Čeští věřící ve Vatikánu při jmenování Dominika Duky kardinálem (18. února 2012)

Čeští věřící ve Vatikánu při jmenování Dominika Duky kardinálem (18. února 2012) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Královéhradecký rodák je kardinálem, papeže ale do kraje asi nepřiveze

  • 5
Když pražský arcibiskup Dominik Duka o víkendu přijímal ve Vatikánu odznaky kardinálské hodnosti, mávaly mu také stovky poutníků z Královéhradeckého kraje. Skoro dvanáct let byl jejich biskupem, a tak slaví i královéhradecká diecéze. K tomu, aby ji v brzké době navštívil papež, to ale zřejmě nepomůže.

Množství příznivců v centru římskokatolické církve Duku mile zaskočilo. "Podle odhadů přijelo až tisíc lidí a velká část právě z východu Čech. Z toho to vypadá, jako bych byl stále ještě trochu královéhradeckým biskupem," poznamenal v den svého jmenování nový kardinál.

Ceremonie se zúčastnila delegace z hradeckého biskupství a Dukův biskupský nástupce Jan Vokál neskrýval dojetí:

"Jmenování kardinálem je mimořádná pocta a v žádné diecézi se to nestává často. Do historie té královéhradecké už proto bude vždycky patřit, že z ní vzešel kardinál."

Dominik Duka si velké podpory svých krajanů cení. "I můj nástupce, pomocný biskup Kajnek, prelát Socha a další jsou zde v Římě. Pro mě to znamená určité udržování kontaktu s rodným územím," řekl po své první kardinálské mši, kterou v sobotu odpoledne sloužil pro české poutníky v kostele svatého Řehoře nedaleko Vatikánu.

"Mše byla moc hezká, vůbec je tady úžasná atmosféra," telefonovala včera přímo z Vatikánu jedna z poutnic, náměstkyně hradeckého primátora Aneta Maclová.

"Je tady spousta lidí z celého světa, všichni jsou nesmírně přátelští, a člověk si tak uvědomuje, že je součástí určitého společenství," dodala bývalá ředitelka hradecké oblastní charity, která s Dukou léta spolupracovala.

Papežův poradce bude usilovat o jeho příjezd na Velehrad

Duka a Hradec Králové

Dominik Duka se v Hradci Králové narodil 26. dubna 1943 jako Jaroslav. Po mnoha životních peripetiích, o nichž pojednává oficiální životopis zde, vedl od roku 1998 téměř 12 let Diecézi královéhradeckou. Byl 24. biskupem hradeckým a je teprve třetím v celé historii zdejší diecéze, který od papeže získal hodnost kardinála. Naposledy oblékl červené roucho Karel Kašpar v roce 1935, před ním na začátku 19. století ještě Maria Tadeáš, hrabě z Trautmannsdorfu.
Nový kardinál Duka dostal od Benedikta XVI. kardinálský biret, tedy čtyřrohý klobouk, prsten a ve jmenovacím dekretu objevil jméno římského kostela, který mu papež přidělil. Při návštěvách Vatikánu teď bude mít zázemí v kostele svatého Marcellina a Petra.

Jako jeden z dvaadvaceti nově jmenovaných kardinálů se primas český zařadí k poradcům a blízkým spolupracovníkům papeže, ale na otázku, jestli pozve Svatého otce do svého rodiště, zareagoval v sobotu smíchem:

"Myslím, že není reálné, že by přijel. Opravdu. My budeme velice radostní, když přijede v roce 2013 na Velehrad, ale myslím, že do Hradce se to v 21. století nemusí povést."

I tak ale může mít Dukův "kariérní vzestup" podle biskupa Vokála v královéhradecké diecézi vliv.

"Jeho hlas byl vždycky slyšet a byl velmi vstřícně přijímán. Dnes, když mluví z pozice ještě vyšší autority, kardinála, poradce papeže, věřím a doufám, že jeho hlasu bude nasloucháno ještě více," míní biskup.

Osobně na něm prý oceňuje hlavně "víru intelektuála", který má argumenty podložené nejen zkušeností pastýře, ale i řeholníka. "Jeho specializací je biblistika, kterou i přednášel, a v jeho homiliích se často projevuje, že je to vzdělanec tohoto typu," uvedl Vokál.

Připomněl, že Duka dal diecézi pevnou a zavedenou strukturu a díky tomu dobře funguje.

,