Vítěz krkonošské Ledové jízdy Jiří Vondrák (6.3.2017). | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Hlavně neuvařit psy, říkal si vítěz Ledové jízdy po hřebenech Krkonoš

  • 2
Jen 10 týmů dokončilo závod psích spřežení po hřebenech Krkonoš. Za tři dny ujeli 150 kilometrů. Vítězem Ledové jízdy se stal rudnický musher Jiří Vondrák, který ji jako první v historii vyhrál už pošesté.

Jiří Vondrák z Rudníku na Trutnovsku se do dějin krkonošské Ledové jízdy zapsal zlatým písmem. Šestým vítězstvím v kariéře se osamostatnil v čele historické tabulky jednoho z nejtěžších závodů v Česku.

Do cíle třídenního podniku v Dolním Dvoře dojelo 10 posádek, které kromě mushera a psů tvoří i běžkař. Na hřebenech Krkonoš absolvovaly 150 kilometrů a nastoupaly okolo 5500 výškových metrů. Sníh i přes oblevu vydržel, největší problémy psím spřežením dělalo teplé počasí.

„Je to doma,“ zakřičel si Jiří Vondrák, když v pondělí v pravé poledne přijel jako první do cíle na Hannapetrově pasece. Hned za ním dorazil běžkař David Chaloupský.

„Každá Ledovka je jiná. Letos bylo extrémní teplo. Sešla se slušná konkurence, ale to je jedině dobře. Bez toho by závod neměl šťávu a člověka by to přestalo bavit. Konkurence vás žene dál i nutí přemýšlet nad tréninkem,“ uvedl šampion.

Vondrák s Chaloupským jsou dlouholetými parťáky, společně na Ledové jízdě vybojovali třetí zlato. „Jsme už natolik sehraní, že spolu ani nemusíme mluvit, po roce se sejdeme a všechno funguje perfektně,“ pochvaloval si běžkař, který je spojený se saněmi lanem.

Vondrák letos zažil sezonu snů. Ve francouzských Savojských Alpách zkraje roku podruhé v kariéře vyhrál nejtěžší evropský závod psích spřežení La Grande Odyssée. V pondělí se stal i nejúspěšnějším borcem Ledové jízdy v historii, která sahá do poloviny 80. let.

Na svém kontě má zároveň i největší počet účastí, letos jel už po čtrnácté. Pouze dvakrát se nedostal na stupně vítězů. Bohatou sbírku medailí by rád v příštích letech ještě rozšířil. „Končit rozhodně nehodlám, chci jezdit, dokud budu zdravý,“ sdělil rudnický musher.

S více než půlhodinovým odstupem skončil na druhém místě Vít Kolátor s Janem Dvořáčkem, pro které to byl nejlepší výsledek na Ledové jízdě v kariéře.

„Jirka Vondrák je absolutní jednička, je někde jinde. S druhým místem jsem ale naprosto spokojený, nečekal jsem to,“ uvedl Kolátor. Obhájce prvenství z roku 2015 Martin Bílý s běžkařem Michalem Ženíškem dojeli třetí, na vítěze ztratili téměř 50 minut.

Čím větší zima, tím psi běží lépe

Ledová jízda odstartovala v sobotu večer nočním prologem, musheři s čelovkami vyrazili od sjezdovky ve skiareálu v Dolním Dvoře. Dvě noci strávili v bivaku na Hannapetrově pasece nad Dolním Dvorem v nadmořské výšce téměř 700 metrů. Závodníci ve stanu, psi na slámě. Každá ze tří etap měřila okolo 50 kilometrů, všechno vybavení si závodníci vezli na saních.

„Kdyby se jim na trati cokoli stalo, mohou zastavit a nějakou dobu tam přečkat. Může se stát, že se například přežene vichřice,“ vysvětlil ředitel Ledové jízdy Aleš Pícl. Naložené sáně váží zhruba 70 kilogramů, i přesto nejrychlejší spřežení uháněla průměrnou rychlostí 20 kilometrů v hodině.

Ledová jízda

První ročník extrémního závodu se v Krkonoších konal v roce 1985. Začala ho pořádat skupina nadšenců v čele s Petrem Hanzlíkem, který před lety založil plemenný chov „českého horského psa“ a se psím spřežením dokonce rozvážel poštu.

Navzdory oblevě organizátoři nakonec nemuseli příliš upravovat trasu, změnili pouze cílový dojezd. Největším protivníkem musherů a především psů bylo teplé počasí. I na hřebenech se teploty pohybovaly několik stupňů nad nulou, měkký sníh se bořil.

„Oproti jiným ročníkům, kdy se člověk musel ve stanu pořádně zabalit, jsme letos řešili hlavně to, jak psy neuvařit,“ přiznal vítěz.

Sportovní plemena alaskan a sibiřský husky si v teplotách hluboko pod bodem mrazu libují. „Je to, jako kdybyste v teplém počasí musel běžet a nemohl si sundat bundu. Čím je chladněji, tím se psům běží lépe,“ upozornil Pícl.

Veterinář závodu Petr Falta i přes ztížené podmínky řešil pouze drobná poranění. „Většinou nemám téměř žádnou práci, protože v kynologické oblasti se jedná o vrcholové sportovce, kteří jsou výborně trénovaní. Nejčastěji jsem řešil dermatologická zranění tlapek způsobená odřením o sníh. Nebylo to nic dramatického,“ uvedl náchodský veterinář.