VIDEO: Do dřevěného kostelíku zavěsili třicetiramenný křišťálový lustr

  • 4
Na dřevěný kostelík svatého Petra a Pavla v Liberku u Rychnova nad Kněžnou se v létě jezdí dívat i turisté z Německa. Teď budou obdivovat i křišťálový lustr, který má třicet ramen a tříští světelné paprsky do duhových barev.

Takových památek lidové architektury s dřevěnou zvonicí a roubenou farou je v Čechách málo. Jednu vadu na kráse však umělecky vzácný barokní kostelík v Liberku měl. Před dvěma roky v něm spadl lustr. Unavený materiál řetězu nevydržel.

Kostel v Liberku

Kostel obložený šindelem byl postaven v letech 1691 – 1692. Patrně stojí na místě ještě staršího středověkého zbořeného v roce 1458 s hradem Rychmburk. Kostelík má barokní interiér s kazetovými stropy a na dřevě malované obrazy. Sochy českých patronů sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého pro něj vytvořil řezbář a sochař Filip Jakub Prokop, který vyzdobil i spodní část hlavního oltáře a varhany. Prokop se v Liberku v roce 1740 narodil a za vlády Marie Terezie se proslavil u císařského dvora ve Vídni.

Místo lustru v kostelíku svítila obyčejná bílá koule se žárovkou. Nyní se však lesk křišťálu znovu do historického interiéru vrátil.

O pořízení nového začali v Liberku uvažovat proto, že oprava rozbitého by byla náročná, navíc už by ani nešla doplnit sklíčka tak, aby ladila s původními. Jenže malé obci chyběly peníze.

"Důležité je, že nám Královéhradecký kraj schválil dotaci 60 tisíc korun na jeho nákup. Jen díky tomu tady lustr bude," řekl starosta Jiří Ungrád.

Obec si osvětlení vybrala u společnosti Bydžov z Nového Bydžova. Lustr je více než metr široký i vysoký.

"Do stropu je to od země asi pět a půl metru, takže bude zavěšen asi v tři a půl metrech, aby to vycházelo opticky a aby to i nějak vypadalo," dodal starosta.

Lustr bude hrát duhovými barvami

Křišťálové sklo obsahuje olovo, které láme světlo. A tříští paprsky do duhových barev. Třicetiramenný lustr z křišťálových sklíček v Bydžově stihnou vyrobit do týdne. Dělají je z českého křišťálu a ručně, což má tradici víc jak 300 let.

Firma ručně foukané dílce křišťálových skel brousí do obloučků a dekoruje. Kovové části lustru jsou pak z mosazi, která je leštěná a lakovaná.

"Je to lakované a vypalované v peci, takže odolnost vůči povrchovým vlivům je dobrá. Dáváme záruku patnáct až dvacet let. Když se to mechanicky nepoškodí, tak je to navěky," uvedl jednatel firmy Libor Tobišek.

Nejvíc lidí se schází v liberském kostelíku na Vánoce. Na běžnou bohoslužbu už tolik lidí nechodí. "Jak vesnice stárne a lidé umírají, babičky, které sem chodily v hojném počtu, už také nejsou," říká starosta.

Nový lustr věřící i návštěvníci prvně spatří při velikonoční mši, která bude v pondělí v 8 hodin.