Pevnost Dobrošov na Náchodsku

Pevnost Dobrošov na Náchodsku | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Kladské pomezí vábí turisty na muziku i za vojenskými památkami

  • 2
Na turisty v Kladském pomezí letos čekají novinky. Připravena jsou muzea, památky i sportovní areály v českém pohraničí na Náchodsku, v Jestřebích horách i na sousední polské straně. Krásy regionu přibližuje i putovní výstava.

Už dvacet let existence letos oslavila společnost Branka, kterou založily obce a města v Kladském pomezí na Náchodsku, aby přilákaly víc turistů do regionu vmáčknutého mezi Krkonoše a Orlické hory. Hlavními magnety jsou známá pískovcová skalní města kolem Adršpachu či zámky, ale zaujmou i výpravy do polského pohraničí.

Zajímavé akce roku 2017 v Kladském pomezí

od 6. května - pojedou parní vlaky Společnosti Železniční výtopna Jaroměř (do 30. července)

12. až 14. května - 5 let od založení Muzea papírových modelů v Polici nad Metují a 65 let tamního automotoklubu, vernisáže, koncerty, dílničky, pohár ČR minikár

od 3. června do 30. září - pojedou cyklobusy

11. června - celodenní program „Libuše volá Londýn“ k 75 letům tragických událostí v Bohdašíně a Končinách u Červeného Kostelce, kde působila odbojová skupina S 21 B

24. června - letní minifestival U nás na zámku v Novém Městě nad Metují, koncert Novoměstské filharmonie, loutkové pohádky, trhy, bubenický workshop, divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten

15. července - Oživlý Josefov

8. září - koncert Police Symphony Orchestra a hostů na louce s panoramatem skal v Adršpachu pod názvem „Když i skály naslouchají...“

9. září - 80. výročí pevnosti Dobrošov

Pozoruhodná místa zachycuje na čtyřicet velkoformátových fotografií z putovní výstavy Blíže k přírodě, blíže ke kultuře, které si lze do 5. května prohlédnout na náchodském Masarykově náměstí. Místní fotografové Jan Záliš, Oldřich Jenka a Tomáš Vojtíšek na nich zachytili třeba starobylou papírnu v polských Dušníkách či skalní a lyžařské terény. Výstava, která připomíná i desetiletou spolupráci s kladským okresem, se postěhuje polskými městy, Prahou i jinam.

„Je to průřez místy Kladského pomezí i Země kladské. Každý z nás si tam najde místečko, které se mu líbí nebo zalíbí. V Brance děláme všechno pro to, aby turisté, kteří přijedou, byli spokojeni a zase se k nám vraceli,“ tvrdí předseda správní rady Branky a starosta Rtyně v Podkrkonoší Zdeněk Špringr.

Na letošek připadlo hned několik výročí z vojenské minulosti. Součást prvorepublikového opevnění dělostřelecká tvrz Dobrošov si bude připomínat 80 let od doby, kdy ji začali budovat. Pro turisty se otevře ještě na sezonu, ale protože se už nejspíš blíží rekonstrukční práce (více o nich zde), oslavy budou komornější.

Zájemci se mohou vydat na květnovou Muzejní noc, která připomene dělníky stavějící tvrz, ale i současné zdejší obyvatele, netopýry, kterých zde ochranáři v zimě napočítali téměř sedm stovek. Bude i prázdninové sympozium dřevořezbářů a otevře se nová stezka pro děti s dřevěnými postavami z dějin či pověstí od Bělovsi po Českou Čermnou. V září se tu bude křtít kniha o majoru Jaroslavu Purkytovi a bude i program s videoprojekcemi a nasvícenými bunkry.

V Červeném Kostelci ukrývali vysílačku Libuši

Červenokostelečtí se budou věnovat drásavé připomínce odbojářů ze skupiny S 21 B a vysílačce Libuši. Chystají sezonní výstavu v domku Boženy Němcové k výročí 75 let od tragédie v Bohdašíně a Končinách.

