Interaktivní tabule

Interaktivní tabule | foto: Michal Klíma, MAFRA

Křída a tabule je historií, školy v kraji používají počítače

V mnoha školách v kraji je ždímání houby a psaní křídou minulostí. Učitelé sází na počítače a interaktivní tabule, na které mohou žáci psát, kreslit nebo jen přesouvat text a obrázky.

Královéhradecký kraj je ve výměně zastaralých školních pomůcek za ty interaktivní nejrychlejší v republice. Vyplývá to ze statistiky ministerstva školství. Více než třetina základních škol v regionu nyní prochází nebo v blízké době projde modernizací.

Na počítače, interaktivní tabule , dataprojektory a další vybavení učeben přispěje Evropská unie. Každá škola dostane minimálně 300 tisíc korun plus další částku podle počtu svých žáků.

Ve školách se používají nejnovější technické vymoženosti jako interaktivní tabule, dataprojektory a počítače s novými výukovými programy. "Učitel může díky interaktivní tabuli vizualizovat výuku. To znamená, že dítě nejen vidí, ale i slyší, a aktivně se může do výuky zapojovat," chválí si nové vybavení ředitelka Základní školy v Chlumci nad Cidlinou Jana Bernartová.

Interaktivní tabule jsou doplněny reproduktory a dataprojektory, takže učitel může k danému tématu také spustit internetový odkaz s instruktážním videem.

"Tabule fungují dotykově, a děti tak můžou na tabuli nejen psát a doplňovat slova, ale taky různě přesouvat text jako na počítači," vysvětluje ředitel Základní školy Komenského v Trutnově Roman Hásek. Jeho škola se na modernizaci škol v Královéhradeckém kraji významně podílí.

Z evropských fondů se podařilo získat peníze na nové vybavení i Základní škole v Chlumci nad Cidlinou. "Využili jsme devět milionů korun k celkové modernizaci školy. Ve třídách přibylo kromě interaktivních tabulí také 68 počítačů s připojením k internetu, dále dataprojektory, nový nábytek nebo také keramická dílna," vypočítává ředitelka chlumecké školy.

Interaktivní výuka

Některé školy tabule nemají, zaspaly

"Troufám si tvrdit, že interaktivní tabule už má každá hradecká základní škola. Podle počtu žáků připadá na jednu školu průměrně tři až pět tabulí," říká Alena Synková, vedoucí odboru školství Magistrátu města Hradec Králové.

Školy zatím nemají interaktivní tabule ve všech třídách a mnohdy jejich instalace do všech učeben ani není záměrem jejich vedení. "Naším cílem určitě není dát tabuli do každé třídy, snažíme se je dávat jen do tříd, kde budou plnit svoji funkci a kde s nimi bude učitel pracovat, není to samospasitelná věc," říká František Obr, ředitel Základní školy Bezručova v Hradci Králové, kde mají k dispozici jedenáct interaktivních tabulí.

"My máme interaktivní tabule dvě a získali jsme je díky sponzorským darům," objasňuje původ finančních prostředků na nové pomůcky ředitel Základní školy v Častolovicích Jiří Kalousek.

Stále se ale najdou školy, kde interaktivní tabule chybí. Jde hlavně o základní školy, které jsou zřizovány menšími obcemi a které zaspaly v získání finančních prostředků z Evropské unie.

Interaktivním způsobem se zatím nemohou děti vzdělávat například v Černém Dole nebo v Martínkovicích v náchodském okrese. "Tabule ještě nemáme, ale díky dotačnímu projektu bychom měli na podzim dvě získat," vysvětluje ředitelka školy v Martínkovicích Naděžda Bláhová.

Děti v Kutné Hoře mají místo učebnic netbooky.

Některé školy se dokonce modernizují víc, než jen prostřednictvím interaktivní tabule. Například v Kutné Hoře mají děti místo sešitů a učebnic netbooky.