Stáje Ostrov v Chlumci nad Cidlinou pronajali Kinští manželům Gillovým, kteří v Česku s koňským pólem začali a snaží se ho rozvíjet.

Stáje Ostrov v Chlumci nad Cidlinou pronajali Kinští manželům Gillovým, kteří v Česku s koňským pólem začali a snaží se ho rozvíjet. | foto: Martin Veselý, MAFRA

V Chlumci vyrostla unikátní hala na koňské pólo. Závidí ji celá Evropa

  • 1
Unikát, který nemá obdoby v celé Evropě, vznikl v chlumeckém hřebčíně Ostrov. Právě tady se rozvíjí u nás dosud málo známé koňské pólo. A hráči mají podmínky přímo světové: vždyť nikde jinde nemají k dispozici dvě hřiště, a dokonce i krytou halu.

Chov koní má na Chlumecku velkou tradici. Rod Kinských, který v Chlumci vlastní zámek Karlova Koruna, začal koně k lovu a pro vojenskou kavalerii chovat už v polovině 17. století. Nyní už Kinští dal Borgo svoje koně v chlumeckém hřebčíně sice nechovají, jejich stáje se ale pyšní hned několika unikáty.

Dokonce i málokdo z místních tuší, že současní provozovatelé tam vybudovali v Česku vůbec první hřiště na koňské pólo, které je velké zhruba jako pět fotbalových hřišť. Pak postavili druhé, nedávno k nim přibyla kruhová aréna a dokonce jedinečná hala.

Stáje Ostrov totiž prošly před třemi lety kompletní rekonstrukcí a Kinští je pronajali manželům Gillovým, kteří koňské pólo přivezli do Česka a snaží se ho tu rozvíjet.

"Už máme dvě hřiště a krytý areál, kde se může pólo hrát celoročně. To není nikde v celé Evropě. Třeba moji známí z Anglie žárlí na naši halu se speciálním povrchem. Vlastně nemám problém říkat, že v České republice nabízíme hráčům nejlepší podmínky," říká Naveed Gill, padesátiletý Brit s pákistánským původem.

Jeho o pět let mladší manželka Šárka Gill dodává: "V roce 2008 manžel založil Prague Polo Club, který byl vůbec první v Česku. Od té doby jsme hledali vhodné prostory, kde bychom mohli pólo hrát. A našli je tady."

V hřebčíně je dnes deset trénovaných koní na pólo

V říjnu 2010 se Gillovi do hřebčína Ostrov nastěhovali s prvními koňmi. Dnes jich mají sedm a deset speciálně trénovaných pólo ponny, tedy drobnějších, rychlejších a obratnějších koní.

Koňské pólo

  • Pólo je kolektivní jezdecký sport, proti sobě nastupují na venkovním hřišti o rozměrech 274 × 146 metrů dva čtyřčlenné týmy jezdců na koních.
  • Cílem je dostat za pomoci pálky míček do branky soupeře.
  • Hra vznikla v Persii pravděpodobně v 6. století př. n. l.. Odtud se pak dostala do Indie jako zábava urozených.
  • Dnes se hraje hlavně v USA, Británii, Číně, jižní Asii nebo ve Švýcarsku. Ve 39 státech světa působí šest set klubů.

První si přivezli z Argentiny, další koně speciálně trénované na hru koupili v Anglii. Věnují se především pólu, ale v hřebčíně pořádají i dětské dny a tábory.

"Také nabízíme volné boxy k pronájmu, možnost ustájení koní na drezuru i parkur. Naše hala je vhodná pro všechny jezdecké sporty kromě westernového jezdectví," vysvětluje Šárka Gill, která se s manželem seznámila v práci.

"Poprvé přijel pracovat do České republiky v roce 1996, já jsem tehdy vedla divizi obchodních služeb pro společnost Xerox. Potom jsme několik let žili ve Slovinsku a teprve pak jsme se rozhodli, že zůstaneme v České republice."

Naveed Gill pracoval sedm let jako generální ředitel společnosti Tiscali. V té době manželé zachránili během povodní v roce 2002 dvě kobyly. Právě tak začala cesta k jejich dnešnímu v Česku dosud neobvyklému koníčku i obživě - koňskému pólu.

"Já jsem jezdila parkury, ale manželovi přišla tahle disciplína příliš statická a zamiloval se do póla," vysvětluje Šárka Gill. Naveed je dnes lektorem póla a v chlumeckých stájích trénuje každý den. Mají dva syny a ten starší, jedenáctiletý, už je také hráčem póla.