Vítězný návrh nové lávky přes Labe v Hradci Králové architekta Libora Kábrta

Vítězný návrh nové lávky přes Labe v Hradci Králové architekta Libora Kábrta | foto: Archiv města

Vyloučená lávka přes Labe vznikne, Hradec musel couvnout

  • 4
Konec zbytečného sporu, lávka přes Labe u kongresového centra Aldis přece jen vznikne podle návrhu architekta Libora Kábrta. To je výsledek pětiměsíčních tahanic kolem lávky, o které hradecká radnice mluví už 13 let. Podle původních odhadů měla stát už od léta roku 2002.

Poražené jsou nyní obě strany. Město musí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli nedůvodnému vyloučení vítězného návrhu zaplatit náklady řízení ve výši 30 tisíc korun, Kábrt jen těžko smazává pověst podvodníka, který údajně měl protekci v porotě.

Lávka přes Labe v datech

* červen 2001: v hradeckém BP Studiu vznikl první návrh 70 metrů dlouhé a šest metrů široké lávky, hotová prý mohla být o rok později

* říjen 2003: prostranství u Aldisu se mění, avšak lávce stál v cestě osmdesátiletý dub červený, který by kvůli ní musel padnout

* srpen 2005: krajský úřad potvrdil, že tři stromy se kvůli lávce mohou skácet, ochranáři se však odvolali k soudu

* srpen 2007: město kapitulovalo a žádost o kácení vzalo zpět

* červen 2011: na světě je nový návrh, je skromnější a dub červený může růst středem lávky

* prosinec 2013: Hradec vypsal novou architektonickou soutěž

* duben 2014: vítězem soutěže se stal architekt Libor Kábrt

* květen 2014: rada města vítězný návrh vyloučila

* říjen 2014: ÚOHS verdikt města zrušil, rada vzápětí potvrdila původní výsledky tendru

Jeho návrh původně vyloučila městská rada (více čtěte zde), ale autor se odvolal a rada města musela své květnové rozhodnutí o vyloučení vzít zpět.

„Samozřejmě jsem rád, že ÚOHS nám dal za pravdu. Mrzí mě ale, že k tomu vůbec došlo a že energie, kterou jsme vložili do projektu, nemohla rovnou pokračovat stavbou,“ řekl Kábrt, jehož studii město vyřadilo kvůli podezření, že člen hradecké poroty statik Lukáš Vráblík byl zároveň spoluautorem vítězného díla za více než 30 milionů korun.

Vráblík je coby spoluautor podepsaný pod projektem lávky, který neuspěl v Jaroměři jako náhrada za povodní zničený Komenského most a hradeckému návrhu se nápadně podobal.

„Spoluautorem vítězného návrhu lávky rozhodně nejsem, to bych rozhodně dobrovolně neseděl v porotě,“ odmítl Vráblík roli „nastrčeného experta“.

ÚOHS ve zdůvodnění zamítavého stanoviska k vyloučení konstatoval, že Kábrt s Vráblíkem sice spolupracovali, avšak pouze v případě jaroměřského mostu, a město zároveň pokáral, že postupovalo nad rámec požadavků soutěžních podmínek.

Stavba lávky nabírá zpoždění, začne nejdřív za dva roky

Stavba lávky kvůli sporu nabrala další téměř půlroční zpoždění, ale vše mohlo skončit ještě daleko horší blamáží. Radnice se totiž připravovala i na možnost, že vypíše úplně novou soutěž.

„Dříve než za dva roky se stavět nezačne, a to jsem ještě velký optimista. Příprava běžně trvá asi 30 měsíců, v tomto případě je to velmi diskutovaná záležitost a postupovat musíme velice pečlivě,“ uvedl hlavní hradecký architekt Petr Brůna.

Kábrt je raději ostražitý a vyčkává, zda se radnice proti verdiktu ÚOHS neodvolá, rada města však již potvrdila původní výsledky dubnového tendru. Podle běžných zvyklostí by nyní magistrát měl vítěznému architektovi zadat zpracování projektové dokumentace.

„Počítáme, že projektování by trvalo minimálně rok. Potom by byl výběr dodavatele stavby, který by měl trvat také zhruba rok,“ popsal postup náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Kábrt se nyní může těšit i na odměnu 230 tisíc korun za vítězný návrh, o odškodnění za neoprávněné vyškrtnutí neuvažuje.

„Mé jméno bylo jednoznačně pošpiněné a až budoucnost ukáže, zda se to aspoň trošku napraví. Pokud měl Hradec vyzve, strašně rád tu lávku postavím. Za návrhem si samozřejmě stojím,“ zdůraznil architekt díla kombinujícího lanovou konstrukci s ocelovými žebry.