Za zásah u kamionu, který vjel do domu, si kostelečtí hasiči vysloužili zlato.

Za zásah u kamionu, který vjel do domu, si kostelečtí hasiči vysloužili zlato. | foto: Michal Fanta, spolupracovník redakce

Vyprostili rodinu z kamionu a za náročný zásah získali hasiči zlato

  • 2
Hned tři jednotky dobrovolných hasičů z Královéhradeckého kraje patří k nejlepším hasičům roku 2012 v republice. Na "bednách vítězů" stanuly sbory z Kostelce nad Orlicí, Náchoda a Nového Města nad Metují. Ocenění si vysloužily na extrémní zásahy, které mají za sebou.

Když se v květnu při dopravní nehodě probořil kamion až do domu v Lípě nad Orlicí na Rychnovsku, pro hasiče i zdravotníky začínala extrémně těžká směna. Teprve po víc než čtyřech hodinách vysvobodili otce, matku i sedmiletého syna zaklíněné uvnitř kabiny. Další hodiny jim pak zabralo vyprošťování kamionu.

Právě zásah u takhle těžké nehody vynesl dobrovolníkům z Kostelce nad Orlicí vítězství v jedné kategorii v soutěži RWE Dobrovolní hasiči roku 2012.

"Byl to výjimečný zásah. Takto intenzivně a dlouho jsme u nehody nikoho nevyprošťovali. Než dostaneme lidi z auta, obvykle trvá tak hodinu. Celkově to bylo náročné, uvnitř kabiny byla celá rodina, v domě byla uražena přípojka plynu a hrozilo zasypání kabiny," vzpomíná na zásah z letošního 17. května velitel kostelecké jednotky Bedřich Jasník.

Klempířům zachránil život hokejový zápas

Vážná nehoda se stala před půl třetí odpoledne na velmi frekventované silnici I/11. Svědci popsali, že od motorestu Lípa vyjížděla na hlavní silnici dodávka, zatímco kamion mířil z Čestic do Hradce Králové. Nedokázal už zabránit střetu, a tak vjel až do domku. Z tamního skladu jen chvíli předtím odešla parta klempířů sledovat hokej.

Předávání ocenění Dobrovolný hasič roku 2012.
Předávání ocenění Dobrovolný hasič roku 2012.

Naštěstí skončili ten den dřív, aby mohli fandit českým hráčům, kteří ve čtvrtfinále bojovali se Švédy. To jim zachránilo život.

Teprve po hodině a půl se hasičům povedlo vyprostit sedmiletého chlapce, kterého hned odvezla záchranka. Řidič z dodávky utrpěl lehčí zranění a také jeho vezli do nemocnice. Až kolem šesté dostali hasiči ven i pětatřicetiletého řidiče kamionu, o hodinu později i jeho čtyřiačtyřicetiletou partnerku.

Na místě byl vyprošťovací jeřáb, vrtulník i dvě rychlé sanity a lékař. Zasahovali tam profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a Hradce Králové a dobrovolné jednotky z Kostelce, Častolovic i Lípy.

Hodnotila porota i lidé na internetu

"Několik jednotek bylo povoláno na střídání. Techniky tam bylo dost, ale projevila se únava i psychické vyčerpání," říká Jasník, který pracuje jako profesionální hasič. K zásahu v Lípě se dostal až po čtyřech hodinách, když se svou směnou skončil hašení požáru v Byzhradci.

Vzpomíná, že těžké to muselo být i pro zdravotníky. U nehody celou dobu čekali, a ke zraněným lidem nemohli. "Bylo tam málo přístupového místa, ti lidi potřebovali rychlou péči záchranářů, léky, komunikaci. Naším úkolem bylo udržovat je při vědomí, říkali jsme jim, jak postupujeme. Nebylo to snadné, když hasiči pracují v přilbách a ochranných oblecích," popisuje velitel.

Kamion vjel v Lípě nad Orlicí do neobývané části domu. Hasiči z vozu
Kamion vjel v Lípě nad Orlicí do neobývané části domu. Hasiči z vozu...
Kamion vjel v Lípě nad Orlicí do neobývané části domu. Hasiči z vozu...

