Tabák prodaný jako hnojivo? Polák obžalovaný z obřích úniků nevypovídal

  • 7
V Hradci Králové začal soud s nelegálním výrobcem tabáku z Polska. Podle obžaloby ošidil stát na dani o více než 145 milionu korun, prodej tabáku probíhal podle předem promyšleného scénáře. Adam Filus přesto tvrdí, že je nevinný. Muže dopadla daňová Kobra.

Dvaašedesátiletý polský podnikatel Adam Filus si před zahájením hlavního líčení u hradeckého krajského soudu úzkostlivě snažil zakrýt svoji tvář před objektivy novinářů. Obžaloba ho viní z obřího daňového úniku, když nedanil tabákové listy, které dovážel ze zahraničí, upravoval je a dál prodával.

„Chci využít svého práva nevypovídat. Odkazuji se na to, co jsem již dříve uvedl v přípravném řízení,“ řekl slušnou češtinou Adam Filus, který začal podnikat v Ostravě a postupně vybudoval síť prodejen s tabákem po celém Česku.

Na policii uvedl, že žádný zákon neporušil, protože tabákové listy podle něj nepodléhaly spotřební dani. „Postupoval jsem v souladu se zákonem. Necítím se být vinen. Podle zákonů České republiky a Evropské unie mohu prodávat tabák. Pokud hovořím o tabáku, tak mám na mysli surové tabákové listy,“ uvedl do protokolu.

Zboží rozvážel buď sám, nebo prostřednictvím kurýrů

Obžaloba má však jasno: šlo o tabák ke kouření podléhající spotřební dani z tabákových výrobků, kterou však obžalovaný nezaplatil, neplatil také daň z přidané hodnoty. Podle obžaloby tím způsobil státu škodu za více než 145 milionu korun.

Vyšetřovatelé viní Filuse, že nejvíce tabákových listů v krabicích vážících 100 až 200 kilogramů původem z Bulharska nebo z Polska dovážel v období od července 2013 do srpna 2014.

„Ve dvou případech koupil na území České republiky a ve třiceti devíti případech dovezl celkem 70 536 kilogramu částečně odřapíkovaného tabáku a poté tento tabák uváděl do volného oběhu. A to tím, že jej po přesypání do menších pytlů, načechrání a někdy i zvlhčení rozvážel buď sám, nebo prostřednictvím kurýrů na své provozovny umístěné po celé České republice,“ uvedl krátce po zahájení líčení v jednací síní státní zástupce František Jedlička.

Podle obžaloby byl tabák dovezený do Česka rozdělen po deseti kilogramech, rozvážen do jednotlivých prodejen, prostřednictvím kterých je pak distribuoval dál ke konečným zákazníkům v malospotřebitelském balení.

Podle kriminalistů prodej tabáku probíhal podle předem promyšleného scénáře: zákazníci, kteří si listy koupili, pak měli možnost tabák upravit na speciálních řezačkách na jemné proužky. V každé prodejně byla řezačka, která sloužila k úpravě listů. Visela tam i cedulka s instrukcemi, jak tabákové listy upravit.

U hradeckého krajského soudu vypovídala podnikatelka, které od Filuse koupila dvě tuny tabákových listů a pak je jako hnojivo prodávala ve svých prodejnách v severních Čechách a v Libereckém kraji.

„Tabákové listy jsem měla ve skladu v Liberci, odkud jsem je brala na prodejny. Listy byly dlouhé tak dvacet třicet centimetrů. Prodávala jsme to jako hnojivo. Kdo ze zákazníků chtěl, mohl si listy v krámě za mírný poplatek nařezat na řezačkách, které jsme koupili,“ uvedla svědkyně, která měla celkem třináct prodejen.

„To mi chcete říci, že se hnojí podle druhů?“

Její výslech místy připomínal komedii. Například, když svědkyně soudu řekla, že tabákové listy byly různého druhu a přitom šlo o hnojivo. „Můžete mi vysvětlit, proč jste to prodávala jako různé druhy, když mělo jít o hnojivo? To mi chcete říci, že se hnojí podle druhů?“ položil vzápětí předseda senátu Jiří Vacek dotaz, na který svědkyně nedokázala odpovědět.

Kauza Adama Filuse je prvním velkým případem daňové Kobry v Královéhradeckém kraji, tedy speciálního pátracího týmu policie, celního a finančního úřadu pro boj proti velkým daňovým únikům. Samotnému zadržení obžalovaného letos v únoru předcházelo několikaměsíční vyšetřování (o závěrech vyšetřování čtěte zde).

Zajímavé je i to, že na dopadení Filuse se podílelo policejní komando a nescházelo málo a cizinec mohl zmizet v zahraničí (více o jeho dopadení čtěte zde). Obžalovanému hrozí až deset let vězení.