény nebo působí jako dablér.

„Člověk se pak vidí jen podle toho, že ví, kde v ten moment byl. Před třemi roky při natáčení filmu v německé koprodukci s pracovním názvem Kastelánka, v televizi se to jmenovalo Hříšnice, zachytili, jak mě sráží z koně. Můj obličej tam samozřejmě vidět není, protože zaskakuji za herce. Jak si ten stáhne hledí, je střih a nastupuju já. V tomto filmu jsem měl hodně kaskadérských záběrů,“ říká.

Letopisy Narnie

  • Letopisy Narnie (anglicky The Chronicles of Narnia) je sedmidílný cyklus fantasy knih pro děti britského autora Clive Staples Lewise.
  • Pojednávají o dobrodružství několika dětí, které se dostávají do fantastické země Narnie, kde žijí mluvící zvířata, kde existuje magie a dobro se musí postavit zlu, v čemž děti sehrají klíčovou úlohu.
  • První díl zfilmoval režisér Andrew Adamson jako vysokorozpočtovou (150 mil. dolarů) fantasypod názvem The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe.
  • Premiéra dalšího zfilmovaného dílu - Prince Kaspiana - byla v květnu 2008. Zatím posledním snímkem na motivy z Narnie byla Plavba Jitřního poutníka.

(Zdroj: Wikipedie)

Výcvik koní pro film je specifický svět. Požadavky na filmového koně jsou zcela zvláštní. Filmoví koně se dělí do několika skupin: pro herce, kaskadérské nebo komparsní.

„Koně jsou hodně vnímaví, jde o ušlechtilá zvířata, ale každé se pro film nehodí. Musí být klidnější a v hlavě by to měli mít srovnané. Výhodou je, že mám velké výběhy, koně se ničeho moc neděsí. Přesto mi trvá šest sedm let, než je připravím. Na filmování jezdím se svými třemi, každý z nich se hodí na něco jiného. Zvířata mám vycvičena tak, že na nich může jet kdokoli,“ popisuje Pácha.

Základem úspěšného výcviku je intenzivní kontakt se zvířetem. „Je nezbytné se koním věnovat denně. Nejde jen o samotný výcvik, který trvá hodinu denně, ale i o vše ostatní, co k chovu patří: o krmení, péči o stáj,“ říká.

Chcete do filmu? Musíte být spolehlivý

Příprava kaskadérského koně patří k nejobtížnějším. Kůň musí bez obtíží zvládat intenzivní rušivé vlivy, které na něj čekají, třeba oheň, výstřely nebo neznámé předměty. Páchovi koně mají dobrou průpravu z westernového sportu i z rytířských turnajů.

„Když přijdu na nějakou stresovou situaci, simuluju ji a opakuju tak dlouho, než si kůň zvykne a pochopí, že se mu nemůže nic stát,“ pokračuje Jiří Pácha. Výcvik koní srovnává s výcvikem psů.

Aby se jezdec dostal s koněm k filmu, musí umět zaujmout. „Je ohromná konkurence. Musíte být vstřícný, slušný, ihned zareagovat na nabídku, pokud možno nic neodmítat, ale nesmíte nikoho podrazit. Zkrátka musíte být spolehlivý. Chvíli to trvá, než se dostanete do povědomí a vybudujete si jistou pověst,“ vysvětluje vystudovaný zootechnik.

Filmaři jsou v kontaktu s kaskadérskou firmou, která má několik koordinátorů, z nich každý má na starost jeden film a pro ten shání nasmlouvané kaskadéry nebo chovatele koní. Jiří Pácha je jedním z „koňáků“ na telefonu.