V pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí si obyvatelé vaří sami. A tak je...

V pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí si obyvatelé vaří sami. A tak je jedním z nejčastějších důvodů k cestě do města nákup potravin. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kostelec bude kvůli uprchlíkům hlídat více policistů, zatím preventivně

  • 3
Policie zvýší počet policistů v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku, kde je pobytové středisko pro žadatele o azyl. Podle vedení policie v kraji je to reakce na vývoj bezpečnostní situace v Evropě.

Kostelecké pobytové středisko pro uprchlíky je v Česku největší svého druhu. Do areálu bývalých kasáren na okraji města se vejde více než 270 lidí, kteří chtějí v Česku trvale žít. I když je nyní zaplněno jen zčásti, vedení krajského policejního ředitelství v Hradci Králové se rozhodlo k preventivnímu kroku (více o kosteleckém zařízení čtěte zde).

„Ačkoliv je bezpečnostní situace v regionu Kostelce nad Orlicí klidná a kriminalita ve městě i okolních obcích dlouhodobě stabilní, rozhodli jsme se navýšit stav místního obvodního oddělení na osmadvacet policistů,“ uvedla mluvčí krajského policejního ředitelství v Hradci Králové Ivana Ježková.

Policie se ke zvýšení rozhodla v souvislosti s vývojem bezpečnostní situace v Evropě, reaguje tak na migrační vlnu.

„Může se stát, že z důvodu migrační krize tam vzniknou problémy. Navýšením početního stavu chceme být připraveni i na případný nárůst uprchlíků. Proto budou policisté, kteří zajistí bezpečnost Vamberka i Kostelce sídlit v Kostelci,“ uvedla Ježková, „stávající policejní základnu ve městě nebude potřeba nijak upravovat či rozšiřovat. Zázemí pro policii v Kostelci je dostačující,“ uvedla.

Pobytové středisko

  • Kapacita pobytového střediska v Kostelci, které od roku 2001 existuje v areálu bývalých kasáren, je 275 klientů. Jsou v něm ubytováni žadatelé o azyl například ze zemí bývalého Sovětského svazu, z Kuby nebo Sýrie.
  • V kosteleckém zařízení jsou cizinci, kteří už požívají vyšší právní ochrany a chtějí v Česku trvale žít. Čekají na vyřízení své žádosti o povolení k trvalému pobytu nebo žádají o azyl.

Kriminalita se nevymyká průměru

Ke sloučení obvodních oddělení Vamberk a Kostelec nad Orlicí v jedno pracoviště se sídlem v Kostelci došlo v září 2012. Tím se celkový počet policistů v obou městech snížil z 26 na 20. Před třemi lety pracovalo 10 policistů ve Vamberku a 16 v Kostelci.

„Tento krok je veden snahou přizpůsobit početní stav sloužících policistů stavu před sloučením s obvodním oddělením policie a poté policejní stanicí Vamberk,“ pokračovala Ježková.

I podle vedení kostelecké radnice není z bezpečnostního pohledu s kosteleckým střediskem žádný vážnější problém. Ve městě se občas objevují problémy s popíjením alkoholu na veřejnosti či výtržnosti, ale tato drobná pouliční kriminalita se nevymyká běžnému průměru ve srovnatelných městech.

„Bezpečnostní situace ve městě je klidná. Je však pravda, že od té doby, kdy se exodus začal medializovat, ve městě vznikl určitý neklid s domněnkou, že migranti budou umisťováni v kosteleckém zařízení. Byli jsme však ujištěni, že první vlna do Kostelce nepřijde. Jakékoli posílení počtu policistů na jakémkoli místě je vždy vítané. Pokud se policie pro navýšení rozhodla, je to v pořádku,“ uvedl starosta Kostelce František Kinský (o názorech lidí z Kostelce zde).

„Důležité je méně mluvit a více situaci řešit“

Na dotaz MF DNES, jestli to nepovažuje ze strany policie za populismus, starosta odpověděl:

„Jestli je to populismus či není, nedovedu objektivně posoudit. Každé vyjádření, které se okolo migrační vlny šíří, kromě jednoznačného návrhu na řešení situace, by se jako populismus dalo posoudit, a to jak z jedné, tak i z druhé strany. Důležité je méně mluvit a více situaci řešit. Patřím k těm, kteří v souvislosti s uprchlickou vlnou nabádají spíše ke klidu“.

Kromě státních policistů působí ve městě ještě necelá desítka strážníků placených radnicí. V budoucnu by tak pořádek v šestitisícovém městě mělo zajišťovat téměř čtyřicet osob.

Nikdo zatím neřekne přesný termín, kdy se počet policistů na plánovaných 28 zvýší. „To záleží na zájmu nových uchazečů o práci u Policie ČR a na jejich úspěšnosti při přijímacím řízení. Zájmem vedení policie je obsadit tato nová služební místa v co nejkratší době,“ sdělila Ježková.