Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) a předseda KSČM v hradeckém kraji Otakar Ruml...

Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) a předseda KSČM v hradeckém kraji Otakar Ruml (vlevo). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Krize rudo-oranžové koalice skončila v Královéhradeckém kraji smírem

  • 0
Po necelých dvou letech společného vládnutí v Královéhradeckém kraji letos v červnu komunisté vyhrožovali sociálním demokratům odchodem z koalice. Rudo-oranžová rozhádaná koalice krizi v pondělí zažehnala.

Tak silně jako letos v červnu se pod hejtmanem Královéhradeckého kraje Lubomírem Francem za šest a půl roku jeho vlády ještě židle nehoupala. Jeho koaliční partneři z KSČM, kteří se od začátku partnerství chovali spíš submisivně, si totiž po téměř dvouletém svazku dupli a hrozili i rozvodem.

Co bylo důvodem roztržky v koalici?

Komunistům se nelíbilo především to, že s nimi jejich koaliční partneři dostatečně a dopředu neprojednali změny ve zdravotnickém holdingu. Nesouhlasili především s nárůstem částek na odměny v situaci, kdy většina nemocnic zaváděla úsporná opatření, ale nelíbilo se jim ani posílení pravomocí holdingu. „Problematiku holdingu už řešíme, na ředitele náchodské nemocnice bude výběrové řízení,“ říká spokojeně radní a předseda komunistického zastupitelského klubu Otakar Ruml.

Stejně jako mnohá manželství se i krajská koalice otřásla kvůli nedostatečné komunikaci. Komunistům se nelíbilo, že jejich koaliční partner s nimi předem neprojednal personální a organizační změny v krajském zdravotnictví.

Ihned poté co hejtmanovi zamávali před očima „rozvodovými papíry“, se rozjela jednání a sociální demokraté nakonec přišli s návrhem doplnit koaliční smlouvu dodatkem o lepší výměně informací.

Strany krizi zažehnaly v pondělí, kdy krajský výbor komunistů dodatek odsouhlasil, sociální demokraté ho potvrdí na schůzi zastupitelského klubu příští pondělí. Ihned poté by ho měly obě strany podepsat a koalice by znovu měla fungovat.

Radní budou jednat s garanty z druhé strany

K čemu se tedy oba partneři vzájemně zavázali?

„Podstata dodatku je v tom, abychom dosáhli lepší vzájemné informovanosti ve všech oblastech, kterými se jako kraj zabýváme. Každá strana proto bude mít kromě radního ještě garanta z druhé strany,“ vysvětluje radní a předseda komunistického zastupitelského klubu Otakar Ruml.

Změny ve vedení

Malou úpravou koaliční smlouvy byly nedávné změny předsedů krajských výborů. Zesnulou Hanu Orgoníkovou nahradil v čele krajské ČSSD radní a senátor Josef Táborský, Taťánu Lankašovou v KSČM pak nahradila ve vedení krajského výboru Věra Žižková.

V praxi to bude vypadat tak, že například krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková bude úzce spolupracovat se svým protějškem z KSČM lékařem Leošem Voborníkem, který se stane garantem pro zdravotnictví. Stejně tak se komunistický radní Josef Lukášek bude domlouvat s Otakarem Kalendou z ČSSD.

„Obě koaliční strany se takto budou vzájemně informovat a jednat před každým závažným rozhodnutím,“ pokračuje Ruml. Nyní sice na obou stranách panuje shoda, ale dodatek vznikal v porodních bolestech.

„S prvním návrhem asi půlka našeho klubu, včetně mě, měla problém, ale nové znění už bereme. Na klubu ho budeme schvalovat v pondělí, ihned poté ho budou moct všichni zastupitelé podepsat,“ říká místopředseda zastupitelského klubu ČSSD Jan Birke.