Prostory hemodialyzačního střediska hradecké nemocnice.

Prostory hemodialyzačního střediska hradecké nemocnice. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Třem čtvrtinám praktiků na Hradecku je přes 55 let. Kraj chystá stipendia

  • 2
V Královéhradeckém kraji chybí mladí lékaři, kteří by přebírali ordinace od svých kolegů v důchodovém věku. Podle analýzy, kterou si nechali vypracovat radní, jsou tři čtvrtiny praktických lékařů v regionu starší 55 let, chybí i zdravotní sestry. Hejtmanství proto chystá stipendia pro mediky a odměny sestrám, které se dřív vrátí z mateřské.

Podle analýzy každoročně opouští vysoké školy zhruba tisícovka absolventů, avšak jedna třetina z nich jsou cizinci, kteří se v drtivé většině vrací do své země. Druhá třetina mladých lékařů odchází hned do zahraničí.

Lékařská populace všeobecně stárne, a to ve všech oborech. V celém Královéhradeckém kraji je 21 % lékařů starších 60 let, a dalších 24 % jich je ve věku mezi 50 a 59 lety.

U všeobecných praktických lékařů jsou čísla ještě horší. Přes 58 procent z nich je starší 55 let, 17 procent jich je dokonce důchodového věku. Mladších 35 let jich je pouze 4,1 procenta.

Medici dostanou od kraje stipendium

Mladí lékaři chybí zejména v okrajových, tedy nepříliš atraktivních částech regionu. Největší problémy má Broumovsko a odlehlejší části Rychnovska. „Nejsou tam mladí lékaři, kteří by ordinace praktiků převzali. Tato situace bude eskalovat v následujících deseti letech,“ obává se krajská radní pro zdravotnickou oblast Jana Třešňáková (ČSSD).

Chce proto pomocí stipendia podpořit zájemce o studium všeobecného praktického lékařství. „Rádi bychom zlepšili finanční odměňování a také vytvářeli pro lékaře lepší pracovní podmínky, například tím, že budeme investovat do modernizace našich nemocnic,“ doplnila Třešňáková.

Podle hejtmana Lubomíra France (ČSSD), kraj chystá velké investice do nemocnic v Náchodě (o přestavbě nemocnice čtěte zde), modernizovat bude i zařízení v Rychnově nad Kněžnou, Jičíně či Trutnově.

Sestry, které se dřív vrátí z mateřské, dostanou odměny

Kromě lékařů chybí kraji i zdravotní sestry. Například fakultní nemocnice v Hradci Králové evidovala ještě nedávno 26 sester pod stav.

Mladé sestry chce kraj motivovat peněžní bonifikací po mateřské. „Těm, které se z mateřské vrátí o rok dřív, chceme poskytnout finanční příspěvek,“ uvedla radní.

„Je to dáno i systémem vzdělávání. Je hezké, když sestry mají bakalářské nebo magisterské vzdělání, ale nedají se použít ke všemu,“ upozornil v červnu ředitel královéhradecké nemocnice Roman Prymula (více o problému čtěte zde).

Že část problémů se zdravotnickým personálem vzniká i systémem jejich vzdělávání, přiznává také kraj. „Chceme proto jednat s hradeckou lékařskou fakultou o zvýšení kapacity pro bakalářské studium zdravotních sester,“ zmínila Třešňáková.

Absolventky pouhé střední zdravotnické školy jsou totiž v nemocnicích takřka nepoužitelné. Nejsou plnohodnotnými sestrami, ale jen zdravotnickými asistentkami, které musí pracovat pod dozorem sestry.