Nejnovější hrou hradeckého divadla Drak je Komenského Labyrint světa a ráj...

Nejnovější hrou hradeckého divadla Drak je Komenského Labyrint světa a ráj srdce. | foto: Divadlo Drak

RECENZE: Labyrint světa v Draku spadá do kategorie divadelních zázraků

  • 0
Snad osud chtěl, aby obě hradecká divadla, Klicperovo a Drak, vyrukovaly se skutečnou divadelní událostí roku takřka současně. Po činoherním Oněginovi měl pod kopcem u loutkářů premiéru interaktivní projekt Labyrint světa a ráj srdce. To není jen Komenského „škola hrou“, ale „vyšší dívčí“ všech uměleckých složek.

Po ohromném úspěchu Posledního triku Georgese Méliese v režii Jiřího Havelky přišlo královéhradecké Divadlo Drak s dalším počinem, který má ambice na punc přelomové události. A unikátu.

Filozofické arcidílo českého humanismu s obtížným jazykem, leč s nebývalou aktuálností přetavili do nadsazené komedie dnešních časů a rozehráli ji v celém divadle od Labyrintu po půdu.

Přitom se drží Komenského šesti stavů, divák si může vybrat, vydá-li se coby Poutník s řemeslníky, vojáky, učenci, manžely, s duchovním nebo s vládcem. Autor recenze si zvolil vládce světa, nikoliv pro sklony k mocichtivosti, ale kvůli skvělému herectví Václava Poula a Jána Sedala.

Už nábor publika v bílé kopuli před Drakem zvané Dóm, kde projekce i hudba zvolna vtahuje do atmosféry tajemného dobrodružství, okamžitě strhne. Principálem a hybatelem dění je Fortuna ztělesněná vynikajícím slovinským loutkářem Matijou Solcem.

Bylo by hříchem prozrazovat detaily, protože záleží na každém, co si zvolí. Ať vybere, jak chce, dostane se mu znamenitého herectví, syntézy mnoha složek nejen divadelních, kde je místo pro loutky, pohyb či činohru, ale i pro projekce, výtvarné instalace, muziku i světla.

Divadlo Drak: Labyrint světa a ráj srdce

90 %

Reprízy pro veřejnost 1., 3., 4., 10., 11. a 15. dubna vždy v 19.00 Derniéra: 17. dubna od 20.00

http://draktheatre.cz/

V temném baru hraje smrt na piáno smutné šansony, manželé se pinoží „na nitích“ v bytových skříních, „vzestupem“ politika je výtah. Královnou všeho je přesná stylizace a výsostná a hlavně srozumitelná zkratka, třeba když si vůdci světa pletou do slov české hymny recept na vepřovou se zelím.

Nejsilnější okamžik však nastává, kdy je Poutník ponechán svými průvodci osudu a sám se motá prostorem, kde tu a tam se zjeví Fortuna s harmonikou. Síla divadelního okamžiku snad nemůže být silnější.

Divadlo na divadle, nápad nápadů!

Procházíte instalacemi poeticky karikovaných věd a nauk, televizí, projekcí i zrcadel, zdola někdo huláká, že „tady se maká“, shora zní zvučný hlas vládců, kteří si dělí Evropu, vedle učenec vysvětluje, jak se dostat k titulu, a do toho všeho Dušan Hřebíček jako pouťový obchodník s vírou dává vybrat z mystického jukeboxu, jestli prachy, buddhismus či talmud. Divadlo na divadle, nápad nápadů!

Autoři

Interaktivní představení připravili pro mládež od 11 let režisér Ondro Spišák, scénograf Tomáš Žižka, scenáristky a dramaturgyně Marie Nováková a Dominika Špalková či autor kostýmů Dragan Stajcevski.

A když opakovaně potkáváte bludné spolupoutníky a do toho ještě běhají ozbrojení vojáci se zupáckým řevem, sevře vás zvláštní pocit, který by si měl zažít každý. Tvůrci v Draku vystavěli metaforu současného světa, jenž se podle prastaré říkačky řítí do ďáblova rektu, ač by jistě nemusel.

„Je to na tobě, Poutníku!“ naznačují každým slovem i gestem a ještě přidávají Studio Fortunu, tragikomickou esenci všech televizních show od Pošty pro tebe po kdejaké ceremoniály, kde hloupá pýcha duří a smrt se jen mlčky usmívá, zatímco publikum tleská do rytmu pitomoučké finálovky „Itsy Bitsy Teeny Weeny“ s ještě pitomějším českým textem.

Vměstnat svět do půldruhé hodiny Drak umí, v kroftovské éře to stihl i v kratší době, ale tak přesně definovat „ráj srdce“, aniž by o tom padlo jediné slovo, už patří do kategorie divadelních zázraků.