„Tuto oblast měl postihnout podobný osud jako Ležáky. Je docela dobré připomínat si odvahu zdejších obyvatel, kteří se v roce 1942 dokázali vzepřít nadvládě okupantů fašistického Německa,“ míní Roman Kejzlar z turistického informačního centra v Červeném Kostelci.

Výstava připomene jednotlivé osudy a vysvětlí i některé zažité nesrovnalosti. Hned při zahájení 11. května se bude konat beseda s jedním z přeživších aktérů Antonínem Burdychem. K tomu se 11. června lze vydat na celodenní akci na Bohdašín, Končiny a do Červeného Kostelce, kde budou k vidění ukázky výcviku parašutistů nebo replika vysílačky Libuše. Součástí bude i pietní akt v Bohdašíně, procházka na Končiny a vzpomínkový večer v kosteleckém divadle, kam přijede vojenský historik Eduard Stehlík.

Megastavba pro Hitlera

Zážitky slibují i v podzemním městě Osówka, jež v Sovích horách v Dolním Slezsku, coby komplex podzemních obranných systémů a chodeb, stavěli Němci od roku 1943 až do začátku roku 1945.

„Přestože jsme zpřístupnili Osówku už od roku 1996, až v letošní sezoně se otevřeme i českým turistům. Zaměřujeme se na dějiny Evropy a druhé světové války. Tento objekt se stavěl pro Hitlera, megastavba zahrnovala dvě stě čtverečných kilometrů. U nás můžete projít několik tras, nabídneme pravidelné prohlídky v češtině i jednu megatrasu v délce šesti hodin, po níž si lidé projdou náš objekt, podzemní město i podzemní objekty. Stojí za to přijet, vždyť je to jen šest kilometrů od hranic, snadná je trasa přes Janovičky i pro cyklisty,“ zve průvodce Krzysztof Karwowski.

Do obecně prospěšné společnosti Branka se zapojilo dvacet samospráv, deset neziskových organizací i patnáct firem nebo podnikatelů. Současný nájemce secesního hotelu na náchodském náměstí tvrdí, že právě pro ně je tato spolupráce v cestovním ruchu hodně důležitá. Chtěli by však získat mnohem víc polských návštěvníků, než k nim zatím jezdí. Vymýšlejí také, jak by se dalo víc využít trochu opomíjených prostorů hotelu.

„Jde třeba o Blues bar, který se využíval zatím spíše jednorázově. Naší myšlenkou je udělat z něj malou scénu Městského divadla Dr. Josefa Čížka, což se nám už daří. Chceme pořádat divadla jednoho herce ve stylu pražské Violy, kde si lidé dají skleničku u baru a dívají se,“ říká ředitel Zlatého Beránku Pavel Rys.

Přibudou i nové cyklostezky

Cyklisté se zase dočkají nových vyasfaltovaných úseků na Náchodsku. V budoucnu se dostanou z Labské cyklostezky od Hradce Králové a Jaroměře dál až do Náchoda a Polska. Už se opravují některé úseky cest u Rychnovka, od loňska jsou vybudovány dva úseky mezi Ratibořicemi a Českou Skalicí (psali jsme zde).

„Máme tři samostatné projekty. Je to Kladská cyklostezka, která propojuje Jaroměř a Polskou republiku a končí v Náchodě a Kudowě Zdróji. Další je projekt cyklostezky okolo Rozkoše, největší turistické lákadlo budoucích let. Je to samostatný okruh dlouhý 22 kilometrů kolem údolní nádrže Rozkoš, který opravdu promění region kolem České Skalice, Nového Města nad Metují a dalších obcí, kam se turisté konečně budou dostávat bezpečně na kole, což zatím chybí. Nejmenší projekt je okruh Ratibořice, cyklisté se budou moci dostat k ratibořickému zámku a do Babiččina údolí. Máme již územní rozhodnutí. Souhrnný odhad investic do regionu je 200 milionů korun,“ říká starosta České Skalice a předseda dobrovolného svazku obcí Kladská cyklostezka Martin Staněk.

Svazek připravuje také studii, na níž budou vyznačena doprovodná parkoviště, lavičky a další potřebné prvky.