Přírodní památka Na Plachtě v Hradci Králové.

Přírodní památka Na Plachtě v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Modrásci i čolci jsou zachráněni, z Plachty bude přírodní památka

  • 2
Po mnohaletém boji se hradecké území Na Plachtě 3 definitivně stane přírodní památkou. Rozhodli radní Královéhradeckého kraje. Už žádný developer tak neohrozí chráněné druhy živočichů, které v Hradci Králové žijí.

Ať už zmije, čolek, žábronožka nebo modrásek, žádný z těchto chráněných druhů nepřijde na východním okraji Hradce Králové o své přirozené prostředí. Unikátní území Na Plachtě 3 totiž kraj vyhlásí přírodní památkou.

Lokalita Na Plachtě

První písemné zmínky pocházejí už z 15. století, kdy Plachta byla obecními pastvinami. V roce 1897 se lokalita mění na vojenské cvičiště, bylo tam letiště prvorepublikové armády a po druhé světové válce se tam těžil písek. Od 60. let vojsko Plachtu nevyužívalo. Na konci 80. let se začala budovat kanalizace pro sídliště, projekt stopla až listopadová revoluce.

O vyhlášení přírodní památky bojují ochránci přírody již právě od 80. let minulého století. V roce 1998 byly vyhlášeny přírodními památkami lokality Na Plachtě 1 a 2. Nyní i území Na Plachtě 3, které se rozprostírá mezi areálem továrny Petrof a supermarketem Lidl v Hradci Králové.

"Uzavřel se tak proces, který trval více než tři roky. Během této doby krajský úřad shromáždil a projednal veškeré podklady a připomínky potřebné pro dnešní vyhlášení," uvedl mluvčí krajského úřadu Imrich Dioszegi.

Samotný akt vyhlášení je podle něj už jen otázkou administrativních úkonů. Pro návštěvníky Plachty se tím ale nic nemění.

O vyhlášení přírodní památky rozhodl úřad Královéhradeckého kraje už loni v únoru. Proti tomu se ale odvolali majitelé zdejších pozemků. Jejich připomínky však v červnu zamítlo ministerstvo životního prostředí a původní rozhodnutí podpořené ministerstvem až nyní posvětila i krajská rada.

Developerská společnost Orco chtěla Na Plachtě stavět sídliště, po mimosoudní dohodě však pozemky vrátila státu. Firma Kelcom zase upustila od záměru stavět ve vzácné lokalitě administrativní budovu a sklady. Pozemky získalo loni na podzim ministerstvo obrany.

"Podle Legislativní rady vlády jde sice o pozemky tak zvaně důležité pro obranu státu, které však leží mimo území vojenských újezdů. Proto i tam může přírodní památku kraj vyhlásit," vysvětlil radní krajský radní pro oblast životního prostředí Jan Tippner.

Lidé v peticích protestovali proti zástavbě vzácné lokality

Obyvatelé krajského města kvůli záchraně vzácné lokality založili několik petic, na té poslední se před třemi roky podepsalo kolem 14 tisíc lidí. V záchraně se angažovali i známí herci a zpěváci, například vášnivý fotograf vážek Dan Bárta. 

Chráněné druhy

Na Plachtě žije přes 720 druhů a kříženců vyšších rostlin a 2 250 druhů živočichů.

Chráněné jsou například:

* zmije obecná

* blatnice skvrnitá

* čolek obecný a čolek velký

* listonoh letní

* žábronožka letní

* modrásek očkovaný

* modrásek bahenní

* zlatohlávek huňatý

* kudlanka nábožná

Až s volbami v roce 2010 přišli na radnici lidé, kteří se o záchranu Plachty výrazně zasadili. Ekologové předtím vyčítali bývalému vedení města v čele s náměstkyní primátora Pavlou Finfrlovou, že se k problému ochrany vzácných druhů stavělo odmítavě a podporovalo spíše zájmy developerů.

Ochranáři se snaží obnovovat přirozené prostředí pro mnoho vzácných živočichů a rostlin také netradičními způsoby. Území už několikrát rozjížděla těžká vojenská technika včetně tanků, protože oblast kdysi bývala vojenským cvičištěm (více najdete zde).

"Hlavním předmětem ochrany na sedmnáctihektarovém území jsou suchá vřesoviště, obnažené písky, periodické vodní plochy, luční společenstva a zvláště chráněné druhy obojživelníků a plazů," upřesnil královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

Přírodní památka Na Plachtě 1 (modře), Na Plachtě 2 (zeleně) a Na Plachtě 3 (červeně).

Přírodní památka Na Plachtě 1 (modře), Na Plachtě 2 (zeleně) a Na Plachtě 3 (červeně).

  

, ,