Kuchař Pavel Červinka z restaurace U Slunce ve Dvoře Králové nad Labem

Kuchař Pavel Červinka z restaurace U Slunce ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vařil Bonu Voxovi i Costnerovi. Loni se famózní kuchař vrátil do Dvora

  • 7
Mnoho let vařil v Irsku, kde se dostal do nejprestižnějších restaurací v zemi. Mezi jeho hosty patřil zpěvák Bono Vox z U2, anglický premiér Gordon Brown i herec Kevin Costner. Loni se u nás jinak neznámý mistr kuchař přestěhoval kvůli rodině do Dvora Králové, kde nyní exceluje v malé restauraci U Slunce. V kuchyni tráví až šestnáct hodin denně.

Prestižní francouzsko-irská restaurace Café Provence, michelinskou hvězdou oceněná hospoda Bon Appetit, podnik nejznámější rybářské rodiny ve východní části Irska i v prestižním průvodci Michelin Guide vedená restaurace Horse and Groom Inn v Oxfordu.

Tam i v dalších špičkových restauracích nejvyšší kvality vařil Pavel Červinka, teprve dvaatřicetiletý kuchař, jehož životní příběh je plný nečekaných zvratů.

Kdo by čekal, že mistr kuchař bude nyní vařit minimálně v nejlepších českých hospodách vedle borců, jako je Zdeněk Pohlreich nebo Roman Vaněk, dost by se podivil.

Je to rok, co mohou vysokého kuchaře lidé zahlédnout ve Dvoře Králové nad Labem, kde se nechal zaměstnat v malé restauraci U Slunce. Daleko od hlavního kuchařského proudu si tu sám připravuje pokrmy podle nejnovějších světových trendů. A skoro nikdo o tom neví.

Ceny mají běžné, v pracovních dnech nabízejí klasická "meníčka". A přitom ještě donedávna místní šéfkuchař vařil pro Bono Voxe či Kevina Costnera.

Kevina Costnera málem odmítl obsloužit

"Jednou za mnou přišel v Irsku do kuchyně už po zavíračce takový chlápek s čepicí. Přemluvil mě, abych mu ještě udělal jídlo, ačkoliv jsem už končil. Teprve když jsem mu jídlo nesl, všiml jsem si, že je to slavný herec Kevin Costner. Přitom jsem ho předtím málem odmítl," usmívá se kuchař, který do Irska odjel ve dvaadvaceti na kuchařskou školu.

Teprve v Irsku se z něj stal nadšenec, který vaření obětuje téměř všechno. "Skoro jsem neuměl vařit, náš výuční list totiž vůbec neznamená, že jste se něco naučili. Klidně ho můžete roztrhat a jít dělat truhláře. Důležité je, abyste měl kuchařinu rád, jen díky tomu se můžete prosadit. Pro mě je to životní styl, ale přišel jsem na to až časem," popisuje své začátky.

Časem se Červinka dostal v Irsku do nejlepších restaurací v zemi, některé kuchyně, kde vařil, se dokonce pyšnily nejvyšším oceněním - michelinskou hvězdou.

Kromě irské a francouzské vařil také v thajské, italské a řecké restauraci a za několik let vystřídal více než deset špičkových hospod. "První roky byly příšerné, dostával jsem hroznou čočku, že nic neumím. Pak se to však zlomilo, chtělo to obrovskou píli," vzpomíná.

Žiju vařením a rodinou

Do Dvora se nakonec rodák z Dobrušky přestěhoval kvůli přítelkyni, která odtud pochází. Nedávno se jim narodilo druhé dítě.

"Když jste dlouho pryč, začne se vám stýskat. Já teď žiju jen vařením a rodinou, nepotřebuju moc peněz, dost jsem si vydělal. Dvůr Králové byl proto pro mě jasnou volbou a toto byla jediná hospoda, která připadala v úvahu," vyvrací myšlenky, že by chtěl dělat kariéru jinde.

U Slunce pomalu finišuje jeho několikaměsíční maraton Cesta kolem světa, kdy každý týden patří jiné světové kuchyni. Nápad si pochvaluje, o exotická jídla třeba z Afriky, Japonska nebo Finska je mezi hosty zájem.

