Ředitelé mají v ruce sdělení, že jednotná zkouška by se týkala českého jazyka a obecných studijních předpokladů.(Ilustrační fotografie).

Ředitelé mají v ruce sdělení, že jednotná zkouška by se týkala českého jazyka a obecných studijních předpokladů.(Ilustrační fotografie). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Kraj chce jednotné přijímačky, týkat se budou gymnázií a lyceí

  • 1
Všechny deváťáky, kteří chtějí studovat na gymnáziu či lyceu, zřejmě čeká příští rok jednotná přijímací zkouška. Vedení Královéhradeckého kraje tento krok už připravuje a oslovilo ředitele škol. Ti však zatím příliš detailů neznají, i když se jim zájemci o studium už hlásí.

"Hlavním účelem připravované zkoušky je zmapování úrovně studijních předpokladů u uchazečů o toto studium," uvedl mluvčí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Jiří Hošna.

Avšak zda se přijímací zkouška stane součástí přijímacího řízení, zůstává prý zcela na rozhodnutí ředitele školy.

Krajské školství se potýká s nedostatkem žáků. Koncem srpna přebývalo na středních školách kolem 3 400 míst, přitom v minulosti se dalo dostat na většinu z nich bez přijímaček.

V sousedním Pardubickém kraji si radní vybrali jednotnou zkoušku na gymnázia právě kvůli tomu, aby zpřísnili výběr. Méně úspěšné děti tím směrují spíše na odborné školy a učiliště, protože tam se dá dostat snadněji. Jednotnou zkoušku razí už několik krajů.

Ředitelé mají v ruce sdělení, že jednotná zkouška by se týkala českého jazyka a obecných studijních předpokladů.

Vedení škol zatím neumí říct, jak by zkouška vypadala

"Nikdo z ředitelů nyní zájemcům není schopen říct, jak by jednotná zkouška vypadala. Záleží, kdo vyhraje výběrové řízení, každá firma má testy zcela jiné. Uvažujeme, že přidáme i matematiku," podotkl ředitel úspěšného Lepařova gymnázia v Jičíně Miloš Chlumský.

Elitní gymnázia pořádala přijímačky vždy. Menší školy za jednotnou zkouškou cítí postupný tlak na útlum víceletých gymnázií.

Jičínské Lepařovo gymnázium s 380 žáky se může chlubit kvalitními výsledky u maturit, v minulých letech obsadilo přední příčky v kraji. Z uchazečů si vybírají, v posledním období děti musely obstát z češtiny a matematicko-přírodovědného testu.

"Letos jsme brali třicet dětí do šestiletého studia a třicet do čtyřletého z celkem 140 uchazečů," popsal ředitel Chlumský.

Královéhradecký kraj přitlačil na přijímačky už před dvěma lety. Tehdy je ředitelům gymnázií a lyceí doporučil vypsat.

Před rokem to rozšířil i na všechny školy, které nabízejí maturitní obory v denním studiu. Jejich ředitelé si dál mohou určit obsah i formu zkoušek.

"Hodnotíme testy z češtiny a matematiky, k tomu také výsledky z osmé a deváté třídy a prospěch. Zaznamenali jsme letos o třicet procent víc zájemců o studium," uvedl ředitel Josef Matyáš ze Střední průmyslové školy v Hronově, která má 295 žáků. Na tříleté učební obory se přijímačky nedělají.

Podobnou praxi mají i na Střední průmyslové škole stavební v Náchodě. Kdo chce studovat čtyřletou střední školu, musí absolvovat přijímací zkoušku z češtiny, matematiky a test z všeobecného přehledu. Kdo jde do učení, tomu stačí uzavřená základní školní docházka.

"Nabízíme obory jako zedník, klempíř, tesař, pokrývač a malíř. Letos jsme však bohužel mohli otevřít jen klempíře s deseti žáky. Zájem o stavařinu je nyní tristní. Až krize odezní a stavebnictví se zmátoří, bude tady propad celé generace řemeslníků," podotkl ředitel Milan Smola.