Krkonošský národní park | foto: Martin Veselý, MAFRA

Park chrání Krkonoše už 50 let. Nejpřísnější zónu nyní ještě rozšíří

  • 1
V Krkonoších ubude míst, kam se lidé dosud smějí vydat volným terénem. Správa Krkonošského národního parku, která slaví půlstoletí, totiž míní rozšířit první zónu ze 4,5 tisíc hektarů téměř na sedm tisíc. Nyní čeká, jak o jejím návrhu rozhodne ministerstvo životního prostředí.

"Cenné oblasti v Krkonoších se postupně rozšiřují i do druhé zóny. Cílem je ochránit větší území, aby zůstalo co nejméně dotčené člověkem," řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Jde podle něj třeba o Jelení důl.

Nejpřísněji chráněné území by nově v podstatě zahrnulo dnešní první i druhou zónu. Lidé by tam směli chodit jen po značených cestách, omezení by se týkala i lesní těžby a jiných zásahů.

Běžní návštěvníci si podle Drahného takové změny ani nemusí všimnout. "Volným terénem chodí jen minimum lidí, protože horský terén ve druhé zóně je velmi neprůchodný a nepřístupný. Ostatní návštěvníci stejně chodí po značených cestách," poznamenal Drahný.

Ve druhé zóně se nyní nacházejí třeba cenné porosty kolem hřebenové Petrovy boudy, lesy na horních tocích Mumlavy, Dlouhý důl nad Svatým Petrem nebo Mechové jezírko v lesích v údolí Kotelského potoka, které je jediným jezírkem ledovcového původu s morénovým valem na české straně Krkonoš.

První zóna je nejcennější, říká vrchlabský starosta

Správci parku jednají o rozšíření první zóny už několik let, dohodli se na tom s obcemi i podnikateli.

"Na horách by bylo vhodné, aby lidi chodili po cestách, nerozdělávali ohníčky, nestanovali, dodržovali pravidla. První zóna je nejcennější, nejsou tam téměř stavby ani lanovky, takže to na jiný režim nemá vliv," míní starosta Vrchlabí Jan Sobotka, který vede Svazek měst a obcí Krkonoše.

Například Pec pod Sněžkou si už dřív musela se správci parku dohodnout, zda budou souhlasit s rekonstrukcí lanovky na Sněžku. Zasahuje totiž do všech tří zón. Pec souhlas od nich i vládní výjimku získala.

"Nyní se první zóna rozšiřuje do druhé, tam žádné zájmy nemáme, vyjma lanovky, kde jsme to již vyřešili. Pro nás není důležité, kam sahají zóny, ale zda je KRNAP ochoten sjednávat výjimky nebo pomoci, když v daném území máme nějaké zájmy," řekl starosta Pece Alan Tomášek.

Ministerstvo životního prostředí o zónách ještě nerozhodlo. "V současnosti probíhají v rámci rezortu další jednání o připraveném návrhu vyhlášky," uvedla mluvčí Marta Machková. Rozloha parku kolem 36 tisíc hektarů se nezmění.

První zóna by nově zabrala kolem 7 tisíc hektarů, druhá by se rozšířila z 3,4 tisíc na necelých 10 tisíc hektarů a třetí by se zmenšila z nynějších 28 tisíc na 19 tisíc hektarů.

První zóna parku zahrnuje cenná přírodní území a člověk tam smí zasahovat jen velmi omezeně. Druhá zóna je určena pro lidmi pozměněnou krajinu a třetí zóna už zahrnuje obce, města, spadají sem třeba lyžařské areály.