Zásah byl náročný pro všechny na místě. Lékaři museli čekat několik hodin, než se ke zraněným dostali.

K nabouranému domu dorazil i statik. S kamionem se napřed nesmělo hnout, protože by sutiny zasypaly kabinu. Aby se dům nesesunul, hasiči použili podpěry a trámy i vše, co donesli lidi ze sousedství. Po nehodě se ukázalo, že je dům na zbourání.

V hasičské soutěži si třicet nejlepších jednotek a sborů rozdělilo milion korun. Soutěžilo se v pěti regionech v kategorii jednotky a sbory. Hasiči mohli přihlásit nejlepší zásah, porota z nich pak vybírala v prvním kole. O konečném pořadí rozhodli lidé v internetovém hlasování. Vítězové - mezi nimi i Kostelečtí - si odnesli padesát tisíc korun.

Jednotky z kraje obsadily i druhé a třetí místo

"Peníze musíme využít na vybavení jednotky. Pořídíme za ně třeba dlahy nebo krční límce, budou to pomůcky pro co nejšetrnější záchranu lidí," říká Jasník, který má v kostelecké jednotce sedmadvacet aktivních hasičů. Specializují se na dopravní nehody, vyjíždějí k nim nejpozději do pěti minut od nahlášení.

Také další dvě jednotky z kraje mají důvod k oslavám. Hasiči z Nového Města nad Metují byli druzí a dostali třicet tisíc korun, Náchodští obsadili třetí příčku s cenou dvacet tisíc. Uspěli se zásahy u letošních požárů. Novoměstští letos vyjeli k dvěma rozsáhlým požárům v domech v Sendraži a v Chlístově, právě za tento zásah dostali ocenění.

Noční požár stodoly a dílny v Chlístově na Rychnovsku napáchal škodu za pět milionů korun. (13. dubna 2012)

V chlístovské zámečnické dílně a přilehlé stodole hořelo 13. dubna po půlnoci. Oheň zachvátil pod střechou seno, které hasiči zasahující v dýchací technice vyhazovali. Sjeli se tam profesionálové z Dobrušky a Rychnova nad Kněžnou a dobrovolníci z Dobrušky, Domašína, Chlístova, Bohuslavic, Opočna, Bohdašína a Nového Města. Na stodole shořela celá střecha. Hasiči vyčíslili škodu na pět milionů korun, přesnou příčinu požáru se nepodařilo zjistit.

"Celková likvidace požáru trvala přibližně osm hodin," vzpomíná velitel novoměstské jednotky Zdeněk Kábrt. I Novoměstští nakoupí za finanční dar hasičské vybavení.

V Náchodě hořela půda, obytnou část domu zachránili

Náchodští hasiči uspěli zase se zásahem při požáru rodinného domu v zahradní čtvrti, které se říká V Třešinkách. Oheň se tam v dvougeneračním domě šířil půdou. K požáru se po půlnoci sjeli profesionální hasiči z Náchoda a dobrovolníci z Náchoda, Velkého Poříčí, Horní i Dolní Radechové.

"Relativně rychlým zásahem se podařilo uchránit obytnou část pod půdou," vzpomíná velitel náchodské dobrovolné jednotky Tomáš Kavan. Policie vyčíslila škodu na milion korun, případ už odložila.

Náchodská jednotka čítá asi pětadvacet členů, hasiči ji začali budovat před dvaceti lety po odchodu profesionálů do stanice ve Velkém Poříčí. Nyní jezdí k požárům i technickým zásahům, řežou třeba spadlé stromy. "Z finanční ceny nakoupíme zřejmě zásahové rukavice," říká velitel Kavan.

Dobrovolné jednotky platí města a obce, v době šetření se ovšem škrtá i v jejich rozpočtech. Finanční dary ze soutěže proto všichni vítají.

"Na všem se dnes šetří, musíme si poradit s tím, co dostaneme od města. Kupujeme teď jen to zásadní," podotýká velitel kostelecké jednotky Sboru dobrovolných hasičů Bedřich Jasník.