Finále Cesty kolem světa U Slunce

  • 1.4.-7.4. Česká republika -Velikonoce
  • 8.4.-14.4. Španělsko
  • 15.4.-21.4. Balkánské země - Řecko a Makedonie
  • 22.4.-28.4. Itálie

Majitel hospody Robert Nosek s chutí vypráví, proč si loni na jaře při prvním setkání s kuchařem myslel, že ho natáčí skrytá kamera. "Nesměle za mnou přišel, jestli nehledáme kuchaře. Když mi ukázal životopis se seznamem restaurací, jejichž názvy jsem ani neuměl vyslovit, pomyslel jsem si, že je to fór. Nechtěl jsem věřit, že se k nám hlásí takový člověk," vzpomíná.

Nosek prý už chtěl hospodu pomalu zabalit, kuchařovo neskutečné nadšení pro vaření, které často hraničí se sebeobětováním, ho však přimělo pokračovat. A dnes se jim daří dobře. O tom, že mají U Slunce zcestovalého "profíka", však ví stále málokdo.

Kouzlo jeho umění je v tom, že si všechno dělá sám

To, co dělá Pavla Červinku tak dobrým, je jeho neuvěřitelný zápal a pracovitost. Vždyť zůstává v kuchyni až šestnáct hodin denně, domů se vrací kolem půlnoci, aby v šest ráno už zase pekl chleba nebo stloukal domácí máslo.

"Odmalička jsem hyperaktivní, pořád musím něco dělat. Je pravda, že to moje žena těžko snáší. Ale na druhou stranu, já se věnuji kromě vaření už jen rodině, snažím se najít si pro ně čas, kdykoliv to jen jde," ujišťuje.

Kuchař také odmítá polotovary, vybírá si jen ty nejlepší a nejčerstvější suroviny. "V Česku jsou lidé zvyklí, že kuchař už nevaří, jenom ohřívá. Já si přitom dělám vlastní těstoviny, džemy, chleba, francouzské bagety či bulky na burgery. Všechno, co jde, si dělám sám. Skoro neznám limity, dnes si už každou surovinu můžete nechat dovézt. Třeba mouku bereme z Itálie," říká kuchař.

Často se u kolegů z oboru setkává s argumentem, že něco nejde. "To u mě neexistuje. Kdo říká, že něco nejde, většinou jen dává přednost pohodlí před dřinou. Uznávám, že je to někdy až sebezapření. Už to došlo u nás tak daleko, že jsme tu měli i hosta, který se nás ptal, kde jsme ty výborné dýňové noky koupili. Ani nechtěl věřit, že jsem je dělal já," směje se a natírá na chléb výbornou paštiku. Samozřejmě vlastní výroby.

Staročeská bramboračka podle Pavla Červinky

Suroviny:

1 žlutá cibule, oloupaná a jemně pokrájená, 2 pol. lžíce rostlinného oleje + 1 pol. lžíce másla, 50 g sušených hub namočených ve vodě, 2 středně velké mrkve, 1 větší petržel, 4 brambory, oloupané a nakrájené na kostky, 1 menší stonek řapíkatého celeru, podélně rozkrojený a pokrájený na kostky, 2 stroužky česneku, 600 ml vývaru, divoké koření (bobkový list, nové koření, pepř celý), majoránka, drcený kmín, petrželová nať, sůl a pepř

Příprava:

  • Na oleji a másle krátce osmahneme pokrájenou cibuli tak, aby zesklovatěla, ale ještě nezměnila barvu.
  • Přidáme na kostky nakrájenou kořenovou zeleninu, plochou stranou nože rozmáčknutý stroužek česneku (ten druhý stroužek si necháme na dochucení), krátce orestujeme a zalijeme vlažným vývarem.
  • Přivedeme k varu, vložíme brambory, řapíkatý celer, drcený kmín, stáhneme teplotu a vaříme na středním stupni do poloměkka 8-10 minut.
  • Mezitím si na rozpálené pánvi orestujeme slaninu, přidáme namočené a scezené houby, krátce podusíme a dáme stranou.
  • Z hrnce, kde máme uvařenou zeleninu s bramborem, odebereme 1/3 a rozmixujeme na jemné pyré, které vrátíme zpět do hrnce s polévkou i se směsí slaniny a hub.
  • Dochutíme majoránkou, česnekem, špetkou soli, čerstvě namletým pepřem a ještě krátce povaříme.
  • Při podávání posypeme čerstvě nasekanou sladkolistou petrželí.