Labská bouda se možná zbaví nálepky, že je to betonové monstrum.

Labská bouda se možná zbaví nálepky, že je to betonové monstrum. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Výhled z Labské boudy bude skleněnou stěnou. Architektka jí vrátí ducha

  • 25
Pražská architektka Helena Hejdová pracuje na projektu rekonstrukce Labské boudy v Krkonoších. Horské boudě chce vrátit původní atmosféru. Pomoci k tomu mají třeba prosklené stěny s výhledem do krajiny.

Od architektky Hejdové také pocházejí návrhy na zateplení Labské boudy. Mohla by se obložit dřevem anebo dokonce porůst mechem (více o chystané opravě boudy čtěte zde).

Architektka Helena Hejdová.

V jaké fázi je nyní projekt?
Pracuje se postupně. Dosud jsme dělali nejnutnější věci jako pokoje pro hosty, koupelny a nové rozvody. Také jsme dokončili venkovní bufet ve vedlejším samostatném objektu, který dříve sloužil horské službě. Bufet je přímo u cesty k pramenu Labe a vedle otevřeného okénka je i kryté sezení pro turisty. Snažili jsme se vše stihnout před sezonou, teď se práce pozastaví, aby probíhající rekonstrukce nerušila hosty. Pokračovat budou zase na podzim a příští rok.

Co vás ještě čeká?
Je potřeba zapracovat na zateplení, které ale kvůli finanční náročnosti přijde na řadu až v pozdější fázi rekonstrukce, a v brzké době plánujeme rekonstrukci restaurace. Chceme ji zmodernizovat a design přiblížit současným trendům. Pořád tam je starý nábytek ze 70. let a celý interiér je poplatný té době. Největší problém vidím v necitlivé rekonstrukci provedené v 90. letech, kdy byla zazděna velkoformátová okna, která z restaurace dělala krásný prostor otevřený do krajiny. Tím že bylo velkoformátové prosklení nahrazeno malými okny, se podstatně změnila atmosféra restaurace. Chceme jí vrátit původní atmosféru.

Jaké materiály chcete použít při zateplování? Majitelé mluvili o dřevěných obkladech na betonu.
Betony jsou narušené, i když to zatím není havarijní stav, ale musíme to co nejdříve řešit a budeme je sanovat. Určitě bychom chtěli použít jiný materiál než beton, který není vhodný do těchto klimatických podmínek a ani vzhledově se tam moc nehodí. Většina horských bud je z přírodních materiálů, tak bychom chtěli jít tímto směrem.

Obložíte ji tedy dřevem?
Ještě to zvažujeme, protože dřevo není z požárního hlediska úplně vhodný materiál. Máme několik variant, ale zatím ne definitivní verzi, zateplení se plánuje na příští nebo přespříští rok.

Labská bouda je v chráněné oblasti. Znamená to komplikaci?
Zatím jsme nedělali žádné velké změny, ale spíše renovační práce. Až budeme dělat fasádu, tak to samozřejmě budeme konzultovat i s Krkonošským národním parkem.