Krizový štáb lázní v kolonádě po jednání o budoucnosti krkonošských Janských Lázní. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Janské Lázně promarní svůj potenciál, opřel se do vedení krizový štáb

  • 1
Členové krizového štábu na záchranu státních léčeben v Janských Lázních kritizují kroky nového manažera Josefa Šimurdy. Podle nich lázně nevyužívají potenciál rehabilitačních lůžek a ta zůstávají prázdná. Ředitel se brání.

Státním léčebným lázním Janské Lázně dlouhodobě hrozí krach. Krizový štáb se snaží najít cestu, jak by se mohly dostat z problémů. Zasedl ve středu dopoledne a přítomen byl i ředitel Šimurda.

"Na některé otázky nám odpověděl, na jiné stále čekáme. Bylo však moc důležité, že jsme se sešli. Podle nás ředitel a nové vedení nevyužívají potenciál, který lázně mají," uvedl vedoucí Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky Václav Krása.

Ze tří až čtyř stovek rehabilitačních lůžek jsou obsazeny jen asi tři nebo čtyři postele, to je naprosto nedostačující, dodal Krása.

Podle něj je právě rehabilitační péče jednou z nejdůležitějších služeb, které mohou lázně zachránit.

Management lázní podle členů štábu také nevěnuje dostatečnou pozornost propagaci.

"Už jsou to dva měsíce, co je zde nové vedení, ale rodiče stále vůbec netuší, že nějaká rehabilitační péče je možná. Chybí propagace na webu i v tisku. Ztrácíme drahocenný čas a bojím se, že tu možnost promarníme," stěžuje si Iva Řezníčková z iniciativy Zachraňme Vesnu.

Ředitel tvrdí, že potřebuje čas

Krizový manažer se brání, a tvrdí, že se situaci snaží napravit. Ale nejde to ze dne na den.

"To, co říkají, je nepřesné. My jsme v tomto segmentu zcela noví na trhu a dlouhodobě jsme odkázáni na to, koho nám lékaři a pojišťovny pošlou," řekl ředitel Josef Šimurda.

"Ano, je to pro nás perspektivní oblast a budeme se velmi aktivně snažit o to, abychom ta lůžka naplnili. Je to však běh na dlouhou trať, není to záležitost několika dnů a týdnů," doplnil ředitel.

Obdobně odvrací kritiku údajně slabé propagace lázní. "Není to tak. Vzniká marketingové oddělení, které se o to postará, už mám vybraného člověka," oponuje.

Hlavním viníkem je indikační seznam, říká štáb

Přestože je nové vedení pod poměrně ostrou kritikou, hlavní problém vidí členové štábu v indikačním seznamu, který zabraňuje opakované návštěvě lázní u některých diagnóz a zkracuje čas, který mohou pacienti v lázních trávit. 

"Chceme kvůli tomu apelovat na nového ministra, který může seznam změnit," poznamenává vedoucí Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče a také členka krizového štábu Dagmar Žitníková.

"S ministrem se chceme sejít v srpnu a doufáme, že najdeme společnou řeč. Indikační seznam je zcela zásadní věc, kvůli němu mají problém všechny lázně," řekla Dagmar Žitníková.

Štáb se snaží podpořit i další lázně. Ty se potýkají s propadem návštěvnosti. Už loni se v lázních léčilo o 40 tisíc méně pacientů než předloni, letos bude počet ještě nižší.