Přečerpávací stanice v Hradci Králové

Přečerpávací stanice v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Kvůli strachu z plynu se stanice nejspíš odstěhuje dál od lidí

  • 6
Přečerpávací stanice plynu, proti které podepsalo petici více než tisíc lidí, se z Hradce Králové možná odstěhuje do bývalého vojenského prostoru. Obyvatelé Slezského Předměstí mají strach z ničivého výbuchu.

V lesích u Račic nad Trotinou se našel areál, který by mohl vyhovovat všem stranám: petičníkům a nervózním obyvatelům Slezského Předměstí, radnici, společnosti Profer Group, jež přečerpávací stanici provozuje i armádě coby vlastníkovi rozlehlého prostoru asi 15 kilometrů od Hradce Králové.

Případné stěhování má však jeden háček. Areál dříve sloužil jako sklad chemického vojska a nyní se jedná o podmínkách, za jakých by ho armáda mohla převést.

"Ještě v listopadu dojde k vyřazení vojenského prostoru z majetku armády a bude se nabízet institucím, které mají nárok převodu ještě před městem," řekl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich, jenž se netají tím, že Hradec by o areál zájem měl: "Je to velmi vhodná a dobrá lokalita. Jen je třeba najít další využití, protože areál je opravdu hodně rozsáhlý."

"Mám radost z takového posunu, ale raději jsem opatrný. Minulost nás poučila, že jednání s armádou bývají zdlouhavá," uvedl Miloslav Devetter, předseda komise samosprávy na hradeckém Slezském Předměstí.

Nic proti stěhování by neměl ani generální ředitel firmy Profer Group Petr Madurkay. "Když to zjednoduším, do jednoho týdne můžeme být přestěhovaní. Jenže to je z legislativního hlediska dlouhý proces, který trvá nejméně půl roku," řekl šéf firmy.

Pravděpodobnost výbuchu je malá, říká šéf stanice

Vojenský prostor u Smiřic je prý pro podobnou živnost jako šitý na míru. Většina objektů je zrekonstruovaná, má železniční vlečku, nejbližší domy jsou zhruba tři kilometry daleko a celý areál je navíc schován v údolí. "Po technické stránce by nám nic nechybělo," dodal Madurkay.

Přečerpávací stanice na Slezském Předměstí sice funguje už deset let, avšak první protesty se objevily až vloni. "My jsme se to dozvěděli ve chvíli, kdy jsme chtěli rozšiřovat provoz," řekl Devetter. Stanice přečerpává plyn ze železničních vagonů do autocisteren a je vzdálená asi 200 metrů od nejbližší zástavby.

Místní obyvatelé se obávají hlavně dominového efektu při případném výbuchu. "Kdyby vybuchla jediná cisterna, vytvořila by se ohnivá koule o průměru 210 metrů a smrtící koule horka o průměru 440 metrů. A to jen z jediné cisterny, podle firmy jich tam je deset," řekl Jan Šedivý, který je jedním ze spoluorganizátorů petice.

"Pravděpodobnost, že by se u nás něco stalo, je o několik řádů menší než ta, že by vám začal unikat plyn u kotle," odmítl riziko Madurkay.