Nová lávka přes Orlici u Jiráskových sadů v Hradci Králové.

Nová lávka přes Orlici u Jiráskových sadů v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Lávka přes Orlici už má dvě ocenění. K tomu bojuje o stavbu roku

  • 0
Nová lávka přes Orlici v Hradci Králové získala titul Dopravní stavba roku 2012 a zvítězila i v německé soutěži žárově pozinkovaných staveb. Hradecká architektura si tak připsala další úspěchy. Teď lávka bojuje i o titul Stavba roku 2013.

Že je Hradec Králové od časů Jana Kotěry a Josefa Gočára opravdu městem architektů, svědčí sedm budov, které od roku 1998 získaly titul Stavba roku. Brzy k nim možná přibude lávka přes Orlici u zimního stadionu, která postoupila do druhého kola soutěže Stavba roku 2013.

Lávka přes Orlici

Lávka za 26 milionů korun vyrostla nad Orlicí během deseti měsíců a otevřela se loni v červnu.

Celá konstrukce je vymyšlená jako jedna velká skládačka.

Lávka před dvěma týdny zvítězila v jubilejním 10. ročníku soutěže Dopravní stavba roku 2012, kde získala cenu poroty. Za posledních pět let je teprve druhou stavbou z Královéhradeckého kraje, která v soutěži uspěla.

"Takový úspěch nás těší. Před týdnem jsme ho zdvojnásobili, když lávka vyhrála i německou cenu Verzinkerpreis, ta se uděluje žárově pozinkovaným stavbám," říká architekt David Baroš, jenž na návrhu lávky spolupracoval se svým kolegou Mirko Baumem.  

S ohledem na nedaleké Jiráskovy sady autoři zavrhli nosný pylon a lávku nad řeku doslova zavěsili.

"Prioritou návrhu bylo vhodné začlenění lávky do Jiráskových sadů s minimálním zásahem do parkové zeleně a památkově chráněných zbytků opevnění," vysvětluje Baroš.

Nová lávka přes Orlici u Jiráskových sadů v Hradci Králové.

Na přípravu lávky vzpomíná architekt Baum jen v nejlepším. Na české poměry ho udivila především rychlost, s jakou bylo vše hotovo. "Od úplně první čáry to trvalo jen dva roky. To je skoro neuvěřitelné," směje se architekt, jehož nejmilejším materiálem je právě ocel.

"Kromě hradecké lávky si asi nejvíc považuju toho, že jsem dostal příležitost vytvořit ocelový krov na karmelitánském kostele ve Frankfurtu, který byl poslední válečnou ruinou. Stavět na díle ze 13. století je něco jako setkání s věčností, prostě splněný sen každého architekta," líčí Baum, který v roce 1974 odešel do Německa a v současnosti působí jako univerzitní profesor v Cáchách.

Koupaliště Flošna v Hradci Králové

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové

Sedm staveb roku z posledních dvaceti let stojí v Hradci

Lávka přes Orlici navazuje na další projekty a stavby, s nimiž Hradec Králové uspěl ve velké konkurenci ostatních měst. Od roku 1993, kdy se cena Stavba roku udělovala poprvé, ji získalo už sedm staveb z krajského města.

Jako první uspěla v roce 1998 budova pedagogické fakulty hradecké univerzity. Školní budova uspěla i tím, že její konstrukce z červených cihel navazuje na proslulé Gočárovy školy v centru města.

O čtyři roky později si Hradec připsal hned dva zářezy. Ve svých kategoriích tehdy zvítězily rekonstrukce panelových domů v Gagarinově ulici a budova domova důchodců na Novém Hradci Králové.

Pavilon interních oborů v hradecké nemocnici

Domov důchodců v Hradci Králové

Nový areál Univerzity Hradec Králové

V Gagarinově ulici z šedivých a nudných paneláků vznikly hezké domy se zajímavými balkony a novou, zaoblenou střechou. Domov důchodců zas architekti citlivě zakomponovali do terénu a uvnitř ho vybavili řadou detailů, které senioři potřebují k pohodlnému žití.

V roce 2005 město v soutěži zabodovalo pavilonem interních oborů v místní fakultní nemocnici. Prosklená budova zaujala zejména svojí barevností, přehledností, ale i dominantní dřevěnou stěnou, která nemocniční pavilon dělá teplejším. V dalších letech si Hradec připsal hattrick. Titul Stavba roku získaly nové stavby v letech 2008, 2009 i 2010.

Jako první zabodovalo nové sídlo krajského úřadu přebudované z bývalého pivovaru. O rok později uspěla odvážně pojatá budova Studijní a vědecké knihovny ve tvaru písmene X. Od roku 2010 se titulem pyšní také letní koupaliště Flošna.