Obžalovaný lékař Jaromír Š. u hradeckého krajského soudu.

Obžalovaný lékař Jaromír Š. u hradeckého krajského soudu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Léky jsem manželovi kradla, bránila poškozená lékaře u soudu

  • 1
Bývalému praktickému lékaři Jaromíru Š. z Chrudimska hrozí až 12 let vězení za to, že své manželce podle spisu bezdůvodně předepisoval návyková hypnotika. Jenomže žena ho neviní. Naopak vyšlo najevo, že léky mu sama brala, a když "zdroj vyschl", začala si je sama opatřovat na černém trhu.

Případ, v němž je obtížné rozpoznat, zda obžalovaný není spíš obětí a poškozený paradoxně pachatelem, se pokouší rozplést hradecký krajský soud.

"Připadám si jako šestinásobný vrah," nesl obžalovaný sedmašedesátiletý Jaromír Š. nelibě, když ho do soudní síně doprovázeli i novináři.

"Jeho projev vzbuzuje pochybnosti, zda je schopen se účastnit líčení. Bral jste dnes nějaké léky?" tázal se obžalovaného po jeho zmatené řeči předseda senátu hradeckého soudu Petr Mráka.

Manželka se léky předávkovala

Rodinná samoléčba rohypnolem, stilnoxem nebo hypnogenem "praskla" 1. listopadu 2011. Tehdy se žena předávkovala a dokonce byla v bezprostředním ohrožení života.

Lékař nepopřel, že od roku 2007 své manželce předepsal několik balení léků. Stejný druh ale ordinoval i sám sobě, protože je prý po sérii operací a trpí silnými bolestmi. Poté, co ženě prášky došly, začala je brát z manželových zásob.

"Když jsem zjistil, že mi ubývají, začal jsem léky schovávat, ale vždy je našla," řekl obžalovaný, podle kterého pomohla až skrýš přímo u něj v ordinaci.

Léky jsem mu kradla, přiznala poškozená

"Dá se říct, že jsem mu je kradla," připustila jeho o 14 let mladší manželka, jež léky začala užívat údajně kvůli bolestem břicha a psychickým potížím. K hypnotikům si našla cestu i poté, co zmizely ze společného domu.

"Když jsem je nemohla najít doma, objednávala jsem si je na internetu. Padlo na to asi sto tisíc korun," uvedla u soudu. Lékař na ženinu závislost přišel náhodou až při úklidu.

"Pod matrací jsem našel několik stovek platíček léků. Vím, že dnes není problém si opatřit třeba i rohypnol, který už se nevyrábí, ale manželce jsem mockrát domlouval, že nutně musí jít na psychiatrii a detoxikaci," popisoval Jaromír Š, jenž přiznal, že podobné léky předepsal rovněž bratrovi, matce i jednomu bezdomovci.

"Důvodem byla nespavost," pronesl lékař a odmítl tvrzení, že razítkoval a podepisoval prázdné recepty: "Mám ale podezření, že některé recepty jsem nepsal já."

Trestní oznámení podal nevlastní syn

Trestní oznámení na Jaromíra Š. podal syn jeho ženy z předchozího manželství. "Udal mě, protože mi dosud dluží 410 tisíc korun. Je to epileptik a morfinista," rozzlobil se muž.

"Já v žádném případě nejsem poškozená. Muži jsem o své závislosti neřekla, ale to byste museli vědět, jaké to je žít 25 let s opilcem a gamblerem," řekla o svém předchozím manželství poškozená.

"Syn podal trestní oznámení, protože chtěl zachránit mámu, jen jí tak poskytl pomocnou ruku," sdělil u soudu bývalý manžel poškozené ženy, která však při těchto slovech jen stěží skrývala ironický smích.

Za trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy hrozí lékaři osm až dvanáct let vězení, protože podle obžaloby způsobil takový čin ve velkém rozsahu, navíc s důsledkem těžké újmy na zdraví.