Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Učitelé dostanou přidáno pět tisíc, kraj chce zastavit odchody do fabrik

  • 35
Přelomové řešení má zastavit odchody učitelů do soukromé sféry. Královéhradecký kraj bude od dubna vybraným pedagogům k výplatě přispívat až pět tisíc korun. Po úbytku žáků technických středních škol a učilišť totiž mizí také učitelé odborných předmětů, raději jdou do soukromých firem.

Kolem technicky vzdělaných odborníků v Královéhradeckém kraji se vytvořil začarovaný kruh, který se snaží prolomit nejen politici, ale hlavně ředitelé středních škol a učilišť, jež mají budoucí techniky vychovávat.

Firmy, které trápí zoufalý nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, stále častěji přetahují odborné učitele ze škol. Ty zřizované krajem nemají šanci konkurovat soukromým firmám, které vysokoškolsky vzdělaným odborníkům nabízejí vyšší platy i lepší benefity (o problému jsme psali zde).

Jelikož některé z krajských škol už začínaly mít s odbornou výukou velké problémy, rozhodlo se hejtmanství pro řešení, které je v celé České republice přelomové: vytipovaným učitelům bude k výplatě přispívat v průměru pět tisíc korun ze svého rozpočtu.

„Chceme udržet na školách učitele oborů, které jsou žádány zaměstnavateli. Firmy buď přetahují učitele stávající, nebo najímají absolventy, kteří se kvůli výhodám rozhodnou jít rovnou k soukromé firmě místo do odborného školství,“ vysvětlil hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Královéhradecký kraj je prvním, který se pro takový postup rozhodl.

Kraj na zvýšení učitelských platů uvolnil 10 milionů korun, které rozdělí mezi 233 vytipovaných učitelů ze šestnácti škol.

„Posílení mezd se týká učitelů odborných předmětů a praktického vyučování v oborech vzdělávání zařazených do skupin strojírenství a strojírenská výroba, elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika,“ upřesnila mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Příspěvek by se měl týkat téměř 233 úvazků, školy mohou peníze použít i na externí pedagogy s nižším úvazkem.

Úbytkem kvalifikovaných učitelů odborných předmětů je asi nejvíce postižena Střední průmyslová škola v Trutnově, které odešli do soukromého sektoru dokonce čtyři mladí kantoři, kromě těch, kteří přirozeně odcházejí do důchodu.

Shánění nových absolventů vysokých škol, kteří by byli ochotni odborné předměty vyučovat, je právě kvůli neschopnosti konkurovat soukromému výrobnímu sektoru složité. Na Trutnovsku se totiž v posledních letech podnikům velmi daří. Firma ABB postavila novou továrnu a výrobce automobilových dílů Continental, který zaměstnává 950 lidí, své výrobní prostory rozšiřuje.

Další odliv učitelů

„Na trhu práce výrazně převládá poptávka průmyslových firem po obdobně kvalifikovaných zaměstnancích, podpořená nesrovnatelně vyšším finančním ohodnocením a dalšími zaměstnaneckými benefity,“ upozorňuje ředitel trutnovské průmyslovky Vladislav Sauer, který je jedním z iniciátorů nového krajského projektu. Věří, že finanční příspěvek od kraje pomůže kritickou personální situaci pedagogických sborů zmírnit.

„Pomůže k získání a výběru nových, odborně zdatných učitelů, kteří budou náhradou za pedagogy odcházející do důchodu či do soukromého sektoru, a rovněž k udržení stávajících kolegů,“ míní Sauer.

Velký přínos vidí v programu, který by měl začít sloužit již od letošního dubna, i Vladislav Košťál, ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Vocelova v Hradci Králové.

„Již pro tento školní rok to může znamenat stabilizaci, která zabrání dalšímu odlivu učitelů,“ slibuje si od příspěvku kraje.

Peníze by mohly školy použít nejen pro udržení stávajících nebo získání nových zaměstnanců, ale také na zaplacení externích odborníků zaměstnaných u průmyslových firem, kteří mají odpovídající vzdělání, aby mohli na střední škole či učilišti vyučovat.

Podle Košťála je na takové lektorování více pohledů: „Někteří kolegové jsou s tím velice spokojeni, někteří však mají jen symbolické zkušenosti. Nesmírně vítané je to na školách ve světě, kde mají tu zkušenost velkou,“ míní ředitel hradecké Vocelovky.

Na krajských středních školách učí 1 916 učitelů. „Průměrný plat učitelů teoretické výuky byl v loňském roce 28 791 korun,“ uvádí mluvčí hejtmanství Götzová.

Technické obory podporuje kraj z rozpočtu také prospěchovými stipendii pro učně vybraných oborů, a to již od roku 2008. Ročně jim vyplatí kolem 5 milionů korun.

„Věřím, že kdybychom neměli stipendia, byl by pokles žáků v některých oborech mnohem vyšší,“ uvedla krajská radní pro školství Táňa Šormová (KSČM). Nechala si vypracovat studii, která potvrdila užitečnost stipendií.