V květnu jela celá lanovka na Sněžku naposledy. V létě bude jezdit už jen první úsek na Růžovou horu.

V květnu jela celá lanovka na Sněžku naposledy. V létě bude jezdit už jen první úsek na Růžovou horu. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V sobotu se opět rozjede první úsek lanovky na Sněžku. Na poslední léto

  • 8
Lanovka na Sněžku se o víkendu po více než týdenní pauze zase rozjede. Respektive její půlka. Dosluhující lanovka už od května jezdí jen na prvním úseku a z Růžové hory na vrchol musí turisté kvůli stavbě nové lanovky po svých. V září se zastaví úplně.

Lanovka na Sněžku se zastavila minulý čtvrtek, protože se stěhovala trafostanice v přestupní stanici na Růžové hoře. V sobotu v osm hodin se ale první úsek lanovky zase rozjede, i když jí čeká úplně poslední letní sezona. Definitivně se zastaví 2. září, pak budou lidé chodit na vrchol z Pece pouze pěšky. 

Nová lanovka na Sněžku

Lanovka bude stát 299 milionů korun bez DPH, z čehož asi 70 procent pokryjí evropské dotace. Zbytek půjčí městu Pec pod Sněžkou Komerční banka, která poskytla úvěr na 20 let. Lanovka přepraví stejně jako dosud 250 lidí za hodinu, ale bude rychlejší, takže se jízda zkrátí z nynějších 25 na zhruba 16 minut. Hotová má být na jaře 2014.

Mimořádná osmidenní odstávka souvisela se stavbou nové lanovky, která by měla být hotová za dva roky.

Horní úsek lanovky z Růžové hory na vrchol se zastavil 13. května a od té doby vozí namísto turistů jen materiál. Na vrcholu už se totiž bourá.

"Teď demontujeme horní stanici na Sněžce. Velká část stanice už je pryč, zbourali jsme střechu, nosné konstrukce i některé zdi. Také připravujeme a vyklízíme stanici na Růžové hoře," řekl náčelník lanovky Jiří Martinec, který se na rozebírání staré lanovky dívá s nostalgií.

"Pomalu si na to zvykáme, ale je to smutné. Zároveň se ale těšíme na novou lanovku, to je, jako když si kupujete nové auto a s tím starým se těžko loučíte," dodal Martinec. 

Nová lanovka bude turisty vozit ve čtyřmístných kabinkách namísto nynějších otevřených dvousedaček. Bude stát 299 milionů korun bez daně z přidané hodnoty, přičemž asi 70 procent uhradí dotace z Evropské unie. Lanovku postaví trutnovská firma BAK ve sdružení s italskou lanovkářskou společností Leitner.