Laser slouží i k odstraňování chloupků. | foto: Laser centrum, FN Hradec Králové

Hradecký špitál rozjel laserové centrum. Zisk nás nežene, tvrdí lékař

  • 2
Fakultní nemocnice v Hradci Králové provozuje od podzimu vlastní Laser centrum. Lidé si tam mohou zaplatit kožní a cévní zákroky, které dosud nabízeli jen soukromí lékaři. Mezi fakultními nemocnicemi je jednou z prvních, případný zisk využije pro běžný provoz.

Laserové přístroje pomohou omladit obličej, odstraní drobné žilky i červené pihy. Nové pracoviště láká na nižší ceny a chce konkurovat soukromým lékařům. Výdělky z lukrativních zákroků půjdou zpět nemocnici.

"Snažili jsme se rozšířit spektrum poskytovaných služeb a navíc uvést do praxe komerční životaschopný projekt, který by pomohl nemocnici s financováním z více zdrojů. Fungujeme jako neziskové zařízení: co vyděláme, odevzdáváme," říká vedoucí lékař Laser centra Michal Hudík.

Podle něj centrum nabídne nejen kosmetické zákroky, ale třeba i navazující léčbu.

Zkušeností s lasery mají oční lékaři, další s nimi začínají

Nemocnice se pustila do budování tohoto pracoviště poté, co ministr zdravotnictví Leoš Heger otevřel možnost nadstandardů.

Podle nich si lidé mohli připlatit třeba za odlehčenou sádru nebo za čočky. Opozice však napadla zdravotnickou reformu u Ústavního soudu a ten ještě nerozhodl.

Proto lidé do nemocnice zatím mohou jít jen na zákrok hrazený zdravotní pojišťovnou, anebo si sami zaplatit za péči. Platí to třeba právě pro zákroky laserem.

Nejvíc zkušeností s lasery mají lékaři z hradecké oční kliniky. Přímo Laser centrum pořídilo zatím dva přístroje.

Na rok si propůjčilo na leasing cévní laser v hodnotě 1,2 milionu korun a kožní laser v hodnotě milionu korun. Zatím je má ve zkušebním provozu.

Čekací doba je nejvýš dva týdny

Lékaři tam docházejí po pracovní době, protože všichni jsou zároveň řadovými zaměstnanci nemocnice. Většinou se k nim zájemci mohou objednat třikrát týdně od 15 do 21 hodin.

V létě, kdy se kvůli slunečnímu záření některé zákroky neprovádějí, jsou lasery v provozu jen jednou za týden. V centru se střídá sedm lékařů a stejně tolik sester. Čekací doba se pohybuje kolem dvou týdnů.

Lasery ve fakultní nemocnici

* cévní laser - pro odstranění červených pih (hemangiomů), rozšířených cévek, křečových žil, používá se i k trvalému odstranění chloupků

* kožní laser - pro omlazení pleti a vyhlazení vrásek, odstranění kožních výrůstků, tukových usazenin v podkoží, virových bradavic a plísňového postižení nehtů

* oční lasery na oční klinice - lékaři využívají femtosekundový a excimerový laser k odstranění dalekozrakosti, krátkozrakosti a astigmatismu, femtosekundový laser je účinný také v léčbě šedého zákalu

* ORL laser - pracoviště na ORL klinice, zabývá se chrápáním a poruchami spánku, neprůchodností hrtanu, chirurgickými zákroky u některých nádorů hrtanu

"Firma nás proškolila, ale trénovali jsme na sobě nebo na sestřičkách. Není na škodu, když i lékař ví, jak moc je zákrok bolestivý," usmívá se cévní lékař Hudík.

Třeba odstraňování drobných metliček, žilek na nohou, je cítit jen jako štípnutí, ale odstraňování větší cévy už bolí o dost víc. I proto se používají znecitlivující gely.

Lidé chtějí laser, vyhnou se celkové anestezii

Kožní i cévní laser se spolu doplňují, každý má specifickou vlnovou délku. Aby paprsek laseru nezpůsobil popáleniny, lékaři při některých výkonech používají nástavce s vodním chlazením.

Výhodou ošetření laserem je, že lidé nemusejí trávit dlouhou dobu zotavováním a u náročnějších zákroků se vyhnou celkové anestezii, což mnozí uvádějí jako jeden z hlavních důvodů.

Kožní lékaři používají laser hlavně k odstraňování nezhoubných tumorků, včetně cévních, a i jiných výrůstků na kůži. 

"Výborně odpovídají na léčbu laserem také virové infekční bradavice. Další indikace jsou léčba jizev a jiných nepravidelností. Osvědčil se zejména k léčbě jizev po akné," vysvětluje zástupkyně přednosty kožní kliniky a zástupkyně vedoucího lékaře Laser centra Pavla Čižinská.

Dobré výsledky má podle ní laserová terapie taky u tukových usazenin na očních víčkách. V zimních měsících se laser užívá jsou pro omlazení pokožky.

Nemocnice připravovala pracoviště už v loňském roce. Nějakou dobu trvalo, než podepsala smlouvu s výrobcem přístrojů, a bylo třeba splnit i podmínky hygieniků pro zákrokový sálek. První zájemci se tu objevili vloni v listopadu. Hlavně na jaře jich přibylo.

Finanční motivace není hlavní, tvrdí lékař

Centrum slibuje, že má za sebou zázemí velké nemocnice. Klienti se mohou spolehnout, že jim tu naordinují jen vhodné zákroky. Finanční motivace prý není to hlavní.

Třeba když přijde žena s metličkami žilek na nohách, lékař jí vysvětlí, že ji to na životě neohrožuje. Může si je nechat odstranit laserem z estetických důvodů, ale upozorní ji, že problém se může vrátit.

Když už někdo trpí křečovými žilami, vyšetří jej ultrazvukem a doporučí další postup. Pokud na to laser nestačí, dojde třeba až na chirurgickou operaci hrazenou ze zdravotního pojištění.

Endovaskulární zákroky, kdy se používá laser k odstranění větších křečových žil, tu prodělalo zatím do dvaceti pacientů. Podle lékařů se hodí jen pro 10 až 15 procent lidí s těmito obtížemi.

"Nejsme hnáni vidinou zisku, takže není-li pacient vhodný, zákrok mu rozmluvíme. Náš byznys není prvořadou záležitostí, hledíme na prospěch pacienta," vysvětluje lékař Hudík.

Ceny jsou zatím nižší než u soukromníků. Endovaskulární zákrok na jedné noze vyjde na 10 tisíc korun, obě nohy na 15 tisíc. V soukromé ordinaci vyjde jedna noha třeba na 20 tisíc.

"Konkurujeme soukromým lékařům, kteří dělali malou medicínu za velké peníze. Asi nás za to nebudou mít rádi. Ceny jsme nasadili hodně nízko a možná budeme muset provést nějaké přecenění," míní lékař.