Krajská radní Táňa Šormová vysvětlovala záměry na sloučení dvou středních škol ve Dvoře Králové nad Labem v říjnu 2013, gymnázium si nakonec zachovalo samostatnost díky podnikatelům a Jutě.

Krajská radní Táňa Šormová vysvětlovala záměry na sloučení dvou středních škol ve Dvoře Králové nad Labem v říjnu 2013, gymnázium si nakonec zachovalo samostatnost díky podnikatelům a Jutě. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradecký kraj rezignoval, optimalizace středních škol je u ledu

  • 0
Vedení Královéhradeckého kraje rezignovalo až do konce svého volebního období na snahy o takzvanou optimalizaci středních škol. Byť počet deváťáků v základních školách v neúprosně klesá.

Selhala totiž opatření, o která se v minulém roce pokusilo vedení kraje (více čtěte zde). Proti se v řadě měst postavili ředitelé škol i zástupci radnic (o protestech jsme psali zde).

„Optimalizace je u ledu,“ přiznala krajská radní pro oblast školství Táňa Šormová (KSČM), která v minulém roce připravila balík slučování středních škol v regionu, proti němuž se zvedla velká vlna nevole. Po tlaku veřejnosti jí ho smetli ze stolu i koaliční partneři z ČSSD, kteří mají v rudo-oranžové koalici většinu.

Podle radní to však byla chyba. „Prvního září se ukázalo, že připravovaná optimalizace nebyla scestná,“ uvedla. Počet dětí opouštějících základní školy totiž bude klesat až do příštího roku. Míst na středních školách, která jsou jim k dispozici, je stále skoro dvojnásobný počet.

Loni v září na střední školy a učiliště spravované krajem nastoupilo 5 571 žáků, většina do denního studia. Školy jim však nabízely 9 259 míst, takže přes tři a půl tisíce míst v lavicích zůstalo neobsazených. A s žáky ubývají peníze.

Vedení kraje v minulém roce navrhlo další vlnu slučování, v níž se mělo 18 krajských středních škol sloučit do devíti, což se i kvůli tlaku některých starostů zejména ze sociální demokracie nepodařilo.

Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) však loni v březnu vzkázal ředitelům škol, jimž se slučování vyhnulo, že si je pohlídá. „Musí nám dokázat, že jsou i bez sloučení schopni udržet školy soběstačnými. Budeme po nich chtít, aby počet učitelů přizpůsobili počtu studentů tak, aby jim vycházely mzdové prostředky,“ uvedl hejtman.

Rozvoj krajského školství v dalších čtyřech letech by měl naznačit akční plán vzdělávání, který budou zastupitelé schvalovat na březnovém zasedání. Ani to podle Šormové nebude snadné.

„Jakmile se narazí na konkrétní věci, dojde ke střetu,“ naráží na neúspěšné slučování. S větším slučováním středních škol přitom začal kraj už v roce 2007, kdy se do jedné spojily střední školy a učiliště v Rychnově nad Kněžnou a v Novém Bydžově. Počátek optimalizace se sice neobešel bez protestů, ale kraj záměr dotáhl do konce.

V Hořicích se tak spojily gymnázium, obchodní akademie a střední zemědělská škola. V Novém Městě nad Metují kraj sloučil průmyslovku se střední odbornou školou a učilištěm. Slučování se mělo dotknout i gymnázia v Úpici, které mělo přejít pod větší gymnázium v Trutnově. Vedení Úpice se ale proti tomu ostře postavilo, gymnázium od kraje převzalo a provozuje ho jako vlastní příspěvkovou organizaci.