Hotel Černigov v Hradci Králové

Hotel Černigov v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera

Investor vyvrací řeči o prodeji, Černigov je zas o krok blíž k demolici

  • 10
Více než rok a půl trvalo odvolací řízení proti žádosti o demolici hradeckého hotelu Černigov. Nekonečné doplňování podkladů tento týden skončilo a verdikt krajského úřadu je jasný i očekávaný: bourání je povoleno a nejvyšší hradecká budova nejspíš půjde k zemi.

To je však prozatím konec pravděpodobného scénáře. Další budoucnost prostranství je velmi nejistá. Spekuluje se o obratu strategie investora, společnosti CPI Group, který údajně chce celý projekt nazvaný Rieger Plaza prodat (psali jsme o tom zde). Firma však tyto domněnky, jež se již v létě objevily na sociálních sítích, vyvrací.

„Rozhodnutí krajského úřadu je prvním a velmi důležitým krokem k realizaci nového projektu Rieger Plaza. Pokračujeme v dalších úkonech a činnostech, které povedou k zahájení stavby,“ uvádí mluvčí CPI Jan Burian.

Podle stále platných plánů by Černigov měl zmizet až do základů, na kterých by vznikla nová jedenáctipodlažní stavba se 150 pokoji a tisícovkami metrů čtverečných pro administrativní prostory (více čtěte zde).

Zatímco vedení města je projektu nakloněno a demolici hotelu vítá, v odpůrcích se mísí zklamání s nadějí. Rozčarování přinesl verdikt krajského úřadu, který po kosmetických úpravách bourání odkýval. Naděje teď paradoxně vkládají do investora.

„Jsem docela spokojený, že to řízení trvalo tak dlouho, protože za tu dobu se situace investora a celého záměru změnila. Neví se, jaká bude náplň a jestli vůbec vznikne. Zkrátka odvolání splnilo svůj účel. Naší největší nadějí je firma CPI, respektive, že si to rozmyslí,“ říká Jiří Zídka, syn autora projektu současného Černigova.

Projektu se dlouhodobě věnujeme, věříme mu, říká CPI Group

CPI Group však hovoří zcela jasně: projekt jede dál. „Řeči o prodeji jsou nesmysl, prostě pokračujeme. Projektu se dlouhodobě věnujeme, věříme mu a dlouhodobou poptávku registrujeme jak po hotelových, tak administrativních kapacitách, stejně jako poptávku po zkvalitnění celého prostoru. Celou hotelovou část již máme dokreslenou, ale termíny zahájení demolice nebo stavby se strašně těžko odhadují. Každopádně platí: čím dříve, tím lépe,“ zdůrazňuje Burian.

Odvolání proti demolici kromě Zídky podal i spolek Českého svazu ochrany přírody hradecké organizace Orlice (o snahách aktivistů jsme psali zde). Jeho předseda Adam Záruba, který je zároveň hradeckým zastupitelem, neskrývá skepsi.

„Převažuje velké zklamání z toho, jak tu funguje státní správa. Největší obavy mám z toho, aby to nedopadlo jako naproti proslulé vile Aničce, kde firma na truc zbourala jinou vilu a dodnes je tam bordel. Za to bychom mohli poděkovat firmě, vedení města i státní správě,“ domnívá se Záruba.

Pro aktivisty je to další zklamání

Burian však upozorňuje, že demolice určitě nezačne dříve než společnost CPI dostane rozhodnutí o výstavbě nového komplexu.

„Do té doby rozhodně Černigov bourat nebudeme, protože ten dům nějakým způsobem funguje a ničemu by to nepomohlo. Kdybychom ho strhli - což můžeme klidně zítra - byla by tam třeba celý rok díra v zemi, a to určitě nechceme,“ dodává mluvčí investora.

CPI už jednou musela termíny přehodnotit. Původně chtěla začít bourat v první polovině letošního roku. Plánovala, že jen demolice zabere kolem tří měsíců a další rok a půl samotná výstavba.

Mezitím pomalu hasne i další naděje odpůrců demolice, totiž snaha o jmenování Černigova chráněnou památkou. „Dosud nás čas netlačil, protože se řešilo odvolání. Teď to ale zkusíme popohnat na ministerstvu kultury,“ plánuje Zídka.

Záruba si však myslí, že resort ministra Hermana má nejspíš jasno. „To je další zklamání. Ministerstvo dostalo do rukou řadu doplněných podkladů k vyhlášení památky, ale podle našich informací nereagovalo, přestože se tím zabýval i ministr. V podstatě se na to vykašlalo,“ tvrdí.